Ulusal kick boksçunun amacı olimpiyat madalyası

Anje

Global Mod
Global Mod
Erzurum Teknik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde araştırma vazifelisi olan ve kick boksta Avrupa ile dünya şampiyonluğu bulunan Cebrail Gençoğlu, mesleğine olimpiyat madalyası eklemeyi hedefliyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü sportmeni Gençoğlu’nun, 21 yıllık spor ömründe kick boksta hayli sayıda derecesi bulunuyor.

Geçen yıl İtalya’da düzenlenen Dünya Kick Boks Şampiyonası’nda altın madalya kazanan Gençoğlu, akabinde Dünya Kick Boks Tertipleri Birliğinin (WAKO) Antalya’da düzenlediği Büyükler ve Masterlar Avrupa Kick Boks Şampiyonası’nda da 63 kiloda birinci oldu.

Gelecek yıl Portekiz’de düzenlenecek Dünya Kick Boks Şampiyonası’nda da birinci olmak isteyen Gençoğlu, 2028’deki Los Angeles Olimpiyat Oyunları’na katılıp mesleğine olimpiyat madalyası eklemeyi amaçlıyor.

Ulusal atlet Cebrail Gençoğlu, AA muhabirine, tekvando ile başladığı spor hayatına 21 yıldır kick boks ile devam ettiğini söylemiş oldu.

Küçük yaşlardan beri ulusal formayı giydiğini tabir eden Gençoğlu, “Küçük yaşlardan beri İstiklal Marşı’mızı okutmanın hayaliyle idmanlar yaptım. 2013’de Türkiye şampiyonu olduktan daha sonra Erzurum tarihinde birinci kez kick boks gençler ulusal ekibine seçildim.” dedi.

“En büyük amacım olimpiyatlarda ülkeme madalya kazandırmak”

Gençoğlu, Avrupa ve dünya şampiyonluğunu da mesleğine eklediğini belirterek, hayallerini gerçekleştirdiği için memnun olduğunu lisana getirdi.

Bu şampiyonluklarının Erzurum’un spor tarihinin en büyük başarılarından olduğunu kaydeden Gençoğlu, şu biçimde konuştu:

“Avrupa şampiyonluğum yoktu. Bu sene Antalya’daki tertibe şampiyonluk parolasıyla hazırlandık. Çok şükür orada da şampiyon oldum ve mesleğime hem dünya birebir vakitte Avrupa şampiyonluğunu ekledim. Bu beraberinde Erzurum’un spor tarihli en büyük başarısıydı. İki madalyayı da kentimize kazandırdım. Gayem gelecek yıl Portekiz’de yapılacak Kick Boks Dünya Şampiyonası. Kick boks artık olimpik bir spor ve 2028 yılında Los Angeles Olimpiyat Oyunları’nda aday branşlardan bir tanesi. En büyük maksadım olimpiyatlarda ülkeme madalya kazandırmak.”

Antrenör Emre Şahin ise her vakit en âlâ başarıyı yakalamak için çalıştıklarını anlatarak, “Şampiyon olup kupayı kazanmak hoş bir şey. Zira epeyce meşakkatli yollardan geçtik. Sabah, akşam idman yapmak, günlerce her şeyden uzak kalıp İstiklal Marşı’nı okutmak kolay bir durum değil. Allah herkese nasip etsin.” tabirlerini kullandı.