Türkiye’nin birinci “Zihinsel engelliler hentbol takımı” spora kazandırıldı

Anje

Global Mod
Global Mod
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sıhhat Bilimleri Fakültesi Araştırma nazaranvlisi Dr. Çiğdem Gamze Özkan’ın öncülüğünde kurulan Manisa Özel Sportmenler Hentbol Kadrosu, Türkiye’nin birinci zihinsel engelliler hentbol grubu oldu.

Manisa Özel Sportmenler Hentbol Grubu kurucularından Dr. Özkan ve ekip oyuncuları, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

“Hentbol aşkı mani tanımaz” fikriyle yola çıktıklarını ve 2’si kız 14 otizmli gençle Manisa Özel Sportmenler Hentbol Ekibi’ni oluşturduklarını belirten Özkan, proje paydaşları içinde Manisa Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü, Aile ve Toplumsal Hizmetler Vilayet Müdürlüğü ve Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğünün de yer aldığını kaydetti.

Dr. Özkan, “Türkiye’nin de kabul ettiği Avrupa Birliği Bakanlar Kurulu’nun tavsiye sonucu ile belirlenen ‘Engelli bireylerin kültür, spor, turizm ve boş vakit aktifliklerine tam, eşit ve aktif iştirakinin sağlanması üzerine üye devletlere yönelik sonucu’ doğrultusunda zihinsel engelli bireylerin fizikî aktivite ve sağlıklı ömür biçimi davranışlarının geliştirilmesine ihtiyaç olması sebebiyle bu projeyi başlattık.” diye konuştu.

Projenin bilimsel ön hazırlığının devam ettiğini tabir eden Dr. Özkan, “Bu proje kapsamında zihinsel engelli bireylere hentbol branşı açılmasının yanı sıra, bireylerin sıhhat göstergeleri, bakımlarını yapan şahıslar ile ailelerinin gerilim idaresi ve spora yönelik tavırları pahalandırılacak. Bu çalışmada özel ihtiyaçlı bireylere karşı toplumsal hassaslığın gelişmesini hedefledik. Paydaşların uygun görüşleriyle proje alt yapısına uygun hibe programlarına müracaat da yapacağız.” biçiminde konuştu.

Bu projede, çalıştığı üniversitede misyon yapan öğretim üyesi Dr. Dilay Açıl ile bir arada Manisa Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Lideri Raşide Kuyumcu ve antrenörler Alper Akay, Fatma Gümüş’ün de büyük katkıları bulunduğunu aktaran Özkan, zihinsel engelli hentbolunun gelişmesi için bilimsel çalışma yürüttüklerini belirtti.

Dr. Özkan, “İlk adımı atmış bulunmaktayız. Türkiye Hentbol Federasyonu (THF) ve Türkiye Özel Atletler Spor Federasyonunun (TÖSSFED) da takviyeleriyle projemizde yol kat edeceğimize inanıyoruz. Asıl emelimiz engelli bireyler diye isimlendirdiğimiz otizmli, down sendromlu, mental retardasyonu olan bireyleri topluma kazandırmak. Onların da sağlıklı bireyler üzere toplumsallaşmalarını, grup oyunları içerisinde amaçladığımız sağlıklı hayat biçimi davranışlarını kazanmalarını sağlamak.” tabirlerini kullandı.

– “TÖSSFED’de zihinsel engelli hentbol branşı açılmasını istiyoruz”

Çiğdem Gamze Özkan, engelli ailelerinin takviyesinin fazlaca değerli olduğunu vurgulayarak, “Projemizle TÖSSFED’de zihinsel engelli hentbol branşı açılmasını istiyoruz. Şubenin açılmasıyla Türkiye genelinde birinci özel ihtiyaçlı çocuklar hentbol kadroları ve ligi ortaya çıkacak. Yaşanan zorlukları hepimiz biliyoruz. Ailelerin toplumsallaşması, spora yönelik farkındalıklarının değişmesi açısından proje kıymetli. Algıladıkları gerilimi de toplumsal ortamda azaltmayı hedefliyoruz.” dedi.

THF Lideri Uğur Kılıç’a bilhassa teşekkür eden Özkan, “Amacımız zihinsel engelli bireylerin gözlerindeki ışığı sürdürmek. Atletlerimizin ve ailelerin gözlerinde gördüklerimiz epey manalı. Bunun sürdürülebilir olması için hem THF’nin birebir vakitte TÖSSFED’in takviyelerini bekliyoruz.” biçiminde görüş belirtti.

– Özel ihtiyaçlı hentbolcuların görüşleri

Manisa Otizm Hentbol Kadrosu oyuncularından kaleci İbrahim Sargın, “Çok memnunum. Kaleciyim ve düzgün kurtarışlar yaptım. Çok çalıştım, hoş hisler yaşadım. Arkadaşlarımla bir arada memnun oldum. Arkadaşlarımı fazlaca seviyorum. Cimnastik de yapıyorum. Cimnastikte Kovid-19 salgını öncesinde 2 yıl Türkiye birincisi oldum. Hentbolda kalecilik yapıyorum ve topu kurtardıkça fazlaca memnun oluyorum.” diye konuştu.

İbrahim Sargın’ın annesi Hatice Sargın, “İbrahim’in ikizi de var. İkiz kardeşi daha sakin fakat İbrahim epey toplumsal bir çocuk. Cimnastiğe yıllardir gidiyor. İki defa üst üste Türkiye birincisi oldu. Artık hentbolda da başarılı olacak. Zeki ve fazlaca çalışıyor. Hentbolda inşallah hepsi güzel yerlere gelecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

Oyunculardan Ferhat Şeker, “Hentbolda hayli memnunuz. Bu proje iki aydır devam ediyor. Spora yüzmeyle başladım. 2015’ten beri yüzüyorum. Hentboldan da fazlaca şad kaldık. İnşallah devamını getireceğiz.” dedi.

Ferhat Şeker’in annesi Hatice Sema Akgümüş, “THF’ye bu biçimde bir imkan sunduğu için hayli teşekkür ediyoruz. Ferhat yüzücüydü. Otistik olduğu için ferdi sporla ilgileniyor. Küme çalışmalarında geri kalıyorduk. Hentbol bizim açımızdan epey uygun oldu.” formunda konuştu.

Oyunculardan Murat Efe, “Buraya gelmekten, arkadaşlarla birlikte hentbol oynamaktan epey mutluyum. Maçımızı kazandık, kupayı da aldık. İnşallah gelecek yıllarde diğer vilayetlere de gitmek istiyoruz. Evvelce basketbol oynadım. Hentbol daha hoş. Çok hoş hisler yaşadım. Ankara’yı da beğendim. THF’ye teşekkür ederim. Hepsinden Allah razı olsun.” tabirlerini kullandı.

Oyunculardan Burak Diğere ise “Okuldayken futbol oynadım ve yüzmeye gittim. Artık buraya geldim. Hentboldan şad kaldım. İlerde hentbol ile madalya kazanmak istiyorum.” halinde görüş belirtti.