Ulusal atletler gayelerini anlattı

Anje

Global Mod
Global Mod
Brand & Sport Summit 2022 etkinliğindeki bir ortaya gelen ulusal sportmenler Buse Naz Çakıroğlu, Bilal Çiloğlu ve Zeynep Yetgil, 2022 yılını değerlendirip, Paris Olimpiyatları ile ilgili gayelerini anlattı.

Markalar ve spor dünyasından isimleri bir ortaya getiren Brand & Sport Summit 2022 aktifliği açılış programı, 42 Maslak AVM ESA Arena’da gerçekleştirildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun açılış konuşmasını yaptığı aktiflik kapsamındaki “P&G 35. Yıl Oturumu” başlıklı bir panele, ulusal boksör Buse Naz Çakıroğlu, ulusal judocu Bilal Çiloğlu ve ulusal güreşçi Zaynep Yetgil, anneleriyle birlikte katıldı.

Buse Naz Çakıroğlu: “Dünya sıralamasında birinci durumdayım”

Moderatörlüğünü P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya İdare Heyeti Lideri Tankut Turnaoğlu’nun yaptığı panelde konuşan Buse Naz Çakıroğlu, yorucu fakat hoş bir yıl geçirdiğini, yılı altın madalyalarla kapattığını hatırlatarak, “Şu an dünya sıralamasında birinci durumdayım. Her şey hoş ilerliyor. Önümüzdeki sene fazlaca değerli bir yıl. Artık olimpiyat kotalarını almaya başlayacağımız bir yıl. Madalya alan her atlet olimpiyata vize alacak. Hem heyecanlı hem sıkıntı bir müddetç başlıyor aslında. Antremanlarım da var. Hastalanmamak için dikkat ediyoruz.” dedi.

Tokyo Olimpiyatları’ndan daha sonra yükselen bir muvaffakiyet grafiği çizmenin kendisi için fazlaca kıymetli olduğunu söyleyen Çakıroğlu, “Yarışmak memnunluk veriyor bana. Paris Olimpiyatları bir an evvel gelsin istiyorum artık. Tüm Türkiye olarak epeyce büyük muvaffakiyetler elde edeceğimizi düşünüyorum. Hazırlık süreçlerimiz hayli âlâ ilerliyor.” tabirlerini kullandı.

Bilal Çiloğlu: “Olimpiyata mental olarak büsbütün hazırım”

Bilal Çiloğlu da Tokyo Olimpiyatları’nda epeyce formda olduğunu lakin şanssız bir kurayla son dünya şampiyonu Japon atletle karşılaşıp, olimpiyatlara veda ettiğini anlatarak, “Benim için epeyce üzücüydü bu veda. Olimpiyat şampiyonu olmaya yenildiğim günün akşamında karar verdim ve hala o kararlılıktayım. Tokyo süreci biraz makûs geçti benim için lakin yenidendan toparlanma çalışmaları yapıyorum.” diye konuştu.

Bu yıl ocak ayında epey önemli bir sakatlık yaşadığını ve uzun müddet spordan uzak kaldığına dikkati çeken Çiloğlu, “Uzun bir tedavi sürecinden daha sonra form tutmaya başladım.1 aylık orta bile uzun bir çalışmayla kazanılabiliyor. Kararlılıkla çalışmaya devam ediyorum. Olimpiyat hazırlıklarından biraz uzak kaldım fizikî olarak lakin mental olarak büsbütün hazırım. 3-4 ay daha sonra yarışlara büsbütün dönmeye çalışıyoruz. Artık, Katar’daki dünya şampiyonasını amaç koydum kendime. Tokyo’da kaybettiğim madalya hasretimi Paris’te sonlandıracağım. Paris’te madalyayı kazanmak istiyorum.” diye konuştu.

Zeynep Yetgil: “Mental dayanak alıyorum”

Yorucu bir yıl geçirdiğini anlatan ulusal güreşçi Uzman, Türkiye’yi hem büyükler hem 23 yaş altı turnuvalarda temsil ettiğini anlatarak, “Şampiyonalarda fizikî ve ruhsal olarak hayli yıprandım açıkçası. bir süre daha sonra her şeyden uzaklaşmak istedim. Biraz orta verdim. Başımı toparlamak, dinlenmek için gezdim, başımı dağıttım. İki hafta evvel de antrenörümle bir arada hazırlık sürecine bir daha başladım.” dedi.

2022 kota maçında ayak bileğinden sakatlık yaşadığını ve maçlarda istediği performansı sergileyemediğini de aktaran Yetgil, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“2020 benim için pek hoş geçmedi. Tıpkı yanlışları yapmamak için eksikleri gideriyoruz. Kuvvet ve kondisyon idmanı yapıyoruz ki yıl ortasında sakatlık yaşamayalım. Teknik eksiklerim var, onları gideriyoruz. Mental takviye de alıyorum. 7-8 ay daha sonra bizim de kota maçımız olacak dünya şampiyonasında. Birinci 5’e giren olimpiyata hak kazanıyor. Stresliyiz. Daha zorlaştı. Evvelce çeyrek finali alan gidebiliyordu. Bu yıl benim için de güç geçecek ve heyecanlıyım.”