Ulusal güreşçi Nil Aktaş’ın amacı en zirve

Anje

Global Mod
Global Mod
Türkiye şampiyonluğu ile Avrupa üçüncülüğü bulunan Kırklarelili genç ulusal güreşçi Nil Aktaş, yeni gayesini dünya şampiyonu olarak belirledi.

Lüleburgaz ilçesine bağlı Turgutbey köyünde yaşayan Aktaş, 11 yaşında ilkokul öğretmeninin yönlendirmesiyle güreşe başladı.

sonrasındasında Lüleburgaz Gençlikspor Kulübü’nde idmanlara çıkan Aktaş, 2019 yılında katıldığı birinci Minik Kızlar Türkiye Güreş Şampiyonası’nda birinci oldu.

Lüleburgaz Gençlik Hizmetleri ve Spor Merkezinde antrenörü ile muhakkak günlerde çalışmalarını sürdüren Aktaş, boş vakitlerinde meskeninin bahçesinde saman balyası, araba lastiği, balyoz ve ağaca astığı halattan oluşturduğu parkurda çalışarak, kondisyonunun düşmemesi için efor harcıyor.

Aktaş, son olarak 16-17 Temmuz’da Hırvatistan’da katıldığı 15 Yaş Altı Avrupa Hür Güreş Şampiyonası’nda üçüncülük elde etti.

“Ağaca bağladığım ipe çıkıyorum, barfiks çekmeye çalışıyorum”

Çalışmalarının akabinde 2019 yılında birinci defa katıldığı Minik Kızlar Türkiye Güreş Şampiyonası ile 2022 yılında katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda birinci olmayı başardığını anlatan Aktaş, akabinde ulusal kadroda da muvaffakiyet sağladığını lisana getirdi.

Güreş idmanlarının kuvvetli geçtiğini vurgulayan Aktaş, “Çünkü koşularımız, teknikler ve hareketler var. Onları oturtmaya çalışıyoruz ki maçlarda yanlış yapmayalım. Bunlar yorucu oluyor birazcık. Meskende de kendim yapmaya çalışıyorum. Dambıllarla bilek yapıyorum, daha sonra samanlarla, lastiklerle çalışıyorum. Atlayıp zıplamayı seviyorum, hareketli bir kızım. Ağaca bağladığım ipe çıkıyorum, barfiks çekmeye çalışıyorum.” diye konuştu.

Güreşi bayanların yapabileceği bir spor olarak kabul ettirmek için uğraş harcadığını tabir eden Aktaş, “Ben güreşçiyim dediğim vakit kabul etmiyorlar, ‘kızdan nasıl güreşçi olur’ diyorlar. Sıkıntı aslında, kolay değil.” dedi.

“Dünya şampiyonu olmak istiyorum”

Aktaş, gelecek yıl düzenlenecek Avrupa ve akabinde dünya şampiyonalarında altın madalya kazanmak istediğini söylemiş oldu.

Haftada 5 gün konutunun bahçesinde 3 saat idman yaptığını aktaran Aktaş, şunları kaydetti:

“Burada balyalarla çalışmamın sebebi, güçlenmek istemem. Kollarımı daha epey güçlendiriyor. daha sonra balyozla vurunca bileklerim güçleniyor. Onları her vakit yapıyorum. Kentte idmanlara gidiyorum fakat buranın havası pak, âlâ geliyor. Nefesimi daha epey açıyor burası. Bundan daha sonra daha fazla çalışmam gerektiğini düşünüyorum zira dünya şampiyona olmak istiyorum.”