Sivas’ta öğretim bakılırsavlisinin fotoğraf koleksiyonu, kentin 150 yılına ışık tutuyor

Ideast

New member
Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Toplumsal Bilimler Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı Ana Bilim Kolu Öğretim nazaranvlisi Turgay Kural, 2001’de başlayan fotoğrafçılık tutkusuyla Türkiye’de çeşitli müzayedelere katılarak Sivas ve Malatya’yı kapsayan fotoğraf koleksiyonu oluşturmaya başladı.

Ödüllü belgesel sinema direktörü de olan Kural, arkadaş etrafından edindiği aile albümleriyle koleksiyonunu vakit içinde genişletti.

150 YILLIK ARŞİV ORTAYA ÇIKARDI

Kural, son 2 yılda koleksiyonundaki Sivas ile ilgili fotoğraf kaşelerinin izini sürdü ve gerekli müsaadeleri de alarak ticari sicil kayıtlarından o devirlerde çekildiği fotoğrafhanelerin kuruluş ve kapanış tarihlerine ulaştı.

Evraklarına ulaşamadığı fotoğrafçıların isimlerini ise eski devirlerde yayınlanan mecmua, gazete, afiş, kitap ve mecmuaları inceleyerek öğrenen Kural, 2 yıl sonunda 1870’li senelerdan günümüze kadar kentte fotoğrafçılık yapan isimleri ve fotoğraflarını kronolojik sıraya koydu.

FOTOĞRAFIN İCADINA İNAN BİR TARİH

Kural, kentin fotoğrafçılık tarihini incelediğinde neredeyse fotoğrafın icadına inen bir tarihle karşı karşıya kaldığını belirterek, “Özellikle koleksiyonumda yer alan Osmanlı, erken Cumhuriyet ve Cumhuriyet periyodu fotoğrafhanelerinin kaşelerine ulaştığımda çok eski tarihlere indiğini gördüm ve bunun bir araştırma kitabı olarak hazırlanması elzem oldu.” dedi.

FOTOĞRAF USTALARININ ÖYKÜLERİNİ KİTAPLAŞTIRDI

Araştırmasını umum sicil defterleri, ticari sicil kayıtları, çeşitli mecmualar, devir gazetelerini ele alarak derinleştirdiğini anlatan Kural, “Yaklaşık 20 yıldır daha epeyce siyah beyaz fotoğraflar toparlıyorum. Bu çerçevede bilhassa 1870’li senelerdan 1980’li senelera kadar geçen devri, fotoğrafçılarıyla birlikte işledim. Malatya ve Sivas yöresine ilişkin bir fotoğraf koleksiyonuna sahibim. Bunun içerisinde askerler, gelin ve damatlar, öğretmenler, öğrenciler, memurlar üzere çeşitli fotoğraflar var. çabucak sonrasındasında bizlere binlerce cansız eser bırakan bu ustaların hikayelerini bir kitapta derledik. bu biçimdece onları, çekmiş olduğu fotoğraflarla ele almış olduk.” sözlerini kullandı.

SİVAS’IN 150 YILLIK TARİHİ

Kural, koleksiyonunda yer alan fotoğrafların kentin 150 yıllık tarihini ve hayat külçeşidini gözler önüne serdiğine dikkati çekerek, şu biçimde devam etti:

Koleksiyonunda başka bir kategoride ele aldığı foto kart ve kartpostalların ise o senelera dair mimari yapıyı, kentin dokusunu gözler önüne serdiğini vurgulayan Kural, bunların dışında Mustafa Kemal Atatürk, İbrahim Refet Bele, Rauf Orbay, Fevzi Çakmak başta olmak üzere Ulusal Uğraş’ta yer alan askerlerin orjinal fotoğraflarına sahip olduğunu da kelamlarına ekledi.