Şanlıurfalı emekli esnaf, 20 yıldır maraton koşuyor

Anje

Global Mod
Global Mod
Şanlıurfa’da emekli esnaf 70 yaşındaki Mehmet Lale, 20 yıldır ülke genelinde maratonlara katılıyor.

Karaköprü ilçesinde oturan ve otomotiv kesimleri satan Mehmet Lale, 50 yaşından daha sonra atletizme başladı. Lale, başta İstanbul Maratonu olmak üzere ülkenin farklı kent ve ilçelerinde düzenlenen maratonlarda koşuyor.

Şimdiye kadar ikincilik ve üçüncülük dereceleri elde eden Lale’nin maksadı ise kategorisinde altın madalyalar kazanmak.

Lale, her gün tertipli olarak evvel 20 kilometre koşusunu yapıyor akabinde iş yerinde çocuklarıyla birlikte ekmek gayretini sürdürüyor.

– “5 defa İstanbul Maratonu’na katıldım”

Mehmet Lale, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşıtlarının birçoklarının sporla uğraşmayıp kahve köşelerinde vakit geçirdiğini söylemiş oldu.

Sağlıklı kalmanın yolunun sporda geçtiğini anlatan Lale, yağmur, çamur kar kış demeden koşmayı sürdürdüğünü söz etti.

Lale, çalışmanın ve koşmanın yaşının olmadığını lisana getirerek, şunları kaydetti:

“5 sefer 42 kilometrelik İstanbul Maratonu’na katılmışlığım var. Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Mersin, Mardin ve bölgenin ilçelerinde 15-20 kilometrelik koşulara da katılıyorum. 20 yıldır koşuyorum, 120 kilodan spor yapa yapa 75 kiloya kadar düştüm. Türkiye genelinde maratonlarda ikincilik ve üçüncülüklerim var. Daha birinciliğim olmadı inşallah o da yakında olur. Kızıltepe ve Suruç ilçelerinde düzenlenen maratonlarda ikincilik elde ettim. Şehitler için 5 yıl İstanbul’da 42 kilometre koştum. ‘İstanbul Maratonu’nu gaziler ve şehitlere armağan olsun’ diye koştum onlara ikram ettim.”

– “Spor genç ve canlı tutuyor”

Akranlarına da spor yapmalarını tavsiye eden Lale, “Spor yapan hastaneye gitmez, beşere epeyce yararı var. Dinç kalıyorsun. Yoksa hastane yahut kahve köşelerinde kalır hastalığını beklersin lakin spor insanı sürekli canlı ve genç tutuyor. Allah kısmet ederse ömrüm yettikçe 5-10 yıl daha koşarım diye düşünüyorum.” biçiminde konuştu.