Sertap Erener’in köy hayatı: Yaşadığımız tek bir mesken var, o da bu dünya, onu yok edersek biz de yok olacağız

Irina

New member
Ünlü sanatçı Sertab Erener kent yaşantısından uzak tabiatla iç içe yaşamaya başladı. Salgın niçiniyle 1,5 yıldır Bodrum’da köy ömrü yaşayan Erener, Bodrum Belediyesinin yaptığı Gençlik ve Tarım Kampını açılmadan ziyaret ederek Lider Yardımcısı Tayfun Yılmaz‘dan bilgi aldı.

Ünlü sanatçı Sertab Erener pandemi niçiniyle Bodrum’da köy ömrü yaşamaya başladı. Bodrum’un bir köyüne yerleşen Sertab Erener bahçesinde ekin ekerken bir yandan da müzikle ilgili çalışmalarına devam ediyor. Pandemi sürecinde Bodrum’daki meskenine yerleşen Erener yaklaşık 1,5 yıldır tabiatla iç içe köy hayatı yaşamaya başladığını deklare etti.

Bodrum Belediyesi Ziraî Hizmetler Müdürlüğü tarafınca düzenlenen 5 Temmuz-17 Eylül tarihleri içinde Gençlik ve Tarım Kampı öncesinde kampı ziyaret edip lavanta bahçesini gezen, Yörük çadırlarını inceleyen ünlü sanatçı, Tarım Müzesini de ziyaret etti. Bodrumlu olan Erener, Bodrum Belediyesine her fırsatta dayanak verdiğini belirterek projenin gençler için epeyce kıymetli olduğunu deklare etti.

Gençler tarım kampında buluşacak

Etrim köyünde yapılan tarım kampı ise 6 dönümden oluşacak. Tarım kampında barınma, sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği üzere gerekli muhtaçlıklar Bodrum Belediyesi tarafınca karşılanacak. 5’er günden oluşan her kamp periyodundan 30’ar kişi faydalanabilecek. Ziraî manada biroldukca aktivitenin gerçekleştirileceği kampa katılmak isteyenler 1 Temmuz tarihine kadar Bodrum Belediye web sitesi üzerinden müracaatta bulunabilecek. Bu durumu yerinde inceleyen Sertap Erener ise gençleri tarıma teşvik etmenin değerli olduğunu söz etti.

Bodrum’da yaşamaya başladı

Yaklaşık 1,5 yıldır Bodrum’da yaşadığını söyleyen Erener “senelerca yaşayabilecek bir okul açılışı olacak burada. Burada tarımı destekleyen ve ülkenin nitekim tarım konusunda hayli büyük dayanağa muhtaçlığı var. Hem bilinçlendirme tıpkı vakitte tarımla ilgili bilgi sahibi olan insanların yetiştirilmesi için epey değerli ve hoş bir adım. 1,5 yıldır Bodrum’da yaşıyorum pandemiden dolayı. 30 yıldır burada konutum var ancak birinci sefer 1,5 yıldır Bodrum’da yaşıyorum. Farklı bir hayat yaşıyoruz. Meskende seram var. Biroldukça bitki ile haşır neşir olduk. İstanbul’da doğdum bir kent çocuğuyum fakat yavaş yavaş öğreniyorum. Kimi beşerler uzaktır bu yaşantımdan fakat tabiata, hayvanlara, bitkilere gönülden bağlıyım. Çok kirlenmiş kentlerimiz. Dünya’nın geldiği bu talan edilme noktası hakikaten benim her gün öfkelenmeme ya da acı çekmeme niye oluyor. Tabiata kendimizden daha fazlaca itina göstermemiz gerekiyor. Yaşadığımız tek bir konut var o da bu dünya onu yok edersek biz de yok olacağız” dedi.

Bodrum Belediye Lider Yardımcısı Tayfun Yılmaz ise tarım kampından bahsederek “Bodrum Belediyesi olarak yaklaşık 1 yıldır mülkiyeti Bodrum Belediyesine ilişkin olan 32 dönümlük toprakta projelendirme ve uygulama çalışmalarını yapıyoruz. 32 dönümlük arazi üzerinde 6 periyottan oluşan bir gençlik tarım kampı icra edeceğiz. Bu gençlik tarım kampında Temmuz ayının 5’inde başlayıp 6 periyot halinde gerçekleşecek. Her periyot 1 hafta olmak üzere 30 öğrenci, genç Türkiye’nin her yerinden gelecek olacak 30 gencimize Tarım kampında eğitim vereceğiz. Bodrum’un öbür yüzünü göstereceğiz. Gençlerin tarıma ilgisini çekmek hedefiyle bu biçimde bir yol izlemeye karar verdik” diye konuştu. (İHA)