Ulusal güreşçi İstek Kayaalp, 2022’yi dorukta kapattı

Anje

Global Mod
Global Mod
Ulusal güreşçi İstek Kayaalp, 2022 yılında elde ettiği şampiyonluklarla Türk spor tarihine ismini bir sefer daha “altın” harflerle yazdırdı.

Türk sporunun en kıymetli isimlerinden İstek Kayaalp, bu yıl hem Avrupa tıpkı vakitte dünya şampiyonu olarak ikili memnunluk yaşadı.

Macaristan’ın başşehri Budapeşte’de 28 Mart-3 Nisan tarihlerinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda grekoromen tarz 130 kilo finalinde Rus asıllı İtalyan Danila Sotnikov’u yenen İstek Kayaalp, mesleğindeki 11. Avrupa şampiyonluğunu elde etti.

en çok Avrupa şampiyonluğuna ulaşan Türk atlet unvanının sahibi olan İstek, bu biçimdece kendisine ilişkin rekoru geliştirdi. Rıza’nın, 12 Avrupa şampiyonluğu bulunan Rus Aleksandr Karelin’in rekoruna ortak bulunmasına yalnızca bir şampiyonluk kaldı.

Ulusal güreşçi, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da 10-18 Eylül’de yapılan Dünya Güreş Şampiyonası’nda da kürsünün doruğuna çıktı. İranlı Amin Mirzazadeh ile yaptığı final karşılaşmasından galibiyetle ayrılan İstek, 5. defa dünya şampiyonluğu yaşayan birinci Türk güreşçi olarak tarihe geçti.

İstek Kayaalp, Dünya Güreş Birliğinin 2022 dünya sıralamasında grekoromen tarz 130 kiloda dorukta yer aldı.

Kayaalp: “Kazanılması güç muvaffakiyetler elde ettiğimi düşünüyorum”

Ulusal güreşçi İstek Kayaalp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, her şampiyonada Türk bayrağını dalgalandırmayı hedeflediğini vurgulayarak, “Avrupa ve dünya şampiyonu olarak hoş bir yıl geçirdim. aslına bakarsanız emelimiz çalışmalarımızın karşılığını alabilmek. Bu, hem Avrupa tıpkı vakitte Dünya Şampiyonası’nda nasip oldu.” dedi.

Performansını biraz daha artırarak yoluna devam etmek istediğini lisana getiren İstek, “Bir daha sonraki yıl da birebir başarıyı göstermek benim her vakit gayem olmuştur. Bu sene 5. dünya şampiyonluğumu, toplamda 9. Dünya Şampiyonası madalyamı kazandım. 11. Avrupa şampiyonluğumu ve Avrupa’da 12. madalyamı elde ettim. Sahiden kazanılması güç muvaffakiyetler elde ettiğimi düşünüyorum. Dünya sıralamasında da topladığımız puanlarla birinci sırada yer aldım. Sıralamada birinci olarak yılı kapatmış olduk.” tabirlerini kullandı.

Emeğinin karşılığını aldığı için memnun olduğunu söyleyen ulusal güreşçi, “Son 2 yılım kaldı. Onu en düzgün biçimde değerlendirip, 2023’te tekrar Avrupa ve dünya şampiyonu olmak istiyorum. 2024 Paris Olimpiyatları’nda da başarılarımı taçlandırıp, sporu bırakmak en büyük hayalim.” değerlendirmesinde bulundu.

Rıza, gelecek yılın hazırlıklarına yavaş yavaş başladığını belirterek, şu biçimde devam etti:

“Kendimizi epeyce yormadan, yıpratmadan çalışmalarımıza başladık. Gücümü koruyacak biçimde çalışıyorum. Avrupa Şampiyonası’na daha 4-5 ay var. O yüzden epey tez etmiyorum. Artık yaşımız da ilerledi, daha şuurlu çalışmam gerekiyor. 2023 yılının nisan ayında Avrupa Şampiyonası, eylül sonunda da Dünya Şampiyonası var. Oralarda da tıpkı başarıyı göstermeyi, olimpiyat vizesini alabilmeyi amaçlıyorum.”

Dünya Şampiyonası’nın gelecek yıl da Belgrad’da yapılacağının hatırlatılması üzerine İstek, “Belgrad bize uğurlu geliyor. Belgrad’da ne vakit güreştiysem, daima şampiyonlukla ülkeme döndüm. İnşallah, tekrar olimpiyat vizesini şampiyonlukla almak nasip olur.” halinde görüş belirtti.

Genç atletlere örnek olmayı amaçladığının altını çizen deneyimli güreşçi, “İnşallah bizden daha sonra da tıpkı muvaffakiyetleri elde eden arkadaşlarımız olur. Sonuçta her şeyin bir sonu var, biz de bırakacağız. Kâfi ki ardımızda hoş şeyler bırakalım. Bizi örnek alacak kardeşlerimiz olacaktır. Gerimizden gelen kardeşlerimiz düzgünler. Onların da katıldıkları şampiyonalarda madalya alabilecek kapasitede olduklarına inanıyorum.” diye konuştu.

“Ay Vera güreşe epey meraklı”

Kızı Ay Vera’nın vakit zaman idmanlarda kendisine eşlik ettiğine değinen ulusal güreşçi İstek Kayaalp, çalışmaların daha keyifli geçtiğini söylemiş oldu.

Ay Vera’nın güreşe meraklı olduğunu lisana getiren İstek, “Evimde idman yapabilecek bir alan oluşturdum. Ortada kızımla da güreşiyoruz. Onu güreşe heveslendiriyorum. Güreşe hayli meraklı. Tek kolda dönmeyi, boyunduruk oyununu fazlaca uygun biliyor. Daha 26 aylık, 4-5 yaşına gelince daha da farklı olur.” sözlerini kullandı.