Türk güreşi 2022’yi “başarılarla” tamamladı

Anje

Global Mod
Global Mod
Türkiye Güreş Federasyonu Lideri Gurur Eroğlu, başarılı bir yıl geçirdiklerini belirterek, Türk güreşinde çıtanın daha da yükseldiğini söylemiş oldu.

AA muhabirine 2022 yılını kıymetlendiren Gurur Eroğlu, yeni gayelere ait de açıklamalarda bulundu.

Ulusal güreşçilerin bu yıl değerli muvaffakiyetler elde ettiğinin altını çizen Eroğlu, “Çok başarılı bir yıldı. Yoğunluk vardı fakat yorgunluk yoktu. 2022 yılı Türk güreşine, bizlere, nitekim güzel, uğurlu geldi.” dedi.

Onur Eroğlu, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da düzenlenen 2022 Dünya Güreş Şampiyonası’nda ulusal atletlerin 4’ü altın olmak üzere 7 madalya kazandığını hatırlatarak, “65 yıl daha sonra Dünya Şampiyonası’nda 4 altın madalya aldık. 13 yıl daha sonra Grekoromen Ulusal Kadromuz dünya şampiyonu oldu. Ağır sıkletlerimiz birebir anda dünya şampiyonluklarını kazandı.” diye konuştu.

Avrupa Güreş Şampiyonası’nda ulusal atletlerin 7’si altın toplam 17 madalya kazanarak birincileri başardığını vurgulayan Eroğlu, “Gerçekten hoş bir yıl oldu. Çok çalıştık, fazlaca uğraştık fakat aslına bakarsanız bunun için buraya gelmiştik. Ben ve grubum iddialıydık. Güreş Federasyonuna aday olduğumuz gün de ‘Biz bunları yapacağız’ diye argümanlı yola çıkmıştık. Çok şükür Rabbime mahcup olmadık.” tabirlerini kullandı.

“Hedef büyüdü”

“Artık amaç büyüdü. Başında Erdem Eroğlu’nun olduğu Türk güreşi artık çıtayı epey yükseltti.” diyen Eroğlu, şöyleki devam etti:

“Allah var, kamuoyundan, güreş topluluğumuzdan, spor ailemizden de ’10 yıllardır yapılaman şeyleri 10 ayda yaptınız.’ diye olumlu reaksiyonlar alıyoruz. Amerikalıların hoş bir kelamı vardır; derler ki gerçek vakitte, yanlışsız yerde, gerçek beşerler… Demek ki gerçek işler için hakikat insanları bakılırsavlendirebilmişiz. Bu süreçte bizi yalnız bırakmayan güreş aileme teşekkür ederim. Sağ olsunlar bizi desteklediler. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza, Sayın Bakanımıza, takımına teşekkür ediyoruz. Atletlerimiz, teknik heyetlerimiz, tabiplerimiz, kondisyonerlerimiz herkes üzerine düşen bütün vazifeyi yerine getirdi. Ben tekrar sizin aracılığınızla onlara teşekkür ederim. Şu an söylüyorum, bunu ben yapmadım, bunu biz başardık. Herkese teşekkür ederim.”

“Tarih yazmaya devam edeceğiz”

Gurur Eroğlu, gelecek ay kadroların kamp çalışmalarına bir daha başlayacağını lisana getirerek, “Takımlarımızı daha epey gençleştireceğiz. Daha epeyce genç kardeşimize, atletimize imkan vermek için uğraşacağız. Bunu da esasen bütün kamuoyu görüyor. Her vakit söylüyorum, gençlik bizim geleceğimiz. Geleceğimizi gençlere emanet etmek zorundayız. Hakikat beşerlerle yol almak zorundayız. Alışılmış ki fazlaca kaliteli, fazlaca deneyimli atletlerimiz var. Ancak madalya kazanamadığımız sıkletlerde bilhassa gençlere yöneleceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

2023 Dünya Şampiyonası’nın bir daha Belgrad’da yapılacağını hatırlatan Eroğlu, şunları kaydetti:

“İnşallah 2023 de bizim için düzgün olacak. 2023 Dünya Şampiyonası bir daha Sırbistan’a verildi. bir daha birebir salonda olacağız. Biz tıpkı muvaffakiyetleri kazanmaya, tarih yazmaya devam edeceğiz. Atletlerimiz bu yılki muvaffakiyetlerini yineladığında esasen olimpiyatlarda altın madalya otomatikman gelecek. Türkiye’de olimpiyat denince akla birinci gelen spor güreştir. Zira bizim geçmişimiz, kazandığımız madalyalar aşikâr. Olimpiyatlarda alınan 41 altın madalyanın 29’unu güreşçi ağabeylerimiz, kardeşlerimiz kazandı. ötürüsıyla bu serüven, öykü devam edecek. Elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Birinci amacımız, 2023 yılında Sırbistan’da yapılacak Dünya Şampiyonası. Orada birinci 5’e girenler, 2024 Paris Olimpiyatları’na katılmaya direkt hak kazanacak.”