Şanlıurfalı engelli Ömer’in ömrü basketbolla değişti

Anje

Global Mod
Global Mod
Şanlıurfa’da mahzurundan dolayı dışarı çıkmayan ve içine kapanık bir ömür süren Ömer Toydemir’in hayatı tesadüfen tanıştığı basketbolla değişti.

Tekerlekli Sandalye Basketbol Muhteşem Ligi’nde uğraş eden Şanlıurfa Büyükşehir Belediyespor’un 15 yaşındaki oyuncusu Ömer Toydemir, geçen yıl ekmek almak için gittiği fırında tanıştığı Bekir Solmaz’ın ısrarı kararı grubun idmanına katıldı.

Tekerlekli sandalye basketbolu hakkında bir bilgisi olmayan Toydemir, birinci idmanda tekerlekli sandalyeye oturup topu eline alınca basketbol oynamaya karar verdi.

Yaklaşık bir yıl altyapıda süren çalışmalarının karşılığını alan Toydemir, yeni dönem çalışmalarına A ekip ile başladı.

– “Topu elime alınca tüm hayallerim değişti”

Ömer Toydemir, AA muhabirine, ekmek almak için gittiği fırında yanına gelen Şanlıurfa Büyükşehir Belediyespor oyuncularından Bekir Solmaz’ın kendisini basketbol oynamaya davet ettiğini söylemiş oldu.

Birinci başta bu davete sıcak bakmadığını fakat tekerlekli sandalye basketbolunu tanıma ismine bir seferliğine idmana gitmeye karar verdiğini söz eden Toydemir, şöyleki konuştu:

“Benim tekerlekli sandalye basketboluyla ilgili bilgim yoktu ve birinci kez duyuyordum. Evvelce bende bir tereddüt oluştu oynayayım mı oynamayayım mı diye. daha sonra meskende düşündüğümde ‘Giderim lakin yapmam.’ dedim. Sonraki gün salona gittim, sandalyeye oturup topu elime alınca tüm hayallerim değişti. Zira o anda neler yapabileceğimin farkına vardım ve ‘Benden bir şeyler olabilir.’ dedim. Birinci başlarda ailem ve yakınlarım epey dayanak vermiyorlardı ancak artık hem babam hem annem bu sporu yapmamı istiyorlar ve seviyorlar. Maksadım seneye genç ulusal kadroya seçilerek ülkemi ve bayrağımı Avrupa’da temsil etmek.”

Spora başlamadan evvel daima meskende olduğunu, telefon ve televizyonla vakit geçirdiğini, diğer bir şey yapmadığını lisana getiren Toydemir, “Basketbolla tanışınca yapabilecek bir şeylerim oldu. Canım sıkıldıkça salona gelip idman yapıyorum. Daha evvelce içime kapanık bir tanesiydim, arkadaşlarım da benimle dalga geçerdi fakat ben onlara gülerdim. Bu sporla tanışınca bir şeyler başarabileceğimin hissiyatına vardım. Spora başladıktan daha sonra bende hayli şey değişti, mesela sıradan bir arkadaş etrafım oldu.” tabirlerini kullandı.

– Yıldırım: “Önümüzdeki senelerda hayli değerli bir yıldız olacak”

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyespor Antrenörü Serdar Yıldırım ise Ömer Toydemir’in gelecek vadeden bir sportmen olduğunu söylemiş oldu.

Altyapıya ehemmiyet veren bir kulüp olduklarını aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:

“Türkiye’de altyapıdan en hayli atlet yetiştiren bir kulübün antrenörü olarak Ömer üzere oyunculara hizmet etmek bizi ziyadesiyle keyifli ediyor. Hedefimiz tekerlekli sandalye basketbolunda altyapıdan daha fazla oyuncu yetiştirerek hem kendi kadromuzda kıymetlendirmek tıpkı vakitte öbür kadrolara göndererek ekonomik kazanımlarını sağlamaktır. Ömer’den son derece mutluyuz. Örnek atletlerden biri olacağını şimdiden söyleyebilirim. Çalışkan, öz inancı olan ve her antrenörün çalışmak istediği oyunculardandır. 15 yaşında bulunmasına karşın A ekiple çalışıyor. Bizimle yaklaşık 1 yıldır çalışmasına karşın 3 yıllık bir atletin performansını gösteriyor. O denli görünüyor ki kısa vakitte da formayı kapacak. Ömer kendisine verdiklerimizi çabucak alan, yeniliklere açık bir sportmen. Bu, hem bizim işimizi hem kendi gelişmenini kolaylaştırıyor. Önümüzdeki senelerda fazlaca kıymetli bir yıldız olacak.”