Sigortasız çiftçiye ‘kuraklık desteği’ Afet Fonu’ndan yapılacak

Anje

Global Mod
Global Mod
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Haydi Tunç, şiddetli bir kuraklık periyodu yaşandığını belirterek, “Üreticilerimizin TARSİM kapsamında sigortaları var ise esasen ziyanları oradan karşılanacak. TARSİM kapsamında olmayan başka üreticilerimize de Afet Fonu’ndan yardım yapılacak.” dedi.

Tunç, birtakım programlara katılmak üzere geldiği Aksaray’da, vilayet ve ilçe müdürlüklerinin parsel bazlı çalışmalar yürüttüklerini, kuraklık tespiti yaptıklarını vurgulayarak, “Kuraklık tespit çalışmalarının akabinde kuraklığa maruz kalan üreticilere dekara 100 liraya kadar takviye verilecek. Öbür verilen takviyelerle birlikte üreticilere dekar başına takviye 150 liraya kadar çıkacak. Çiftçilerimizin kayıpları bu biçimdelikle bir nebze telafi edilecektir.” dedi.

Bu çalışmanın tüm üreticiler için olduğunu lisana getiren Tunç, şunları kaydetti:

“Üreticilerimizin TARSİM kapsamında sigortaları var ise esasen ziyanları oradan karşılanacak. TARSİM kapsamında olmayan öteki üreticilerimize de Afet Fonu’ndan yardım yapılacak. birebir vakitte önümüzdeki yıl tohumlarını alabilecekler. Aslında bu ismi konmamış bir tohum dayanağı. Biz buna ‘çiftçi hasar bedeli’ diyoruz. bu biçimde isimlendirildi ancak önümüzdeki yıl ‘sürdürülebilir bir tarım ve üretim devam etsin’ diye verilen bir dayanaktır. Çiftçimiz bunu almak suretiyle tohumunu sağlayacak, önümüzdeki yıl tarlasını bir daha ekecektir. Ayrıyeten Bakanlık olarak yüzde 75 hibeli tohum takviyelerimiz var. Bunlar da nadas alanlarının küçültülmesi ve ekilmeyen alanların ekilir hale dönüştürülmesi ile alakalı bir programdır. Bu geçtiğimiz yıl uygulandı. Bu yıl da uygulanıyor, inşallah gelecek yıl da uygulanacak. Bir karış dahi ekilmedik alan kalmaması için tohum dayanaklarımız devam ediyor.”