Ulusal wushucu Mehmet Demirci’nin amacı altın madalya

Anje

Global Mod
Global Mod
Kocaeli’de hayatını sürdüren ve 10 yıllık wushu mesleğinde 12 şampiyonluk yaşayan ulusal sportmen Mehmet Demirci, muvaffakiyet çıtasını yükseltmek için ter döküyor.

Dayanıklılık, ayakta kalma, pes etmeme üzere çaba yapısından etkilenerek 2012 yılında wushuya başlayan 25 yaşındaki Mehmet Demirci, tıpkı yıl Wushu Marmara Bölge Şampiyonası’nda birinci oldu. Sanda branşında muvaffakiyetten muvaffakiyete koşan genç atlet, şimdiye kadar 9 Türkiye, 2 Balkan, bir İslami Dayanışma Oyunları şampiyonluğu, bir üniversitelerarası dünya ikinciliği elde etti.

Kocaeli Karakuşak Kulübü atleti Mehmet, gelecek yıl ABD’nin Teksas eyaletinde yapılacak Dünya Wushu Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak başarılarına bir yenisini daha eklemek istiyor.

“Kendimi dünya şampiyonasının en favori ismi olarak görüyorum

Mehmet Demirci, AA muhabirine, wushu sanda branşının dayanıklılık, ayakta kalma, pes etmemeye yönelik olduğu için kendisini cezbettiğini söylemiş oldu.

Hayatta da olaylara karşı pes etmeyen biri olduğu için bu sporu kendisine yakın hissettiğini anlatan başarılı atlet, şöyleki devam etti:

“2012 yılında spora başladığımda daha zayıftım, daha çelimsizdim, bilhassa kaslarım gelişmemişti. Spora başladıktan daha sonra kas üretimde gelişmeler oldu. Kendimi daha kuvvetli hissetmeye başladım, 2014 yılında birinci Türkiye derecemi yaptım. Ulusal grup kamplarının da tesiriyle bu sporda daha düzgün yerlere gelmeye başladım.”

Her gün idman yaptığını lisana getiren Mehmet, “Türkiye’de 4 yıldır yenilmiyorum. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında yahut ülkemizi temsil edeceğimiz milletlerarası yarışlarda başarılarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Demirci, şu anda spor hayatının doruğunda olduğunu belirterek, “2023 yılında ABD’nin Teksas eyaletinde yapılacak Dünya Şampiyonası’nda altın madalya almak istiyorum. Şu anda bütün çalışmalarım bu istikamette. Kendimi şampiyonasının en favori ismi olarak görüyorum.” diye konuştu.

“Onda dünya şampiyonu olma potansiyeli görüyorum”

Türkiye Wushu Kung Fu Federasyonu Sanda Teknik Şurası Üyesi ve Ulusal Ekip Antrenörü Eren Koç da Mehmet’in dünya şampiyonu olma potansiyeline sahip olduğunu söylemiş oldu.

Koç, Mehmet Demirci’nin wushuya fazlaca yatkın bir sportmen olduğunu vurgulayarak, “Haftada 9 idman yapıyoruz. O idmanları saati saatine, programı programına kaçırmayan bir atlet, idman disiplini olan bir sportmen.” dedi.

Mehmet Demirci’nin federasyonun milletlerarası şampiyonlarda en epeyce madalya kazanan atletlerinden biri olduğuna işaret eden Koç, “Mehmet, şimdi bütün klasmanlarda dünya derecesi elde etti. 2023 yılında ABD’nin Teksas eyaletinde Dünya Şampiyonası yapılacak. İnşallah orada Mehmet Demirci’den altın madalya bekliyoruz.” diye konuştu.