Soma aileleri Halk Meydanı’nda: Parayla acı unutturulmaz

ahmetbeyler

Active member
Eşi Mustafa Kaya‘yı Soma’da kaybeden ve “Parayla acıları bastırmaya çalışıyorlar” kelamlarıyla hatırlanan Naciye Kaya, “Halk Meydanı” programında yaşadıklarını, katliamdan daha sonra çektiği zorlukları anlattı.

Sözlerine “Soma 301 katliamında eşim Mustafa Kaya’yı kaybettim. Acımız hala taze, bu acı hiç bir vakit bitmeyecek. Çok uğraş ettik biz adalet yerini bulsun diye. O Amasra’da olan katliamda da birebirini yaptılar, Soma’da da birebirini… Parayla hakikaten acıyı satın alıp susturmaya çalışıyorlar. Hakikaten de bir biçimde susturdular. Susmayanlar da oldu, olmaya da devam edecek” diye başlayan Kaya şunları aktardı:

‘Ölsek ölümüzü bile çalıştıracaklar’

Eşimin kazadan üç ay evvel tişört sayısı üçe çıktı. Terlediklerini, hayli sıcak olduklarını söylerdi. örneğin eşlerimiz buzlu şişe gdolayırdü. ‘niçin?’ diye sorduğum vakit, ‘Maden çok sıcak. Kömürler sıcak çıkıyor’ dedi. ‘Sen bizim çalıştığımız yeri bir görsen berbat’ diyordu. Kömür sıcak çıktığı vakit, şikayet ettiklerinde amirleri, ‘İşine gelmiyorsa çantanı al, çık’ diyordu. Fakat ekmek parası… O denli bir hal aldık ki artık ekmeğimizi bile elimizden almaya başladılar. Bir gün hasta geldi. ‘Ne oldu?’ dedim, ‘niçin bu biçimde hastasın?’ ‘Ölsek ölümüzü bile çalıştıracaklar’ dedi. ‘O kadar yoruyorlar bizi’ dedi. Kömür çıksın, para gelsin, tek kederleri oydu. Çalışanın sıhhati, güvenliği, hiç bir vakit umurlarında olmadı. Çok sıkıntı vakit içinderdan geçtik biz. Malum mu oldu bilmiyorum, son bir hafta ‘Ben öleceğim’ diyordu. ‘Ölümü bile sıkıntı bulacaksınız’ diyordu. Daima hastaydı, gazdan zehirlenip geliyordu. Ben ona ayran yapıyordum, ciğerlerini temizlesin diye.

‘Hayalimiz konut almaktı lakin katlettiler’

Eşiyle hayallerinden bahseden Kaya, “Bir ay kalmıştı emekliliğine. Mayısın 13’ünde kaza olmasaydı emekli olacaktı. Hayalimiz kredi çekip bir mesken alırız, bir yerde sitede bekçilik buluruz, ben paklığa giderim, eşim bekçilik yapar o biçimde geçiniriz diyeydi. Fakat maalesef katlettiler, 301 kişiyi katlettiler” dedi.

‘Parayla acı unutturulamaz’

Kaya, yaşananların kaza değil “katliam” olduğunu vurgulayarak, “Bir kaza olduğu vakit manevi dayanak olursun, o kaza tekrar olmasın diye tahlil yaratırsın. Bunlar çabucak direkt şu kadar para yardım yapıyor. Bartın’da da birebirini yaptılar örneğin. Daha beş kişinin cenazesi çıkmadı, çabucak çıktılar bir buçuk milyar yardım. Bu ne demek? Alın parayı susun. Bu acıyı satın almak değil de ne? Sözümün de ardındayım. Parayla hiç bir vakit acı unutturulamaz” sözlerini lisana getirdi.

Sözlerine devam eden Kaya, “Benim iki tane çocuğum var. Biri 25, biri 23 yaşında. Dokuzuncu seneye gireceğiz. Neler yaşadığımı ben biliyorum. Çocuklarımı babasız büyütmek o kadar ağır bir şey ki… O kadar uğraş verici bir şey ki. Mutlaka şikayetçi değilim Ancak iki kişi uğraşacakken tek başına. Konutun hem hanımısın hem erkeğisin. Bir de dul bayansın. bu biçimde bir şey de var. Bir yere gittiğin vakit ‘Bu geziyor’ diyorlar. Kimse bilmiyor ki ben kendim uğraşıyorum. Biz uğraşmak zorundayız, ayakta kalmak zorundayız” dedi.

‘Adalet mülkün değil, iktidarın temeli oldu’

Türkiye’nin günümüzdeki durumunu da kıymetlendiren Kaya, “Çocuklarımın ülkeye bakışı umutsuz. Fakat bu türlü gitmemeli. Beşerler perişan. Alım gücü düştü aslına bakarsanız. Umutsuz bir ülke olduk artık. hiç bir şeye güvenmiyoruz. Adalete katiyen güvenmiyoruz. Adalet duvarda kaldı, yazılı kaldı. Adalet mülkün temeli değil, iktidarın temeli oldu. Onlar ne derse o oluyor artık” diyerek kelamlarını tamamladı.