Ulusal boksör Kartal’ın amacı altın madalya!

Anje

Global Mod
Global Mod
Bodrum katında bulunan boks salonuna kaçan futbol topunun peşinden gitmesi daha sonrası bu sporla tanışan 16 yaşındaki Refik Kartal’ın gayesi, evvel Avrupa Şampiyonası, akabinde da olimpiyatlarda altın madalya kazanmak.

Yıldız Erkek Boks Ulusal Grubu’yla Türkiye Boks Federasyonunun Kadıdağı Kamp Merkezi’nde İtalya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na hazırlanan Refik Kartal, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Geçen yıl Gürcistan’da düzenlenen Avrupa Yıldız Erkekler Şampiyonası’nda üçüncü olan ve altın madalya gayesini bu yıl gerçekleştirmek isteyen Refik Kartal, boksa 4 yıl evvel tesadüfen başladığını söylemiş oldu.

Ankara’da mahallede arkadaşlarıyla futbol oynarken topun bir binanın bodrum katına kaçtığını belirten Refik, “Oranın boks salonu olduğundan haberimiz yoktu. Arkadaşlarımla topu almaya gittiğimde antrenörüm Abbas Taşdelen bizi içeri çağırdı. Bizimle konuşurken, ben de torbaya birkaç yumruk attım. Âlâ bir boksör olabileceğimi söyleyerek salona davet etti.” dedi.

O yıl birinci defa Türkiye Şampiyonası’na katıldığını anlatan Refik, “Türkiye şampiyonu oldum. 2019, 2020 ve 2021’de de mağlubiyetsiz Türkiye şampiyonluğunu kazandım. Geçen yıl Avrupa Şampiyonası’na katıldım. Orada yarı finalde Rus rakibime yenilerek Avrupa üçüncüsü oldum.” diye konuştu.

Türkiye’deki turnuvalarda mağlubiyeti bulunmuyor

Boks mesleğinde bugüne kadar Türkiye’de hiç yenilgi yaşamadığına işaret eden ulusal boksör, “Avrupa Yıldızlar Şampiyonası’na katılacağım. Çok düzgün çalıştık. Kadro olarak epeyce hoş dereceler elde edeceğiz. Kendime de inanıyorum. Yarım kalan işimi tamamlayıp Avrupa şampiyonu olacağıma inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Asıl gayesinin olimpiyat şampiyonluğu olduğunu vurgulayan Refik, “Bodrum katına kaçan bir topla başlayan öykünün buraya kadar gelebileceğine ben de inanmıyordum. Bundan daha sonraki amacım olimpiyat şampiyonluğu.” formunda konuştu.

Ulusal grup antrenörü Abbas Taşdelen ise Avrupa’da ekip olarak şampiyon olmak istediklerini lisana getirerek, “Refik Kartal, arkadaşlarıyla birlikte kaçan bir topu almak için boks salonuna geldi. Birkaç arkadaşıyla onu çalıştırdım. 2018’den itibaren daima Türkiye şampiyonu oldu. Avrupa’da geçen yıldan yarım kalan işimiz var. Bunu Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda tamamlayacağız. Orada İstiklal Marşı’mızı okutup, bayrağımızı göndere çekmek için elimizden geleni yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.