Üst deri adı nedir

Anje

Global Mod
Global Mod
Üst Deri Nedir?

Üst deri, deri organizmasının en üst tabakası olarak tanımlanmaktadır. Yüzeysel katman olarak da tanımlanan üst deri, epidermis olarak adlandırılır. Epidermis, deri tabakasının en üst katmanıdır ve asıl görevleri arasında cildi korumak ve nemlendirmek vardır. Vücut üzerindeki diğer katmanlar da çoğu zaman deri tabakası olarak adlandırılır.

Üst Derinin Anatomisi

Üst deri, tek katmanlı bir tabaka oluşturur. Bu tabaka çoğu zaman 'stratum corneum' olarak adlandırılır. Stratum corneum, üç alt katmanı olan bir tabakadır. Bunlar; stratum lucidum, stratum granulosum ve stratum basale olarak adlandırılır. Stratum lucidum, stratum granulosum'dan yüzeysel olarak daha kalındır ve stratum basale ile stratum lucidum arasında çok ince bir tabaka vardır. Bu tabaka, stratum granulosum olarak bilinir.

Üst Derinin Fonksiyonu

Üst derinin en önemli fonksiyonu, deriyi korumasıdır. Stratum lucidum, cildi koruyan küçük bir zırh oluşturur. Stratum granulosum, cildin nemini korumak için çalışır. Stratum basale, epidermis tabakasının derin katmanıdır ve bu tabakada cilt hücreleri üretilir. Stratum basale ile epidermis arasındaki çok ince tabaka, stratum spinosum olarak adlandırılır. Stratum spinosum, cilde esneklik kazandıran ve cilt hücrelerinin büyümesini sağlayan bir tabakadır.

Üst Derinin Bileşenleri

Üst derinin oluşumunda birçok bileşen etkili rol oynamaktadır. Bunlar; elastin, kollajen, korneositler, keratinositler ve melanositlerdir. Elastin, cilde esneklik kazandırmak için kullanılır. Kollajen, cildin sıkılığını korumak için kullanılır. Korneositler, cildin yüzeysel tabakasını oluşturmak için kullanılır. Keratinositler, derinin kalınlığını sağlamak için kullanılır. Melanositler, derinin renklenmesini sağlayan pigment hücreleridir.