Sununu, Trump'ın isyana “katkıda bulunduğunu” ancak hâlâ desteğinin olduğunu söyledi

Anje

Global Mod
Global Mod
New Hampshire Valisi Chris Sununu Pazar günü yaptığı açıklamada, eski Başkan Donald J. Trump'ın “isyana kesinlikle katkıda bulunduğunu” ve Bay Trump'ın 2020 seçimlerini bozma çabalarının “kesinlikle korkunç” olduğunu ancak hiçbir şeyin, hatta ağır suçlardan mahkûmiyet kararının bile bu durumu durduramayacağını söyledi. ekonomi, sınır güvenliği ve “kültür değişikliği” daha önemli olduğu için Bay Trump'a oy vermekten vazgeçti.

ABC News'in “Bu Hafta” programında yer alan röportaj, Bay Sununu'nun Trump eleştirmenliğinden geçişini gösterdi – Cumhuriyetçi ön seçimde Nikki Haley'i desteklerken, Bay Trump'ın “hapis süresi konusunda endişeli” olduğunu ve “gerçek bir Cumhuriyetçi olmadığını” söyledi – çok sadık Piyade.

Bu, Cumhuriyetçi Parti içinde tekrar tekrar tekrarlanan bir değişimdir ve Bay Sununu, Ocak ayında Bayan Haley için kampanya yürüttüğünde öngörmüştü ancak adaylığı kazanırsa Bay Trump'ı destekleyeceğini söylemişti.

Pazar günü yaptığı açıklamada, “Kimse benim desteğime şaşırmamalı” dedi. “Bence asıl tartışma Amerikalıların Biden'dan uzaklaşması. Biden başkan olarak işte bu kadar kötü oldu. Bunda hiç şüphe yok, değil mi? Enflasyonu göz ardı edemezsiniz. Hattı görmezden gelip bu adliye sorunlarının Biden'ı tekrar göreve getirecek tek şey olacağını söyleyemezsiniz.

Röportajı yapan George Stephanopoulos, 6 Ocak'ta “ayaklanmaya katkıda bulunduğunu” söylediği bir adamı neden desteklediği konusunda Bay Sununu'ya baskı yaptı.

Sayın Sununu buna hâlâ inandığını yineledi. Ancak Cumhuriyetçi bir valinin Cumhuriyetçi bir adayı desteklemesinin kimseyi şaşırtmaması gerektiğini söyledi ve Bay Stephanopoulos'un, demokrasi veya ağır suçlarla ilgili endişelerin seçmenleri etkileyeceğine inanması durumunda kamuoyuyla temasının kopmuş olduğunu öne sürdü.

Bay Stephanopoulos, “İsyana katkıda bulunan bir başkanın yeniden başkan olması gerektiğine inanıyor musunuz?” diye sordu.

Bay Sununu, “Amerika'nın yüzde 51'i de öyle George” dedi. “Ciddiyim. Medyanın bir parçası olduğunuzu anlıyorum, New York City balonunun içinde olduğunuzu anlıyorum, ama bu ülkede olup bitenlere bir göz atmanız gerekiyor.”

Şöyle devam etti: “Bu sadece Trump'ı desteklemekle ilgili değil. Bu, bugün sahip olduklarımızdan kurtulmakla ilgili. Bu, enflasyonun aileleri ezdiğini anlamakla ilgilidir. Bu, sınır sorununun Teksas'ın sorunu değil, kontrol altına alınması gereken 50 eyaleti kapsayan bir sorun olduğunun anlaşılmasıyla ilgili. Ortalama Amerikalının artık bıktığı bu tür bir elitizmle ilgili ve bu bir kültür değişimi. Benim desteklediğim şey bu.”

Enflasyon, 2022'deki zirveden bu yana keskin bir düşüş gösterdi, ancak geçen hafta yayınlanan bir raporda beklenenden daha yüksekti.

Bay Sununu, Amerikalıların sekiz kez kullandığı ancak spesifik olarak tanımlamadığı bir ifade olan “kültür değişikliği” arzusunun, Bay Trump'ın seçimi bozma çabaları veya karşı karşıya olduğu ve ilkinin ağır bastığı dört ceza davasıyla ilgili endişelerini söyledi. Bu hafta.

Bay Sununu, Bay Trump Cumhuriyetçi aday olarak istediği kişi olmasa bile, “gerekirse onu alırız” dedi. “Amerika bu kadar çok bir kültür değişikliği istiyor.”

Bay Stephanopoulos yine karşılık verdi.

“Özetlemek gerekirse: Gizli belgelerde hüküm giymiş olsa bile onu başkan olarak destekleyeceklerdi” dedi. “Bir isyana katkıda bulunduğuna inandığınız halde onu başkanlık için destekliyorsunuz. Son seçim konusunda yalan söylediğine inandığınız halde onu başkan olarak destekliyorsunuz. Manhattan davasında hüküm giymiş olsa bile onu başkan olarak destekleyeceklerdi. Bunun cevabının evet olduğunu söylemek istiyorum, değil mi?”

“Evet” dedi Bay Sununu. “Ben ve Amerika'nın yüzde 51'i.”