TSK’ye çevirmenlik yapan Afganlara cevap: Planda yoksunuz

celikci

Active member
TSK’ye çevirmenlik yapan Afganlara cevap: Planda yoksunuz
Taliban’ın idaresi ele geçirdiği Afganistan’da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı Afganlar, Türkiye’nin başlatmış olduğu tahliye sürecine dahil edilmedi. Tercümanların temsilcileri büyükelçilik ile yaptıkları toplantıda Türk bakılırsav Kuvveti’ndeki yetkililerin kendilerini “Türkiye Cumhuriyeti’nin tahliye planında yoksunuz” söylemiş olduğini tez etti.

Karar’dan Eda Narin’in haberine göre, TSK’ye bağlı olan ve lokal sivil çalışan olarak isimlendirilen yaklaşık 100 tercüman Taliban’ın kendilerini casus olarak gördüğünü ve bu yüzden hayati tehlikeleri olduğunu düşünüyor. Tercümanlar, Türkiye’nin kendilerini Afganistan’dan çıkarmasını istiyor.

Afganistan’da aileleriyle bir arada mahsur kalan tercümanlardan üç kişi temsilci olarak Türkiye Cumhuriyeti Kabil Büyükelçiliği’ne durumu görüşmek için gitti. Gerçekleşen görüşmeyi anlatan tercümanlar, Afganistan Türk nazaranv Kuvveti’ndeki (ATGK) yetkililerden birinin temsilcileri karşıladığını ve tercümanların taleplerini dinlediğini söylemiş oldu.

İsmini vermek istemeyen bir tercüman, görüşmeye dahil olan bir albaydan bahsederek, kendilerine hakaret etmeye başlandığını söylemiş oldu. Tercüman, albayın, “‘Sizin ne işiniz var burada? Sizinle bağlantı kesildi. Türkiye üzerinde hiç bir hakkınız yok. Yalnızca bir aylık maaş hakkınız var. O da bankalar sisteme girer girmez ödenecek sizlere. Sizlerle yaptığımız kontratta ne tazminat ne tahliye ne de öbür bir ülkeye yönlendirme üzere şeyler yok. Türkiye Cumhuriyeti’nin tahliye planında yoksunuz. Protesto yaparsanız kendi zararınıza olur” söylemiş olduğini sav etti.

“Bize bu kadar hakaret edilmesini beklemiyorduk” tabirlerini kullanan tercüman, “Biz Afganlar yoksuluz, fakiriz lakin hakaret edilmeyi asla ve asla kabul edemeyiz. ATGK, bize aylardır yemin etti. ‘Türkiye büyük devlettir, sizi yalnız bırakmaz’ dediler lakin sonunda bize bir veda mektubu bile yazmadan Afganistan’ı terk ettiler. Ve sonunda da askeri bir temsilci tarafınca hakarete maruz bırakıldık. Bu hakaret yalnızca üç tercümana değil bütün TSK’nın Afganistan’daki çalışanlarına ve Afganlaradır. Biz tarih boyunca Afganistan ve Türkiye dostluğunun gerçek olduğuna inanlardan olarak bundan daha sonraki süreçte insani yardım istek gayretimize gerek medyalara çıkarak gerek protesto yaparak devam ettireceğiz” diye konuştu.

‘BİZDEN TÜRKİYE’YE YARAR GELİR, ZİYAN GELMEZ’

Büyükelçilikle görüşmeye giden tercümanlardan birisi de ortasında bulundukları durumu ise şu biçimde özetledi, “Benim iki mesajım var. Birinci mesajım Türk kahraman milletine, ikinci mesajım Türk devletine. Türk milletine kendi adıma ve tercümanlar ismine teşekkür ediyorum. 20 sene boyunca memnuniyetle çalıştım tercüman olarak. Bize ekmek kapısı oldu bu denli vakit.

Bizim Türkiye’ye tahliye edilmemiz hakkında kimi sebepler var. Türkiye’de fazlaca mülteci var. Ancak bizim onlardan farkımız var. Bizden Türkiye’ye yarar gelir, ziyan gelmez. Türkiye’nin külçeşidini, lisanını, dinini bilen, Türkiye’de eğitim bakılırsan insanlarız. Biz Afganistan’da Türkiye’nin menfaati ve iki ülkenin dostluk bağları için çalıştık. Yeri geldi canımızı feda ettik, yeri geldi komutanlarımızı vefattan kurtardık, siper olduk. Gece gündüz çalıştık.

Taliban ve DAEŞ bizi makus olarak görüyor. Biz burada 24 saatte bir yer değiştiriyoruz. Yanlışsız düzgün dışarı çıkamıyoruz. Bâtın alışveriş yapıyoruz. Hayat şu an bizim için fazlaca sıkıntı. Yalnızca Taliban değil DAEŞ tehdidi de var. Bir de işsizlik var ve bu da büyük bir tehdittir. Taliban rejiminde bize iş vermezler. Eğitim sistemi felç oldu Afganistan’da. Çocuklarımız eğitimlerinden alıkonuldu.

İkinci mesajım Türkiye devletine. İnşallah Türkiye 20 sene canı değerine çalışan çalışanını ortalıkta bırakıp gitmez. Biz burada sağ kalmak için uğraşıyoruz. Bize ‘Türkiye’ye tahliye edileceksiniz’ dediler. Tazminatımız ve maaşımız da ödenmedi. Resmi olarak ise olumlu ya da olumsuz üst merciilerden dönüş yapılmadı. Biz Türkiye’nin büyüklerinden Afganistan’dan tahliye edilmeyi talep ediyoruz. Çocuklarımızın eğitim hakkı sağlansın istiyoruz.” (Kaynak: Karar)

ALINTIDIR