Üretimci Malek Akkad, 45 yıl daha sonra bir daha izleyiciyle buluşacak Davet sinemasını anlattı

Ideast

New member
Malek Akkad, “Bu sinemanın bütün dünya için kıymetli olduğunu düşünüyorum. Babamın, gurur duyduğu İslam’ı kendi anladığı biçimde tasvir ettiği bir sinema yapmayı amaçladığını biliyorum” dedi.

Akad; “Görüntüyü mükemmelleştirmek ve akabinde sesi modernize etmek için fazlaca vakit harcadım. Bir bakıma, daha evvel hiç bu kadar uygun görünmemişti. Bu niçinle, bu sinemaları bir sefer daha dünyayla paylaşma vaktinin geldiğini hissettim. Açıkçası, yaptığı işin bu hoş halini, babamın nazaranbilmesini isterdim. O, sinemalarının dünyanın her yerinde kabul görmesini hayli sevmişti ve bu gerçeği bilmek beni rahatlattı.”

“Çağrı, 45 yıl daha sonra bütün dünyada izlenmeye devam ediyor”

Akkad, sinemanın İslam dünyası için değerine ait soruya cevaben, şunları kaydetti:

“Bu sinemanın bütün dünya için kıymetli olduğunu düşünüyorum. Babamın, kültürleri aşan ve gurur duyduğu İslam’ı kendi anladığı biçimde tasvir ettiği bir sinema yapmayı amaçladığını biliyorum. Birinci göskavramından 45 yıl daha sonra dahi bütün dünyada sevilerek izleniyor ve hayranlık uyandırıyor. Bu, sinemanın gerçek gücü ve babamın hayli daha fazlasını yapmayı planlamasının asıl sebebi.”