Taha Akgül, finale yükseldi

Anje

Global Mod
Global Mod
Sırbistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda ulusal atlet Taha Akgül, finale yükseldi.

Başşehir Belgrad’da gerçekleştirilen tertibin altıncı gününde erkekler hür tarzda 4 ulusal güreşçi elemelerde gayret etti.

125 kiloda seribaşı olan olimpiyat şampiyonu Taha Akgül, birinci çeşidi bay geçti. İkinci çeşitte Macar Daniel Ligeti’yi 4-0, çeyrek finalde Kanadalı Amarveer Dhesi’yi 8-2 yenen Taha, yarı finale çıktı.

Yarı finalde son dünya şampiyonu İranlı Amir Zare ile karşılaşan Taha, son kısımda aldığı puanlarla rakibini 4-2 yenerek ismini finale yazdırdı.

Geçen yıl yenildiği Zare’den rövanşı alan Taha Akgül, cuma akşam seansında finalde Moğol Lkhagvagerel Munkhtur ile karşılaşacak.

Taha Akgül, 2014 ve 2015 senelerında dünya şampiyonu olmuştu.

Ulusal güreşçi, Tokyo Olimpiyatları’nda Moğol Munkhtur’u yenerek bronz madalya kazanmıştı.

“Milletimizden dualarını bekliyorum”

Yarı final karşılaşmasının akabinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Taha Akgül, “Allah’ıma hamdolsun. Çok değerli bir karşılaşmadan çıktım. Geçen yıl kaybettiğim dünya şampiyonu rakibimi yendim. Son dünya şampiyonuydu. Hoş karşılaşmaydı, çekişmeli geçti. Son saniyede aldım. Tribünler İranlı güreşseverlerle dolu. Tribün baskısı da vardı.” sözlerini kullandı.

Cuma günü altın madalya için mindere geleceğini hatırlatan Taha, “hiç bir şey bitmedi. Cuma bir daha değerli bir karşılaşmam var. İnşallah onda da galip gelip altın madalyaya ulaşmak istiyorum. Tüm milletimizden dualarını bekliyorum. Cuma ekran başına kitlensinler, dua etsinler.” diye konuştu.

İranlı güreşçiyi son kısımda aldığı puanlarla yenen Taha, “Rövanş epeyce dramatik bitti. Her vakit son saniyelerde ben kaybediyordum. Bu sefer kazanan ben oldum.” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan Taha’nın galibiyet sevincine reaksiyon gösteren İranlı taraftarlar, mindere pet şişe attı.

Üç ulusal güreşçi elendi

70 kiloda Çinli Nuerlanbieke Wurenibai ile yaptığı birinci tıp maçını kazanan Servet Çoşkun, ikinci tıpta Güney Koreli Yongseok Jeong’u 7-3 yenerek çeyrek finale çıktı. Ulusal atlet, Gürcü Zurabi Iakobıshvili yaptığı çeyrek final karşılaşmasını ise 2-0 kaybetti.

79 kiloda Avrupa üçüncüsü Muhammet Akdeniz, birinci tıpta Özbek Bekzod Abdurakhmonov’a 10-3 mağlup oldu.

86 kiloda mindere çıkan dünya ikincisi Fatih Erdin de birinci tıpta Polonyalı Sebastian Jezierzanski’ye teknik üstünlükle yenildi.

Ulusal güreşçiler Servet Çoşkun, Muhammet Akdeniz ve Fatih Erdin, yenildikleri rakipleri finale yükselemediği için repesaj hakkı elde edemeyerek elendi.