Ulusal sportmen Akar’ın gayesi çim topunda dünya şampiyonluğu

Anje

Global Mod
Global Mod
Televizyondaki bir spor kanalında nazaranrek ilgi duyduğu çim topu branşını Türkiye ile tanıştıran ulusal atlet Özkan Akar, Çim Topu Tekler Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmayı hedefliyor.

İsmini birinci kez 2011’de televizyonda duyduğu çim topuna merak saran ve İskoçya’dan sipariş ettiği ikinci el toplarla birinci denemelerini yapan Akar, Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu bünyesinde bu branşın açılmasını sağladı.

Türkiye’de bu sporun yaygınlaştırılması için çalışma yapan Akar’ın teşebbüsleri kararında birinci Çim Topu Türkiye Şampiyonası 2011’de düzenlendi.

Şu ana kadar 7 defa Türkiye şampiyonu olan Akar, 2017’de İngiltere’de gerçekleştirilen Avrupa Şampiyonası’nda beşinci sırayı aldı. 2019’da Avustralya’da düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda son karşılaşmaya kadar ikinci sıradayken dünya şampiyonuyla birliktee kalınca 5. sıraya düşen Akar, yeni muvaffakiyetler için idmanlarını sürdürdü.

Dünya Çim Topu Federasyonu tarafınca 2015’te “Dünyada en yeterli gelişme kaydeden sporcu” mükafatı verilen Akar, 2019’da dünyada en uygun 10 atlet seçiminde 8’nci kolay listeye girdi.

Dünya şampiyonası Yeni Zelanda’da düzenlenecek

Antalya’da 7-9 Kasım’da gerçekleştirilen Türkiye Çim Topu Şampiyonası’nda da birinci olan ulusal atlet Akar, 19-26 Kasım’da Yeni Zelanda’nın Wellington kentinde yapılacak Çim Topu Tekler Dünya Şampiyonası’nda çaba edecek.

Şampiyonaya sıkı hazırlanan ulusal sportmen Akar, AA muhabirine, çim topunu birinci kez televizyonda gördükten daha sonra uygun olmayan tabanlarda sıkıntı kaidelerde oynamaya başladığını söylemiş oldu.

Yurt haricinde mecmua ve gazetelere de manşet olduğunu anlatan Akar, “Yeni Zelanda’daki Dünya Şampiyonası’na yalnızca ülkesinde şampiyon olanlar katılabilecek. Düzgün hazırlandım ve şampiyonluk için iddialıyım. Tertibe, ‘Şampiyonlar Şampiyonası’ da deniyor. Türkiye’de yeni bir spor branşı olduğu için karşılaşma tesisimiz fazla yok. Ülkemizde fazlaca bilinmiyor.” diye konuştu.

“Televizyonda gördüğümde, ‘Ben bunu yapabilirim.’ dedim”

Çim topu yarışlarını Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu bünyesinde düzenlediklerini tabir eden Akar, bocce oynayan atletlerin yan branş olarak çim topuna da ilgi gösterdiğini bildirdi.

Akar, 2011’de 2 kız ve 2 erkek sportmen olarak Avrupa Şampiyonası’na katıldıklarını, 2013’te ise Yeni Zelanda’daki Dünya Şampiyonası’nda çaba ettiklerini lakin fazlaca deneyimli olmadıkları için muvaffakiyet yakalayamadıklarını lisana getirdi.

Çim topu gereçlerinin biraz kıymetli olduğuna değinen Akar, şunları kaydetti:

“İlk defa televizyonda memleketler arası bir şampiyonayı izlerken hayli hoşuma gitmişti. Televizyonda gördüğümde, ‘Ben bunu yapabilirim.’ dedim. Hangi yerde, nasıl gereçle oynanıyor diye araştırma yaptım. Evvel Türkiye şampiyonu oldum, Avrupa ve dünya şampiyonalarında da yarıştım. 2013’te Yeni Zelanda’da Dünya Şampiyonası’na katıldık ve orada tüm maçları kaybettik. Kaybettikçe deneyim kazanıp, yeni şeyler öğrendik.”

Akar, gelecek yıl Çim Topu Karışık Çiftler Avrupa Şampiyonası’nı Türkiye’de düzenlemek için çalışma başlattıklarını da kelamlarına ekledi.