Ulusal atletlerin amacı başarılara yenisini eklemek

Anje

Global Mod
Global Mod
Fransa’da gerçekleştirilen Dünya Okul Sporları Olimpiyatları’nda (Gymnasiade 2022) 100 metrede üçüncü olan Orçun Ünalan ve geçen yıl İstanbul’da düzenlenen Balkan Şampiyonası’nda heptatlonda bronz madalya kazanan Hayriye Parıltı Arı, memleketler arası başarılarına yenilerini eklemek için idmanlarını sürdürüyor.

Gymnasiade tarihinde Türkiye’ye 100 metrede madalya getiren birinci isim olan ulusal atlet Orçun Ünalan ile 4 yıldır Avrupa ve Balkan şampiyonalarına katılarak ulusal formayı muvaffakiyetle temsil eden Hayriye Işık Arı, memleketler arası yeni başarılara ulaşmak için Pir Edebali Üniversitesi Spor Tesisleri’nde, antrenör Mert Moralı eşliğinde haftanın 6 günü 3 saat idman yapıyor.

Bilecik Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü Atletizm Antrenörü Mert Moralı, AA muhabirine, 10 yıldır Bozüyük ilçesinde nazaranv yaptığını ve 7 yıldır da Orçun Ünalan ile çalıştığını söylemiş oldu.

2015 yılında Erzurum’da yapılan Okullar Ortası Küçükler Türkiye Şampiyonası’nda bayrak koşusu için bir öğrenciye gereksinim duyduklarını ve vücut eğitimi derslerinde süratli koştuğunu fark ettiği Orçun Ünalan’ı kadroya destek ettiklerini belirten Moralı, şu biçimde konuştu:

“O günden beri birlikteiz. 100 ve 200 metre branşında yarışıyoruz. Ünalan’ın liseler ortası dünya üçüncülüğü bulunuyor. Balkan şampiyonluğu, iki Türkiye rekoru var. Avrupa ve Dünya Şampiyonası barajlarını geçti. 2023’ün temmuz ayında İsrail’de Gençler Avrupa Şampiyonası var, orada yarışacak. 100 metreyi 10.47 saniyede koştu. En yeterli derecesi de bu. 200 metreyi 21.52 saniyede koştu, kısmetse orada da 2 branşta Avrupa Şampiyonası’nda yarışacak. Haftada 10 idman yapıyoruz. bir daha 2023’ün birinci ayında Bursa’da Türkiye Salon Şampiyonası var. Büyükler Avrupa Salon Şampiyonası olacak, onun barajını geçmeye çalışacağız. bir daha önümüzdeki yılda da maksadımız Türkiye şampiyonu olmak. Geçen yıla bakılırsa durumu fazlaca âlâ. İnşallah daha uygun olması için üzerine katacağız. Hedeflediğimiz yarışlara iştirak sağlamak istiyoruz. çabucak sonrasında Temmuz 2023’te büyük yarışlarımız başlıyor.”

“Arı, birinci madalya alan ve birinci ulusal sporcum”

Moralı, vücut eğitimi öğretmeni olan eşi Sema Moralı’nın Bozüyük Zafer İlkokulunda ekip kurduğunu ve bu sayede Hayriye Parıltı Arı’nın sıçrama özelliğini keşfettiklerini lisana getirdi.

Hayriye Işık Arı’yı Bilecik’te ilkokullar ortası müsabakaya getirdiklerini ve atletinin uygun bir dereceyle atladığını söz eden Moralı, şunları kaydetti:

“Gençlik ve Spor Bakanlığımızın düzenlediği Anadolu Yıldızlar Ligi karşılaşmalarına katıldık. bir daha uzun atladı ve daha sonraki yıl ilkokullarda bölgede 3. oldu. sonrasındasında atletizme olan ilgisi de arttı. Yaklaşık 10 yıldır birlikteiz. 7 sefer ulusal kadroda yarıştı. Artık 23 yaş altında yarışa devam ediyor. Çok profesyonel, hiç bir idmanı kaçırmadı. Hasta olduğunu hatırlamıyorum. Her yıl üzerine katıyor derecelerini. Uzun atlamada 6 metreyi geçti. 6,05 metre atladı. Bunlar Türkiye’de uygun dereceler. Avrupa barajlarına fazlaca az kaldı. Her gün üzerine kattıkça, bu da bizi keyifli ediyor. Geleceğe dair planlarımız var. Hayriye birinci madalya alan sporcumdu. Birinci ulusal olan atletim. Muvaffakiyetini gördükçe heyecanım daha yüksek oluyor. 2023’ün temmuz ayında Finlandiya’da yapılacak müsabaka, bizim en kıymetli yarışımız olacak. Oraya iştirak sağlayıp, uygun bir derece yapmak istiyoruz.”

Yarış günü geldiğinde kendisinin ve atletlerinin heyecanlarının bir kat daha arttığını vurgulayan Moralı, “O gün geldiğinde nabız yükselmeye başlıyor. Onların nabzı ne kadar atıyorsa benim nabzım biraz daha fazla atıyor. Her hareketlerini takip etmeye çalışıyorum, sonunda bir de şampiyonluk geldiğinde uzun emeğin karşılığını almak memnunluk verici oluyor. Başarılarımızı yükseklere çıkarmak için hayli taraflı çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tarihe adımı yazdırdım”

Eskişehir Teknik Üniversitesi öğrencisi olan ulusal atlet Orçun Ünalan, antrenörü Mert Moralı’yla eşi Sema Moralı vasıtasıyla tanıştığını ve birinci yarışına Erzurum’da katıldığını anlattı.

Yarışmalara katılarak bu düzeye geldiğini ve 7 yıldır antrenörü ile çalıştığını aktaran 18 yaşındaki atlet, şunları söylemiş oldu:

“Fransa’da Dünya Okul Sporları Olimpiyatları’nda 100 metrede 3. oldum. Temmuz ayında hem Balkan şampiyonu birebir vakitte Balkan ikincisi oldum. Tıpkı yarışta 4×100 metrede Balkan şampiyonu olduk. Türkiye şampiyonlukları ve Türkiye rekorlarım var. Salon müsabakalarında Türkiye Şampiyonası’ndan daha sonra Balkan Şampiyonası, daha sonra en kıymetlisi temmuzda Gençler Avrupa Şampiyonası var, ona hazırlanıyorum. Her sportmen üzere olimpiyatlara gitmek istiyorum. Türk atletizm tarihinde birinci 100 metre madalyasını kazandım ve o biçimde de tarihe ismimizi yazdırmış olduk. Her aile birinci vakit içinderda çocuğunun akademik olarak çalışmasını ister ancak benim ailem bu mevzuda özverili bir biçimde takviye oldu. Kudüs’te yapılacak Gençler Avrupa Şampiyonası’nda bayrağımızı dalgalandırmak ve İstiklal Marşı’nı okutmak benim için hem bir bakılırsav üzere tıpkı vakitte hayli değerli.”

Aydın Üniversitesi Antrenörlük Kısmı 1. sınıf öğrencisi Hayriye Parıltı Arı ise ilkokul 3. sınıfta voleybol oynarken antrenörünün sıçrama özelliğini keşfettiğini anlattı.

Atletizme severek başladığını fakat ailesinin dayanak vermediğini, vücut eğitimi öğretmeninin ve antrenörünün ailesiyle görüşmesinin akabinde Bilecik’te müsabakaya gittiğini tabir eden 21 yaşındaki Hayriye Işık Arı, “Yarışmalarda başarılı olunca ailem ikna oldu ve desteklemeye başladılar. 10 yıldır atletizmle ilgileniyorum. Yaklaşık 4 yıldır da ülkemi temsil ediyorum. Uzun atlamada ve üç adım atlamada birden çok Türkiye şampiyonluğum var. Geçen yıl Balkan Şampiyonası’nda 3. oldum. Temmuzda Finlandiya’da yapılacak 23 yaş altı şampiyonasında uzun atlamada ve üç adım atlamada final görmek istiyorum. Hız, sıçrama ve tartı idmanları yapıyoruz. Finlandiya’da birinci 3 girmek, Türk bayrağını dalgalandırmak istiyorum.” diye konuştu.

Hayriye Parıltı Arı, antrenörlük kısmını bitirip vücut eğitimi öğretmeni yahut antrenör olmak istediğini kelamlarına ekledi.