Şarkıcı Simge Sağın’ın ismini kullanarak cinsel içerikli sohbetler yapan şahsa 2 yıl 6 ay mahpus cezası

Irina

New member
Şarkıcı Simge Sağın ismine açtığı geçersiz Facebook hesabıyla iş insanlarıyla cinsel içerikli yazışmalar yapan kabin memuru Asil Az A., ‘verileri hukuka ters olarak verme yahut ele geçirme’ hatasından 2 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Kabin memuru Asil Ender A., Simge Sağın kullanıyormuş üzere Facebook hesabı açtı. Müzikçinin şahsi datalarını kullanan Asil Ender A., sayısız kişi ile yazışarak ve WhatsApp üzerinden konuşarak kendisini Simge Sağın olarak tanıttı.

Konuştuğu bireyler içinde Türkiye’nin önde gelen iş insanları da bulunan Asil Az A., iş insanlarından biriyle de yazışmalarında Sağın’ın fotoğraflarını paylaşarak, yüz yüze görüşme ayarladı.

Sözcü’den Hayati Arıgan’ın haberine bakılırsa, Asil Ender A., 13 Aralık 2019’da ise Ferruh T. ile Simge Sağın olarak konuşmak istedi. Ferruh T. bu durumdan şüphelenerek Simge Sağın’a durumu bildirdi. Durumdan haberdar olan müzikçi avukatı aracılığıyla şikayetçi oldu.

Mahpus cezası verildi

Asil Az A. hakkında Beykoz Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘verileri hukuka muhalif olarak verme yahut ele geçirme’ hatasından 4 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Bugün görülen karar duruşmasında Simge Sağın’ı avukatı Ayşegül Mermer temsil etti. Mahkeme, Simge Sağın olarak tanıtıp cinsel içerikli sohbetler yapan Asil Az A. hakkında, 2 yıl 6 ay mahpus cezası verdi.

“Her istediğini yapacağını düşünenlere karşılık oldu”

Simge Sağın’ın avukatı Ayşegül Mermer bu davanın örnek teşkil edeceğini belirterek, “Bu karar, her istediğini yapıp söyleyebilecegini zanniçinlere epey hoş bir cevap oldu. Artık beşerler şahsi bilgileri hukuka karşıt olarak ele geçirip yayarken ve bireylerin özel hayatın kapalılığını ihlal ederken bir defa daha düşünecek” dedi.

“Cinsel tercihlerimden ötürü”

Asil Ender A. evvelki duruşmada yaptığı savunmada Simge Sağın’ı daha evvelde tanıdığını belirterek, “Kendisi bana, ismine Facebook hesabı açmamı istemişti. Ben de isteği olduğundan açtım. 2010-2014 yılları içinde hesabı ben yönettim, konser ayrıntılarını vs. paylaşıyordum. Simge imiş üzere davranıp Facebook üzerinden kimselerle konuşmadım. WhatsApp üzerinden bir kişi ile konuştum. Bu şahısla de cinsel tercihlerimden dolayı kendimi bir bayan olarak tanıttım lakin Simge demedim. Katiyen müzikçi Simge’yi kastetmedim” demişti.