Ulusal yüzücü Merve Tuncel’in bilinmeyen yönleri!

Anje

Global Mod
Global Mod
Dünya ve Avrupa gençler yüzme şampiyonalarında altın madalya kazanıp, rekorlar kıran ulusal sportmen Merve Tuncel, bilinmeyen taraflarıyla muvaffakiyete uzanan hikayesini anlattı.

Dört yaşında annesinin yönlendirmesiyle yüzmeye başlayan Merve, ondan sonrasında ENKA Spor Kulübünün alt yaş kategorilerinde karşılaşmalara hazırlandı.

Akabinde 2015 yılında ulusal grup antrenörlerinden Gjon Shyti ile tanışan Merve, idmanlarına yük verip, kendisini her geçen gün geliştirdi.

Her gün sabah saat 05.00’te uyanan ve birinci idmanını saat 05.40’ta yapan atlet, çabucak sonrasında Nermin Mehmet Çekiç Anadolu Lisesi’ndeki derslerine giriyor.

Son sınıfta okuyan Merve, okuldan daha sonra bir daha idman yapmak için TOHM’a dönüyor. Ay-yıldızlı atlet, idmanın akabinde konutuna giderek ders çalışıyor ve en geç saat 22.00’de uyuyor.

Bu yıl madalyaya doymadı

Ağır bir yarış takviminde yüzen Merve Tuncel, bu yıl Cezayir’de düzenlenen 19. Akdeniz Oyunları’nda 800 metre özgürde bir unsur imza atarak bayanlardaki birinci altın madalyayı kazandı.

200 metre özgür ve 4×200 Bayanlar Özgür Bayrak Ekibi’yle da bronz madalya kazanan Merve, Gençler Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda ise 3 altın ile 1 bronz madalya elde etti.

Ulusal yüzücü, çabucak sonrasında Büyükler Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda 800 metre özgürde üçüncü olarak bu tertipte madalya kazanan birinci Türk bayan atlet oldu.

Şampiyonanın akabinde hiç dinlenmeden Konya’da düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları’na katılan Merve, 200, 400, 800 ve 1500 metre özgür branşlarında birinci olarak şampiyona rekoru kırdı.

Merve, çabucak sonrasında Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda, 400, 800 ve 1500 metre özgürde altın madalya kazanarak Türkiye’yi muvaffakiyetle temsil etti.

Bu yıl madalyaya doymayan Merve’nin büyükler kategorisinde de maksadı, her vakit olduğu üzere madalyalar kazanmak.

Tuncel: “Gün doğmadan uyanmak hakikaten sıkıntı oluyor”

Merve Tuncel, şampiyon bir atletin neler yapmasını gerektiğini ve bir gününün nasıl geçtiğini AA muhabirine anlattı.

Yüzmenin öteki sporlar üzere büyük fedakarlık gerektirdiğini belirten Merve, şu sözleri kullandı:

“Annem ve babam da benimle saat 05.00’te kalkıyor. Gün doğmadan uyanmak sahiden sıkıntı oluyor. Derslerle bir arada fazlaca yorulduğum vakit içinder yaşıyorum. Nitekim epeyce yorucu. Yüzme devamlılık gerektiren bir spor. Yüzmeye yeni başlayacaklara şu tavsiyeleri verebilirim; hem suyu hem yüzmeyi epey sevmeleri gerekiyor. Yaş ilerledikçe bu idman programları da ağırlaşıyor. Çok ağır bir tempoda devam etmeleri gerekiyor. Birtakım şeylerden fedakarlık etmeleri gerekiyor. Bunları göz önünde bulundurarak, bu saydıklarımdan fedakarlık ederseniz nitekim muvaffakiyet elde etmek mümkün.”

Bu sene gençler kategorisindeki son yarışını yaptığını lisana getiren ay-yıldızlı atlet, “Artık büyükler kategorisinde yarışacağım. Büyükler kategorisinde muvaffakiyet elde etmek daha sıkıntı. ötürüsıyla amaçlarımı biraz daha yüksek tutmam gerekiyor. birinci vakit içinderda önümüzde Aralık’ta Dünya Kısa Kulvar Şampiyonası var. Orada ülkemi en güzel biçimde temsil etmek için elimden geleni yapacağım. Büyükler kategorisinde başarılı olmak için daha fazla idman yapmam lazım.” diye konuştu.

“Sınıfa girdiğimde arkadaşlarım beni alkışlıyor”

Okuldaki arkadaşlarıyla ortasının güzel olduğunu anlatan Merve Tuncel, “Şampiyonadan döndükten daha sonra sınıfa girdiğimde arkadaşlarım beni alkışlıyor, tebrik ediyor. Doğal ortamızda, ‘Gel birlikte yarışalım.’, ‘Seni geçerim.’, ‘Ben senden daha süratli yüzerim.’ stili esprileri oluyor. Bir yerlerde oturacağımız vakit içinderda da idman programıma göre buluşuyoruz. Bana dayanak oluyorlar.” sözlerini kullandı.

Merve, ailesinin her vakit yanında olduğunu ve kendisini desteklediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Önce aileme, antrenörlerime, Türkiye Yüzme Federasyonu Lideri Erkan Yalçın’a ve kulübüm, ENKA Spor Kulübüne hayli teşekkür ediyorum. Lakin sportmenler için sponsorlar da epey kıymetli. Yüzme, başkalarına bakılırsa maddi sarfiyatları fazla bir spor. Bizim sportmenler olarak sponsorluklara muhtaçlığımız oluyor. Hem federasyonumuz hem kulübüm bana takviye olsa da kimi vakit yetiremediğimiz vakit içinder oluyor. Şu anda yalnızca İş Bankası ile bir iş birliğimiz var. Onlara da şampiyon bir atlete takviye verdikleri için teşekkür ediyorum.”