Ulusal badmintoncu Zehra Erdem’in maksadı olimpiyat

Anje

Global Mod
Global Mod
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Vücut Eğitimi ve Spor Kısmı yüksek lisans öğrencisi ulusal badmintoncu Zehra Fazilet, olimpiyat şampiyonluğunu hedefliyor.

Erzincan Vilayet Özel Yönetimi Spor Kulübünde oynarken geçtiğimiz ay Fransa Harika Ligi’nde Fos sur Mer grubuna transfer olan Fazilet, birinci maçını 10-12 Ekim tarihlerinde Marsilya’da yapıp karşılaşmaların akabinde Erzincan’a döndü ve idmanlarını burada sürdürüyor.

Badmintonda iki Avrupa şampiyonluğu ve 2 sefer de Avrupa ikinciliği bulunan Fazilet, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda şampiyon olmak istiyor.

Ulusal badmintoncu Fazilet, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 yaşındayken izlediği bir karşılaşmadan heyecan duyarak bu spora başladığını söylemiş oldu.

“Türkiye’de bir birincisi daha başardım”

Kendisine devasa yükseklikte maksatlar koyarak başladığı sporda hayallerindeki üzere devam ettiğini söz eden Fazilet, küçük yaşlardan beri Avrupa, Türkiye ve Balkan şampiyonlukları aldığını belirtti.

Fazilet, şu biçimde devam etti:

“15 ve 17 yaş Avrupa Şampiyonalarında şampiyon oldum. Bu Türkiye’nin birinci Avrupa şampiyonluğuydu bir birincisi başarmıştım. 19 yaşta, 2018’de Avrupa üçüncüsü oldum, bu da benim için hayli hoş bir başarıydı. ondan sonrasında, 2018’de Avrupa’nın en genç başarılı oyuncusuna aday gösterildim ve ikinci oldum. Bu da benim için hayli onur vericiydi, epeyce memnundum. Türkiye’de bir birincisi daha başardım.”

Fransa liginde oynamaya başladığını belirten Fazilet, kendisi için sevindirici olduğunu, bunun da bir muvaffakiyet olduğunu belirterek, hocasına ve ailesine dayanaklardan dolayı teşekkür etti.

Ulusal ekipteki nazaranvinin devam ettiğini tabir eden Fazilet, “Fransa liginde oynuyorum fakat ulusal kadroya Erzincan’da devam ediyorum. İdmanlarımı burada yapacağım. Erzincan’ı bir daha gururlandıracağım lakin Fransa’da kulüpler ismine oynayacağım. Ulusal ekibimi da bir daha en yeterli biçimde Türkiye olarak temsil edeceğim. Çok memnunum, birinci maçımıza 2-0 galibiyetle başladım. İnşallah devamı gelir.” diye konuştu.

Gayelerini paylaşan Fazilet, “Şu andaki amacım olimpiyatlara gitmek ve şampiyonluk elde etmek. Bir birincisi başarmak istiyorum. Ülkemi, kentimi, hocalarımı, ailemi ve kendimi en yeterli biçimde temsil etmek istiyorum.” tabirlerini kullandı.

Antrenör Murat Sönmez: “Madalyalar kazandıran bir sporcumuz”

Badminton Ulusal Ekibi Antrenörü Murat Sönmez ise atletleri Erdem’in, Erzincan’da yetişen başarılı bir badmintoncu olduğunu söylemiş oldu.

Erdem’in muvaffakiyetlerini vurgulayan Sönmez, şunları kaydetti:

“Erzincan’da yetiştirdiğimiz çocuğun, Avrupa’da isim yapması ve Fransa liginden teklif alıp oradaki Harika Lig’de oynaması bizim için fazlaca gurur verici bir durum. Türkiye’nin ismini en güzel biçimde temsil eden madalyalar kazandıran bir atletimiz.”

Atletlerinin aldığı derecelerin yurt haricinde birtakım kulüplerin dikkatini çektiğini tabir eden Sönmez, “Gittiği kulüp de dünya ikincisi olan bir kulüp, fazlaca düzgün atletleri barındırıyor. Fransa Ligi’nde şampiyonluğa oynayan bir grup. Fransa’da birinci maçına gitti ve birinci oynadığı iki turnuvada da iki maçını da kazanarak Türkiye’yi Fransa’da epey uygun bir biçimde temsil etmiş oldu.” diye konuştu.