Ulusal boksör, amaçlarına ulaşabilmek için ağır çalışıyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Bayan Boks Ulusal Kadrosu sportmeni Gamze Soğuksu, yıldız, genç ve 22 yaş altı kategorilerinde elde ettiği muvaffakiyetleri büyüklerde de sürdürmeyi hedefliyor.

Antrenörü İbrahim Gündoğdu’nun takviyesiyle 2016 yılında ortaokul öğrencisiyken boksa başlayan Gamze, bugüne kadar Türkiye’de yapılan tertiplerde 5, Avrupa şampiyonalarında 2 olmak üzere 7 madalya kazandı.

Bu muvaffakiyetlerinin akabinde büyüklerde Bayan Boks Ulusal Ekibi’ne yükselme başarısı gösteren 19 yaşındaki atlet, yeni maksatlarına ulaşabilmek için çalışıyor.

Trabzon’daki Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) çalışmalarına devam eden Gamze, fırsat buldukça geldiği memleketi Ordu’da da idman yapıyor.

Altınordu ilçesindeki Merkez Ortaokulunun spor salonunda çalışan Gamze, birinci sefer uğraş edeceği büyükler kategorisinde hayallerini süsleyen başarılara ulaşmak istiyor.

Ulusal boksör Gamze Soğuksu, AA muhabirine, “erkek sporu” denmesine aldırış etmeden başladığı boksun artık ömründe epey değerli bir yere sahip olduğunu söylemiş oldu.

Gece gündüz demeden çalışarak kendisini geliştirdiğini anlatan Gamze, birinci madalyasını 2018’de katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda aldığını belirtti.

Ay-yıldızlı sportmen, 5 yıl üst üste farklı kategorilerde Türkiye şampiyonu olma başarısı gösterdiğini, ayrıyeten yıldız ve ergenlerde Avrupa ikinciliği bulunduğunu kaydetti.

Bundan daha sonra tertiplerde büyükler kategorisinde yer alarak Türkiye’yi temsil edeceğini aktaran başarılı sportmen, sorumluluğunun ve kendisinden beklentilerin de arttığının altını çizdi.

“Kendimi daima geliştirmem gerektiğini biliyorum”

Gamze Soğuksu, büyüklerde rakiplerinin fazlaca şiddetli olduğunu belirterek, “Bunun farkındayım ve kendimi daima geliştirmem gerektiğini biliyorum. Bu şuurla çalışmalarımı sürdürüyorum.” dedi.

Her şeye karşın başaracağına inandığını vurgulayan ulusal atlet, “Bunun için epeyce çalışıyorum. Yaklaşık dört yıldan bu yana Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde kalıyorum. Orada antrenörlerim bizimle hayli yakından ilgileniyor. Çalışmalarım her geçen gün epeyce daha güzele gidiyor.” diye konuştu.

Gamze, aralık ayında büyüklerde Türkiye Şampiyonası olduğunu kaydederek, “Burada birinci kere büyüklerde ringe çıkacağım. Benim için fazlaca değerli bir şampiyona olacak. Çabucak akabinde da Avrupa ve dünya şampiyonaları olacak. İnşallah gayem buralardan uygun dereceler alıp 2024 Olimpiyatları’na katılabilmek.” sözlerini kullandı.

Bir atlet için Avrupa ve dünya şampiyonalarında alınacak muvaffakiyetin epey değerli olduğunu belirten Gamze, bu gururu ülkesine ve ailesine yaşatmayı hayli istediğini lisana getirdi.

Ulusal boksör, idolünün olimpiyat şampiyonu Busenaz Sürmeneli olduğunu aktararak, “Kendisi her şeydilk evvel fazlaca yeterli biri. Busenaz abla ile daima konuşuyoruz. Onun elde ettiği muvaffakiyetleri görür görmez ve maçlarını izleyince ben de fazlaca gurur duyuyorum.” formunda konuştu.

Hala Ordu Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü atleti olduğunu anımsatan Gamze, takviyelerinden dolayı Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Hilmi Güler ile kulüp yöneticilerine de teşekkür etti.

Ulusal atletin antrenörü İbrahim Gündoğdu ise ortaokul öğrencisiyken keşfettiği Gamze’nin epeyce çalışkan ve azimli bir boksör olduğuna işaret ederek, büyükler kategorisinde muvaffakiyetler elde edeceğine inandığını söylemiş oldu.

Sportmenini boksta değerli yerlere getirmek için epey çalıştıklarını lisana getiren Gündoğdu, şunları kaydetti:

“Bugün gelinen süreçte Gamze kendisinden beklenen performansı gösterdi ve göstermeye devam ediyor. Kızımızın geleceği parlak. Maksadımız evvel büyüklerde Türkiye şampiyonu olmak. Akabinde Avrupa ve dünyada da muvaffakiyetler elde ederek 2024 Olimpiyatları için kota alabilmek.”

Gamze’nin güneş görmeyen bir salondan yetiştiğini de anlatan antrenör Gündoğdu, “Okulumuzda depo olarak kullanılan yeri spor salonuna çevirdik. Birinci kez burada çalışmalara başlayan atletimiz bugün azmiyle değerli bir yere geldi.” tabirlerini kullandı.