Türkiye’nin birinci kürek maratonu, Adıyaman’da başladı

Anje

Global Mod
Global Mod
Commagene Kürek Maratonu, Adıyaman’ın mesken sahipliğinde başladı.

Besni ilçesine bağlı Kızılin köyünden başlayarak Damlıca köyüne kadar olan aradaki Atatürk Baraj Gölü’nde gerçekleştirilen yarışlara ortalarında dünya şampiyonlarının da bulunduğu 3 ülkeden 82 atlet katıldı.

Adıyaman Valiliği ve İpekyolu Kalkınma Ajansının takviyesiyle gerçekleştirilen aktiflikte sportmenler, olimpik 4x ve 1x sınıflarında 42 kilometre, C4x+ (Deniz küreği) sınıfında ise 21 kilometre (yarı maraton) uzunluğundaki parkurda yarışıyor.

Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, AA muhabirine, Türkiye’nin birinci kürek maratonuna mesken sahipliği yapmanın memnunluğunu yaşadıklarını belirtti.

Atletlerin 42 kilometre kürek çekeceğini tabir eden Çuhadar, “Kızılin köyünü dünyaya spor açısından tanıtmamız gerekiyor. Adıyaman zenginliklerin beldesi. Adıyaman’da bu aktifliği her yıl klasik olarak devam ettireceğiz. Önümüzdeki yıl Cumhuriyet’in 100’üncü yıl dönümünü kutlayacağız. Biz de 100’üncü yıl maratonu halinde bir tertip yapacağız. Ben emeği geçen herkese farklı ayrı teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Türkiye Kürek Federasyonu Lideri Erhan Ertürk ise kürek maratonunun birincisini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Atletlerin bir yandan kürek çekerken bir yandan da kenti tanıdığını lisana getiren Ertürk, “Bizim için epeyce değerli bir aktiflik. Çok memnunuz. Kürek topluluğunu Adıyaman’da buluşturmak benim için toplumsal sorumluluktu, bunu da başardığımı düşünüyorum. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Azerbaycan’dan tertibe katılan Bahman Nasiri, “42 kilometre yarıştım ve kendi alanımda birinci oldum. Burayı epey sevdim, gelecek yıl da katılmayı düşünüyorum.” dedi.

Moldova’dan gelen Ivan Corsunov ise kendi mesleği için bu maratonun kıymetli olduğunu, bölgenin fazlaca güzeline gittiğini lisana getirdi.