Tunus Cumhurbaşkanı Said: Anayasa’yı uyguladım

celikci

Active member
Tunus Cumhurbaşkanı Said: Anayasa’yı uyguladım
Başbakan’ı misyondan alıp Meclis’in yetkilerini donduran ve milletvekili dokunulmazlıklarını askıya alan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said aldığı kararların anayasaya uygun olduğunu belirtip, bunu “darbe” olarak niteleyenlere “hukuk derslerini gözden geçirin” dedi.

Cumhurbaşkanı Said, Tunus Genel Personel Sendikaları Konfederasyonu (UGTT) Lideri Nureddin et-Tabbubi, Sanayi, Ticaret ve El Sanatları Birliği Lideri Semie Macul, Ulusal Hukukçular Derneği Lideri İbrahim Buderbale, Tarım ve Balıkçılık Birliği Lideri Abdulmecid ez-Zar, Ulusal Bayan Birliği Lideri Raziye el-Cerbi ve Demokratik Bayanlar Derneği Lideri Naile ez-Zeğlami’yi Kartaca Sarayında kabul etti.

Görüşmeye dair görüntü Cumhurbaşkanlığı’nın Facebook sayfasından yayımlandı.

Said, kabul sırasında yaptığı konuşmada, 25 Temmuz’da aldığı kararları “darbe” olarak niteleyenlere ve anayasaya alışılmamış olduğunu savunan çevrelere yanıt verdi.

‘BUNU NASIL DARBE OLARAK GÖRÜYORLAR, ŞAŞIRIYORUM’

Ülkelerin ve toplumların karşılaşabileceği en büyük tehlikenin, iç çatışma olduğunu kaydeden Said, “Tarihi bir sorumluluk aldım. Bu durumun darbeyle alakası olduğunu tez eden, hukuk derslerini gözden geçirsin. Biz darbeci değiliz ancak Tunus devletini de kolay lokma yapmayacağız” dedi.

sonucu, anayasanın verdiği yetkiye dayanarak ve 80. hususa istinaden aldığını belirten Said, şu biçimde devam etti: “Bazıları, bunu nasıl darbe olarak görüyor şaşırıyorum. Ben hukuk okudum ve okuttum ve darbenin ne olduğunu biliyorum. Darbe, meşruiyetin dışına çıkmaktır. Ben anayasayı uyguladım. Koşullar oluştu, bu kurallar içinde yordam kuralları da vardı ve bunları yerine getirip başbakanı çağırdım ve onu bilgilendirdim. Meclis Liderine da telefon açtım ve 80. unsura müracaat edeceğimi söylemiş oldum.”

‘İŞLER PARTİ VE LOBİLERE BAĞLILIK TEMELİNDE YÜRÜYOR’

Anayasanın 80. hususunda “ülkeyi bekleyen yakın bir tehlikeden” bahsedildiği ve bu durumda Cumhurbaşkanının istisnai önlemler alabileceğini öngördüğüne atıfta bulunan Said şunları söylemiş oldu: “Darbe, anayasa temel alınarak nasıl yapılabilir. Bunu hangi hukuk fakültesinde okudular. Bu gerçekte, anayasanın tatbik edilmesidir. Anayasanın 80. unsuru, yakın bir tehlike durumunda Cumhurbaşkanına gerekli gördüğü önlemleri alma yetkisi veriyor. Yakın tehlike ise artık gerçek tehlikedir.

Ülkenin ortasında bulunduğu gerçek tehlike ile ekonomik ve toplumsal durumu ve sıhhat dalında yaşanan zahmetleri kastediyorum. Kimi dallarda parti ve lobilere bağlılık temelinde işler yürüyor. Birtakım belediyelerde devlet varlık gösteremiyor. Bazı kesitler, Tunus halkını, eğitimde, sıhhatte ve yaşamsal muhtaçlıkları konusunda cezalandırıyor ve devletin kolay lokma olduğunu sanıyorlar.

Sükunetinizi koruyun, provokasyonlara kanmayın ve kimilerinin yaydığı söylentilere kulak vermeyin. Tek damla bile kan aksın istemiyorum. Ülkede bir kanun var ve bu kanun herkese uygulanır.” (AA)

ALINTIDIR