Sudan’da darbe aykırısı şovlar sürüyor: ‘Askeri idareye hayır’

celikci

Active member
Sudan’da darbe aykırısı şovlar sürüyor: ‘Askeri idareye hayır’
Sudan’da ordunun dün idareye el koymasının akabinde başşehir Hartum’da başlayan protesto şovları bugün de sürüyor. Hartum’da ve ülkenin öbür bölgelerinde yolları kapatan protestocular, “Geçmişe dönmek bir seçenek değil” ve “Askeri idareye hayır” sloganları attı.

Ülkede dün düzenlenen hareketlerde askerlerin kalabalığa ateş açması kararı en az 10 kişinin öldüğü, 140’tan fazla kişinin yaralandığı belirtilmişti. Yaralı bir gösterici gazetecilere askeri karargâhın haricinde ordu tarafınca bacağından vurulduğunu söylerken, bir diğer kişi ise askerlerin evvel ses bombası, akabinde gerçek mühimmat ateşlediğini anlattı. Göstericilerden El-Tayeb Muhammed Ahmed, “İki kişi öldü, onları kendi gözlerimle gördüm” dedi. Sudan Tabipler Birliği ve Enformasyon Bakanlığı da Facebook’ta askeri karargâhın haricinde ateş açıldığını ve ölenler olduğunu yazdı. Kentteki bir hastanede çekilen fotoğraflarda kanlı giysiler içerisinde yaralı beşerler görülüyor.

Pazartesi günü Sudan Egemenlik Kurulu Lideri General Abdulfettah el-Burhan sivil idaresi feshetmiş, ve olağanüstü hâl ilan etmişti. El-Burhan, siyasetçiler içindeki uğraşın ve birtakım siyasetçilerin halkı şiddete teşvik etmesinin orduyu harekete geçmek zorunda bıraktığını savunmuştu. El-Burhan ayrıyeten Temmuz 2023’te yapılması planlanan seçimlerle bir arada Sudan’ı sivil idareye geçirme konusunda kararlı olduğunu söylemişti. Gözaltına alınanlar içinde ise Başbakan Abdullah Hamduk ve eşi ile kabine üyeleri ve birtakım partilerin başkanları de var.

‘ASKERLER MESKEN KONUT DOLAŞIYOR’

Başşehir Hartum’dan gelen bir başka bilgiye göre askerler protestoları düzenleyenleri tutuklamak için mesken konut dolaşıyor. Hartum Milletlerarası Havalimanı kapatıldı, ülkede memleketler arası uçuşlar askıya alındı. İnternet ve telefon çizgilerinin da sıklıkla erişim dışı olduğu bildiriliyor. Merkez Bankası çalışanının greve gittiği ve ülke genelinde hekimlerin acil durumlar haricinde askeri hastanelerde çalışmayı reddettiği de gelen haberler içinde.

BM GÜVENLİK KURULU TOPLANIYOR

Sudan’daki gelişmelere memleketler arası toplum da reaksiyon gösterdi. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan diplomatlar, BM Güvenlik Kurulu’nun krizi görüşmek üzere Salı günü toplanacağını söylemiş oldu. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ordunun hareketlerinin “Sudan’ın barışçıl ihtilaline ihanet olduğunu” söylemiş oldu. Sudan’ın sivil idareye geçişini destekleyen Washington, 700 milyon dolarlık yardımı durdurdu. ABD, AB, İngiltere ve Birleşmiş Milletler ile Sudan’ın üyesi olduğu Afrika Birliği, şu anda bilinmeyen bir yerde gözaltında tutulan önderlerin özgür bırakılması daveti yaptı.

Sivil ve askeri önderler içinde 2019’da imzalanan mutabakat, Sudan’ı demokrasiye taşıma gayesi taşıyordu. Lakin ülkedeki darbe teşebbüsleri bu amacın ne kadar güçlü olduğunu gözler önüne serdi. Son darbe teşebbüsü bir aydan biraz daha uzun bir süre evvel gerçekleşmişti. Hartum’da bu ay düzenlenen bir protesto gösterisinde orduya, iktidara el koyması daveti yapılmıştı.

Sudan’da 30 yıl iktidarda kalan Devlet Lideri Ömer el-Beşir 2019’da halk isyanı daha sonrası ordu tarafınca bakılırsavden alınmış ve süreksiz bir hükümet kurulmuştu. Ama süreksiz hükümette askerler ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin bir müddetdir uyuşmazlık yaşadıkları biliniyordu. Varılan mutabakata göre süreksiz idare bir yıl daha ülkeyi yönetecek, çabucak sonrasında da genel seçim yapılacaktı. (BBC Türkçe)

ALINTIDIR