Sertifikalı tohum ihracatı 72 bin tona yükseldi

Forexhaft

New member
Türkiye’nin sertifikalı tohum ihracatı artarken, ithalatı azaldı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın datalarına göre, Türkiye’de sertifikalı tohum üretim, 2020 sonu prestijiyle 1 milyon 242 bin tona yükseldi. Üretime bağlı son 5 yılda sertifikalı tohum ihracatı 58 bin tondan 2020 yılı sonu prestijiyle 72 bin tona yükseldi. Birebir devirde yapılan tohumluk ithalat ölçüleri ise 49 bin tondan 46 bin tona geriledi. Tohumluk ihracatında Rusya, Ukrayna, Macaristan, Irak ve Azerbaycan birinci sıralarda yer aldı. Kelam konusu ithalatın yüzde 35’i ise Fransa, İtalya ve ABD’den yapıldı.

Şirket sayısı 1004’e ulaştı

Üretim ve ihracın yanı sıra tohumluk şirketi sayısı da arttı. Türkiye’de sertifikalı tohumluk üretimi yüklü olarak özel bölüm eliyle yürütülürken, bilhassa hububatta kamu tartısı devam ediyor. 2002 yılında 120 civarında olan tohumluk şirketi sayısı bugün prestijiyle 1004’e çıktı.

5 yılda 548 milyon lira takviye verildi

Bakanlık tarafınca 2015-2020 senelerında sertifikalı tohum üreten üreticilere yaklaşık 548 milyon lira yurt içi sertifikalı tohum üretim dayanağı ödemesi yapıldı. Tohum üreticilerine 2015 yılında yurt içi sertifikalı tohum üretimi için ödenen takviye ölçüsü yaklaşık 57 milyon lira iken, 2019 yılı için yaklaşık 148 milyon liraya ulaştı. 2020 yılı ödemelerinin tamamlanması ile tohum üreticilerine yaklaşık 140-150 milyon lira civarında dayanak ödemesi yapılması öngörülüyor.