Ulusal tekvandocu Tuğra Ekinci, Avrupa şampiyonluğu istiyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Tekirdağ’da 6 yaşında başladığı tekvandoda Balkan şampiyonluğu bulunan 14 yaşındaki Tuğra Ekinci, derecelerine Avrupa şampiyonluğunu da eklemek istiyor.

Ekinci, tekvandoda kısa müddette kendisini geliştirerek Türkiye ve Balkan şampiyonlukları kazandı.

7-9 Ekim’de yapılan ulusal kadro seçmelerinde rakiplerini yenen Ekinci, ulusal kadro takımında yer aldı.

Ekinci, 25-28 Kasım’da Malta’da yapılacak Yıldızlar Avrupa Tekvando Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek.

Her gün yaptığı idmanlarla çalışmalarını sürdüren Tuğra, Avrupa’da da altın madalya kazanmayı hedefliyor.

Ulusal atlet Tuğra Ekinci, AA muhabirine, tekvandoya kendi isteğiyle başladığını söylemiş oldu.

Tekvandoyu sevdikçe daha epey çalıştığı tabir eden Tuğra, “Babama daima diyordum, ‘tekvandoya yahut karateye gitmek istiyorum’ diye. daha sonra 2014 yılında burada tekvando kulübü kurulduğunu duyduk ve çabucak gelip başladım. vakit içinde tekvandoyu daha da epeyce sevdiğimi fark ettim. Kendimi geliştirmeye çalıştım ve 2015 yılında yarışlara katılmaya başladım.” dedi.

Çalışmalarının kararınu kürsüye çıkarak aldığını belirten Tuğra, şu biçimde konuştu:

“2019 yılında Balkan şampiyonu oldum. bir daha bu sene okullar ortası Türkiye şampiyonluğu kazandım. Bulgaristan’da düzenlenen Çoklu Avrupa Oyunlarında da şampiyon oldum. Son olarak Avrupa seçmelerini de kazanarak şampiyon oldum. İnşallah Avrupa Şampiyonası’na gideceğim. Orada birinci amacım birinci olmak ve Türk bayrağını dalgalandırmak, İstiklal Marşı’nı okutmak. Çalışmalar fazlaca sıkı gidiyor. Haftada 7 gün çalışma oluyor. kimi vakit idmanlar 14 saate de çıkabiliyor.”

“Avrupa Şampiyonası’nda şampiyonluk bekliyoruz”

Malkara Tekvando Kulübü ve Ulusal Ekip Antrenörü Gökhan Fındık da Avrupa şampiyonasında atletinin kürsüde yer almasını beklediklerini lisana getirdi.

Atletin küçük yaşlarda başladığı tekvandoda kendini hayli düzgün geliştirdiğini aktaran Fındık, “Tuğra epey yetenekliydi. Ailesiyle görüştük, ulusal gruba, Avrupa’ya, dünyaya, olimpiyatlara gidebilecek kapasitede yetenekli bir atlet olduğuna kanaat getirdik. O gün bugündür daima birlikte çalışıyoruz. 2015 yılından bu yana yarışlara katılıyor kendisi.” tabirlerini kullandı.

Fındık, atletinin, çalışmalarının karşılığını madalyalarla aldığını lisana getirerek, “Bu iş deneyimle alakalı. Deneyim edindikçe hoş muvaffakiyetler elde etmeye başladı. Dünya şampiyonasını kaçırdık lakin Avrupa Şampiyonası seçmesinde şampiyon oldu Tuğra. Artık ise Avrupa Şampiyonası’nda şampiyonluk bekliyoruz kendisinden.” diye konuştu.