Tarım Bakanlığı, okul yemeklerinde şeker ve tuz için sınır önerdi

Anje

Global Mod
Global Mod
WASHINGTON — Biden yönetimi Cuma günü, obezite, diyabet ve diğer çocukluk hastalıklarını ele almak için okul yemekleri için güncellenmiş beslenme yönergeleri önerdi.

Okul öğle yemeği programlarını federal beslenme standartları ile güncelleştirecek olan yönergeler, kepekli tahıl içeren gıdaları artırırken şeker ve tuzu kademeli olarak sınırlandıracaktır.

Tarım Bakanı Tom Vilsack, “Sağlık hizmetleri için bir zorunluluk olduğunu biliyoruz, eşitlik için bir zorunluluk olduğunu biliyoruz, eğitim başarısı için bir zorunluluk olduğunu biliyoruz ve bu kurallarda ekonomik rekabet için bir zorunluluk olduğuna inanıyorum” dedi. Cuma günü gazetecilerle yaptığı görüşmede söyledi.

Önerilen kurallar, otuz yıldır ilk kez beslenme standartlarını önemli ölçüde değiştiren ve kabul edilmesinin hemen ardından hararetli siyasi tartışmaların konusu haline gelen 2010 tarihli bir yasanın çerçevesine dayanacaktı.

Trump yönetimi sürekli olarak bu standartları geri aldı. Pandemi sırasında Biden yönetimi, okulların koronavirüsle ilgili kesintiler ve tedarik zinciri sorunlarıyla başa çıkmasına yardımcı olmak için belirli politikaları gevşetti.

Yoruma tabi olan yeni kurallar, 2025-26 eğitim-öğretim yılından itibaren belirli gıdalardaki şeker miktarını sınırlayacak. Örneğin, bir porsiyon kahvaltılık gevrek, ons başına altı gram ilave şekerle ve bir şişe süt 10 gramla sınırlandırılacaktır.

2027-28 öğretim yılına kadar, okul kahvaltılarındaki ve öğle yemeklerindeki kalorilerin yüzde 10’undan fazlası, beslenme yönergelerine uygun bir sınır olan ilave şekerden gelemez.

Mayıs ayında yayınlanan bir hükümet raporuna göre, şu anda okul kahvaltılarındaki kalorilerin ortalama yüzde 17’sini ve okul öğle yemeklerinde yüzde 11’ini eklenmiş şeker sağlıyor. Ana kaynak, okul kahvaltılarına eklenen şekerin yüzde 29’unu oluşturan yağsız aromalı süttür.

Kurallar ayrıca okul yemekleri için kademeli olarak sodyum limitleri belirleyecektir. 2029-30 öğretim yılına kadar, okulların öğünlerdeki sodyumu mevcut seviyelerin yaklaşık üçte biri kadar azaltması gerekecek. (Mevcut okul beslenme standartları, K-5 öğrencileri için kahvaltı ve öğle yemeğinde sodyumu 1.770 miligramla sınırlarken, 4 ila 8 yaş arası çocuklar için beslenme yönergeleri günde 1.500 miligramdan fazla sodyum önermemektedir.)

Davis, California Üniversitesi’nde beslenme profesörü olan Lauren Au, tüm diyet yönergelerini hemen karşılamasalar bile değişikliklerin aşamalı olarak uygulanması önerisini övdü.

“Bu önerilen standart, bu kadar büyük bir şey yapmanın fizibilitesini hesaba katıyor” dedi. “Ancak beslenme açısından bakıldığında, eklenen şekerler ve sodyum, okul yemekleriyle ilgili en büyük endişelerden bazıları.”

Sanayi grupları kurallarla ilgili endişelerini dile getirdiler.

Ulusal Süt Üreticileri Federasyonu ve Uluslararası Süt Gıdaları Derneği, diyet yönergelerinin hem yüzde 1 hem de yağsız aromalı süte izin vermesinden memnun olduklarını, ancak süt ve süt ürünlerini sınırlamak için bir baskı olarak gördükleri konusunda endişeli olduklarını söyledi.

Süt Ürünleri Derneği başkanı Michael Dykes, “Ebeveynler ve beslenme uzmanları, süt ve süt ürünlerinin okul yemeklerinde önemli yapı taşları olarak kalması gerektiği konusunda yıllardır anlaştılar” dedi.

Sağlık ve okul beslenme grupları karışık tepkiler verdi.

Robert Wood Johnson Vakfı Çocuk Beslenme Programı, kuralları “doğru yönde atılmış bir adım” olarak nitelendirdi, ancak yine de beslenme önerilerini karşılamak için yetersiz.

Ülke genelinde kafeterya personelini ve yöneticilerini temsil eden Okul Beslenme Derneği, grup tarafından yakın zamanda yürütülen ve okul bölgelerinin yüzde 88’inin mevcut yönergelere uyan malzemeleri tedarik etmekte sorun yaşadıklarını söylediği bir ankete atıfta bulunarak yönergeleri “gerçekçi değil” olarak nitelendirdi.

Profesör Au, endişelerin geçerli olduğunu, ancak aşamalı zaman çizelgesinin endüstri gruplarına ürünleri yeniden formüle etmeleri için alan açmasını ve okullara standartları karşılayan daha uygun fiyatlı seçenekler sunmasını umuyor.

Tarım Bakanlığı, 2024-25 öğretim yılı başlamadan önce standartları tamamlamayı hedefliyor.