Ulusal yüzücülerimizin gözü şampiyonlukta

Anje

Global Mod
Global Mod
Mesleklerinde birfazlaca muvaffakiyet elde eden ulusal yüzücüler Berkay Ömer Öğretir ile Efe Turan, Almanya, Kanada ve ABD’de gerçekleşecek Avrupa ve dünya şampiyonaları ile Dünya Kupası yarışlarında kürsüye çıkmayı hedefliyor.

PARİS’TE TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

2020 Tokyo Olimpiyatları ve biroldukca milletlerarası tertipte uzunluk gösteren ulusal atletler, yeni dönemde Avrupa’nın kent merkezindeki tek yüksek irtifalı Palandöken Olimpik Yüzme Havuzu’nda yaptıkları kuvvet ve su idmanlarıyla yarışlara hazırlanıyor.

Dünya Kupası yarışlarının akabinde Avustralya’nın Melbourne kentinde 13-18 Aralık tarihlerinde yapılacak Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’na katılmayı planlayan ay-yıldızlı yüzücüler, bu tertiplerde gerekli kota ve puanları toplayarak 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda da Türkiye’yi temsil etmeyi amaçlıyor.

BERKAY ÖĞRETİR: “YARI FİNAL, FİNAL”

Ulusal yüzücü Berkay Ömer Öğretir, 100 ile 200 metre kurbağalamada olimpiyat barajını geçerek 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil ettiğini anımsattı.

Geride kalan senelerda değerli muvaffakiyetler kazandığını belirten Berkay, “Geçtiğimiz yıl Avrupa Uzun Kulvar ve Dünya Kısa Kulvar Şampiyonaları’nda final yüzdüm. hem de Akdeniz ve İslami Dayanışma Oyunları’nda yeni rekorların sahibi oldum ve birincilikler elde ettim.” diye konuştu.

Berkay, aralık ayında düzenlenecek Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası’nda başarılı olmayı amaçladığını söz etti.

Spora birinci başladığı senelerda en büyük amacının olimpiyatlara katılmak olduğunu anlatan Berkay Ömer Öğretir, şunları kaydetti:

“Aralıkta Dünya Kısa Kulvar Şampiyonası var. bundan evvelki yarışlarda başardığım final muvaffakiyetini yinelamak hatta daha ileriye gitmek istiyorum lakin en kıymetli maksadımız 2024 yolunda hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Erzurum bu hususta hoş bir yer ve şampiyonaya burada hazırlanıyoruz. Bunu başardıktan daha sonra asıl gayem olimpiyatlarda yarı final ve final yüzüp bayrağımı en güzel biçimde temsil etmek. 2024 için madalya kolay değil nasıl olur bilmiyorum lakin en büyük gayem final diyebilirim.”

EFE: “GÜZEL İŞLER MOTİVE EDİYOR”

Ulusal atlet Efe Turan ise 10 yıldır etkin yüzücü olduğunu, Akdeniz Oyunları’nda bayrak yarışlarında 3. sırada yer alarak kürsüye çıktığını hatırlattı.

Maksadının Avrupa Şampiyonası’nda madalya almak olduğunu belirten Efe, şunları söylemiş oldu:

“Yazın düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları’nda 4×200 hür ekipte yer alarak hayatımda birinci sefer büyük ve esaslı bir tertipte altın madalya aldım. Başarılarımdan dolayı fazlaca memnunum zira hoş işlere imza atmak beni ileriye daha hayli motive ediyor. Her yarış deneyim ve bir daha sonraki yarışlara nasıl hazırlanmamız gerektiğini ve nasıl bir müddetçten geçmemiz gerektiğini öğrendiğimiz için daha âlâ oluyor. Geçmişte Avrupa ve dünya şampiyonalarında final yüzdüm lakin şu an maksadım hem Avrupa Şampiyonası’nda madalya almak birebir vakitte ülkemi en güzel biçimde temsil etmek. daha sonrasındaki en büyük amacım ise olimpiyatlarda misyon almak.”