Ulusal tekvandocu Atakan Gorça’nın amacı tepe

Anje

Global Mod
Global Mod
Edirne’de babasının teşvikiyle başladığı tekvandoda muvaffakiyetler elde ederek ulusal ekibe yükselen Atakan Gorça, aralık ayında Arnavutluk’ta düzenlenecek Balkan Şampiyonası’nda altın madalyayı hedefliyor.

Edirne Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Tekvando Grubu atleti 17 yaşındaki Atakan Gorça, tekvandoya 8 yaşında babasının yönlendirmesiyle başladı.

Antrenörü Metin Eşme’nin takviyeleriyle tekvando branşında ilerleyen Atakan, çabalı çalışmalarının karşılığını ulusal ve milletlerarası şampiyonalarda kazandığı madalyalarla aldı.

– “Olimpiyatlarda madalya kazanmayı amaçlıyorum”

Ulusal sportmen Atakan Gorça, AA muhabirine, tekvandoyu epey sevdiğini söylemiş oldu.

Sporun kendisi için hayat şekli haline geldiğini belirten genç tekvandocu, “Dokuz yıldır bu sporu yapıyorum. Küçük yaşlarda ahenk sağlamakta biraz zorlandım ancak daha sonra severek tekvando yaptım. Sporun hem sıhhatime birebir vakitte eğitim hayatıma katkısı oluyor. Ulusal atlet olduğum için özel kontenjanlardan yararlanabiliyorum. Spor öz itimadımı artırdı.” diye konuştu.

Atakan Gorça, 3-4 Aralık’ta Arnavutluk’ta düzenlenecek Balkan Tekvando Şampiyonası’na ağır idman temposuyla hazırlandığını ve büyük maksatlarının olduğunu lisana getirdi.

Ailesinin ve antrenörünün emeklerini boşa çıkarmamak için çalıştığını anlatan Atakan, şunları kaydetti:

“Uzun yıllar tekvando yapmak istiyorum. Balkan Şampiyonası’nda ulusal formayı giyeceğim, elimden gelenin en güzelini yapacağım. 68 kiloda tatamiye çıkacağım. Bugüne kadar bir defa Türkiye ikincisi ve bir sefer Türkiye üçüncüsü oldum. Memleketler arası tertipte ikinci oldum. 20’den çok madalya kazandım. 3-4 Aralık’ta gerçekleştirilecek Balkan Şampiyonası’nda birinci olmak, Türk bayrağını dorukta göstermek istiyorum. Hem Edirne’yi hem Türkiye’yi gururlandırmak istiyorum. İleride Avrupa ve dünya şampiyonalarında muvaffakiyet elde edip, olimpiyatlarda madalya kazanmayı amaçlıyorum.”

– “Sağlıklı olduğunda hiç idman kaçırmaz”

Edirne Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Tekvando Branş Sorumlusu Antrenör Metin Eşme ise Atakan Gorça’nın gelecek vadeden bir atlet olduğunu söylemiş oldu.

Yaşadığı sakatlıklardan süratli bir biçimde kurtulan Atakan’ın başarılı bir mesleği olduğunu anlatan Eşme, “Atakan sağlıklı olduğunda hiç idman kaçırmaz. İdman olmadığında kendi özel çalışmalarını yapar. Kilosuna fazlaca dikkat eder. Bir atlette olması gereken özellikleri taşıyor.” tabirlerini kullandı.