Tayfun Koçak, İKMİB Başkanlığı için adaylığını deklare etti

Anje

Global Mod
Global Mod
Bu yılın birinci 10 ayında 21 milyar dolara yaklaşan bir ihracat gerçekleştiren kimyevi hususlar ve mamulleri dalının çatı kuruluşları nisan ayında yapılacak seçimlere hazırlanıyor.

Madeni Yağ ve Petrol Eserleri Sanayicileri Derneği (MAPESAD) Lideri Tayfun Koçak, İstanbul Kimyevi Unsurlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) seçimlerinde Lider adayı olduğunu deklare etti. Adaylığını “Alt dallarımızla bir arada ortak akıl ile hareket edecek bir vizyonla bakılırsave talibiz” kelamlarıyla açıklayan Koçak, öncelikli maksatları içinde ihracat ünite pahasını artırmanın ve dalın meselelerine kolektif bir anlayışla tahlil aramanın olduğunu söylemiş oldu.

“Her alt kesimin kendine has problemleri var”

Kimyevi unsurlar ve mamulleri kesiminde birfazlaca alt bölümün bulunduğuna dikkat çeken Tayfun, “İhracatçılar Birliği’nde iki devir TİM Delegeliği yaptım. Bir periyot İdare Şurası Üyeliği yaptım. şimdi üç devirdir ihracatçılar birliğinde işin ortasındayım. Borsalar Birliği’nde Petrol Meclisi üyeliği yapıyorum. Bu bilgi birikimimizi, mevcuttaki bütün sivil toplum örgütlerini kapsayacak biçimde sivil toplum örgütleri temsilcileriyle birlikte ihracatı geliştirmek, bölüm meselelerini takımımızla birlikte çözümlemek için bu yola çıktık. İKMİB çatısı altında büyük kıymet arz eden biroldukca alt bölümümüz var. Plastik, mineral yağlar, mineral yakıtlar, kozmetik, gübre ve sabun üzere geniş bir yelpazeye sahibiz. Her kesimin kendine has meseleleri var. Yalnızca kuracağımız İdare Şurası Üyeleri ile değil, 51 kişilik genişletilmiş İdare Heyeti ile çabucak her daldan temsilci alıp ortak akılla hem ihracatı geliştirmek tıpkı vakitte kilogram bazında pahası artırmayı hedefliyoruz.” halinde konuştu.

“Uzak bölgelere daha fazla ihracat yapmalıyız”

Türkiye’nin bilhassa ihracatta büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Koçak, şunları söylemiş oldu: “Ülkemiz lojistik olarak epey güzel bir pozisyonda. Çin kaynaklı tedarik zinciri bozulmuş durumda. Türkiye’ye karşı büyük bir ilgi var. Bu ilgiyi kaçırmamamız lazım. ötürüsıyla gidebildiğimiz en uzaktaki Güney Amerika olsun, Afrika’nın en küçük ülkesi olsun ya da Avustralya olsun. Bu bölgelere daha fazla ihracat yapmalıyız. Alternatif dış pazar potansiyeli olan bütün ülkelerle ilgili önemli bir çalışma yapmayı düşünüyorum. Yurt dışına ihracat yapıyoruz fakat kilogram başına ortalama fiyatımızı yükseltmemiz lazım. Tabiri caizse hamallık yapmamamız lazım. Özel dış eserlere yönelmemiz gerekiyor.”

“İthal girdi maliyetleri düşmeli”

İhracatçının her vakit istikrarlı kurdan yana olduğunu söyleyen Koçak, “Özellikle madeni yağda yüzde 70’in üzerinde ithal girdi kelam konusu. Yerli ve ulusal üretim vizyonu kapsamında ülkemizde bu üzere eserleri üretebilir miyiz sorusunun cevabını arıyoruz. Üretirsek hem ithalatın önünü kesmiş olacağız birebir vakitte yerlileşme ve ulusallaşma projesinde maliyeti azaltacağız. Uzun vadede tahminen de bunu öbür ülkelerin savunma sanabir daha ihraç edebileceğiz. Bu potansiyel bütün dallar için var.” sözlerini kullandı.