TÜGVA Davası’nda yeni gelişme

ahmetbeyler

Active member
İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Ramazan Aydoğdu, tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve İmajlı Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Firari sanık Cihan Yücel’i ise avukatı temsil etti. Taraf avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Türkiye Gençlik Vakfı avukatı Seçkin Koç, “Şikayetimiz devam etmektedir. Sanıkların iddianame kapsamında cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi.

“Orada çalıştığıma dair raporlar ve sayısız evrak var”

Tutuklu sanık Ramazan Aydoğdu savunmasında, TÜGVA’da vilayet ve ilçe alanlarından sorumlu teşkilat koordinatör yardımcısı olarak bakılırsav yaptığı, bu nazaranvine ait kimliğini belgeye sunduğunu öne sürerek, “Vakıfta vilayet ve ilçe atamalarından sorumluydum ve disiplin soruşturmaları yapmakla da nazaranvliydim. Resmi mail hesabından disiplin soruşturmasına husus mailler var. Lider Enes Eminoğlu’nun bana gönderdiği mailler var. Polis raporlarını da taraflı görüyorum. Orada çalıştığıma dair raporlar ve sayısız evrak var. Orada üç tane ana soruşturma yaptım ben. Biri Adana’daydı. Lider da buradaki avukat Seçkin Koç’tu. Hatta Adana lideri misyondan alındı diye Seçkin Koç bana kızdı” diye konuştu.

Tahliyesini talep etti

Belgeye sunduğu dokümanların tamamının vakıfta etkin bir biçimde vazife yaptığını net biçimde ortaya koyduğunu ve gittiği birfazlaca kentte yol, kalma ve yemek masraflarının tamamını vakfın karşıladığını söyleyen Aydoğdu, “Bu, açıkça çalıştığımı gösterir. Yürüttüğüm soruşturmalar kararında birtakım şahıslar vazifeden alındı. Demek ki, şizofren değilim. Bunlar bana esasen talimatla geliyor. Tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum” tabirlerini kullandı. Sanık Ramazan Aydoğdu’nun avukatı, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Tutukluluk hali devam

Duruşmada görüşünü sunan savcı sanık Ramazan Aydoğdu’nun tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Mahkeme, tutuklu sanık Ramazan Aydoğdu’nun tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme dava konusu dokümanlara hangi tarihte erişim sağlandığı, nasıl manipüle edildiği ve gönderildiği, ayrıyeten sanıklar içinde irtibat bulunup bulunmadığına yönelik tespit için evrakın uzmana gönderilmesine ve rapor alınmasına karar verdi.

İddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafınca hazırlanan iddianamede, TÜGVA “mağdur” olarak, 24 Kasım 2021’de tutuklanan Ramazan Aydoğdu ve 22 Kasım 2021’de hakkında yakalama sonucu çıkarılan gazeteci Cihan Yücel ise “şüpheli” sıfatıyla yer aldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Şube Müdürlüğü’ne 12 Kasım 2021’de, “Sosyal medyada yayımlanan temelsiz haberlerin ‘metcihan’ isimli Twitter kullanıcısı olan gazeteciye servis edenlerin vilayet spor müdürlüğünde çalışan Ramazan Aydoğdu isimli şahıs olduğunu ortak arkadaşımızdan duydum. Harddiski de varmış, ayrıntıları konutunda saklıyormuş, gözü üzere bakıyormuş.” biçimindeki ihbar gönderilmesi üzerine şüpheliler hakkında soruşturma başlatıldığı anlatıldı.

Kuşkulu Ramazan Aydoğdu’nun 19 Kasım 2021’de gözaltına alındığı, meskeninde yapılan arama kararında 3 adet cep telefonu, 37 adet flash bellek, 3 adet diz üstü bilgisayar, 1 adet tablet bilgisayar ve 4 adet CD ele geçirildiği kaydedildi. İddianamede, dijital gereçlerde yapılan incelemede kuşkulu Aydoğdu’nun “tugvabelgeleri” isimleriyle üç mail adresi açmış olduğu, Twitter’da da “tugvabelgeleri” ismiyle hesap açtığının tespit edildiği açıklandı. Kuşkulu Ramazan Aydoğdu’nun gereçlerinde TÜGVA’ya ilişkin Murat Aydın, Erkan İnce, Suat Kır ve vakıfta İdare Konseyi Lideri olan Enes Eminoğlu’nun kullanmasında olan bilgisayarlardan elde edildiği bedellendirilen vakıf evraklarına ilişkin kısa yolların yer aldığı açıklandı.

İddianamede, tutuklu kuşkulu Ramazan Aydoğdu’nun, zincirleme biçimde “Bilişim sistemindeki bilgileri bozma yok etme, erişilmez kılma, sisteme bilgi yerleştirme” kabahatinden ve zincirleme biçimde “şahsi dataları hukuka karşıt olarak ele geçirmek yahut yaymak” cürmünden toplam 3 yıl 9 aydan 10 yıl 6 aya kadar mahpusla cezalandırılması istendi. Firari kuşkulu Cihan Yücel’in ise zincirleme biçimde “şahsi dataları hukuka alışılmamış olarak ele geçirmek yahut yaymak” kabahatinden 3 yıldan 6 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması talep edildi.