Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı tamamlandı

Anje

Global Mod
Global Mod
Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi (TMOK) tarafınca organize edilen Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’nın 34’üncüsünde, genel klasman erkekler kategorisinde birinciliği 48 dakika 13 saniye müddetle Doğukan Ulaç ve bayanlar kategorisinde de 48 dakika 14 saniye ile Burcu Naz Narin elde etti.

Asya’da Kanlıca Vapur İskelesi’nde başlayıp, Avrupa’da Kuruçeşme Cemil Topuzlu Parkı’nda son bulan 6,5 kilometrelik yarışa 5 kıtadan 1198’i yabancı 2441 yüzücü katıldı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun startını verdiği ve atletlerin İstanbul Boğazı’nı serin sularında uğraş verdiği yarışın tamamlanması yaklaşık 1,5 saat sürdü.

– Yarış neticeleri

Yarış sonunda genel klasman erkekler kategorisinde birinciliği Doğukan Ulaç, 48 dakika 13 saniye mühletle elde ederken, Volodymyr Voronko 48 dakika 23 saniye müddetle ikinci, Atakan Ercan ise 48 dakika 52 saniyeyle üçüncü oldu.

Genel klasman bayanlar kategorisinde ise birinci, 48 dakika 14 saniyelik mühletle Burcu Naz Narin’in olurken, 48 dakika 59 saniye müddetle yarışan Ece Yıldırım ikincilik, 51 dakika 01 saniyeyle yarışan Nida Eliz Üstündağ ise üçüncülük elde etti.

Her yaş kategorisinden tamamlanan ve dereceye girenlerin ödüllendirildiği yarışta, 60-64 yaş kategorisinde kulaç atan ve daha evvel katıldığı yarışlarda da dereceye giren eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, yarışı üçüncülükle bitirme başarısı göstererek podyuma çıktı.

Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli’nin de ortalarında yer aldığı özel atlet kategorisinde ise birinci Turgut Aslan Yaraman (53 dakika 59 saniye) olurken, ikinciliği Uğurcan Özer (54 dakika 5 saniye) ve üçüncülüğü de Ufuk Muammer Özkan (55 dakika 12 saniye) elde etti.

Dereceye giren yarışmacılara ödül ve madalyalarını, Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanı sıra, İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten, Türkiye Ulusal Olimpiyat Komitesi Lideri Uğur Erdener, İstanbul Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Memleketler arası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyesi Karl Stoss, IOC Genel Yöneticisi Christophe De Kepper, Beşiktaş Kaymakamı Başkan Bakan ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Çizgileri Genel Müdürü Sinem Dedetaş takdim etti.

– Doğukan Ulaç: “Geçen seneye göre akıntı biraz daha fazlaydı, biraz zorlandım”

Yarışta genel klasman erkek ve bayanlar kategorilerinde birincilik başarısı gösteren Doğukan Ulaç ve Burcu Naz Narin, basın mensuplarına yarışı anlattı.

Bu yarışa 7. sefer katıldığını anlatan Doğukan Ulaç, “2018’de de birinci olmuştum burada. Çok memnunum. Geçen seneye nazaran akıntı biraz daha fazlaydı, biraz zorlandım, ama birincilik için hayli memnunum.” dedi. Yarışa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden geldiğini de belirten Ulaç, orada sabah akşam idmanlarına devam ettiğini lisana getirdi.

Burcu Naz Narin ise birinci müsabakası olduğunu fazlaca heyecanlı geçtiğini aktararak, bu dereceyi elde etmek için günde çift idmanla epeyce efor sarf ettiğini, hayli emek verdiğini söylemiş oldu.

Yarışı özel sportmen kategorisinde tamamlayan Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli de yarışa ikinci defa katıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Tabii dünyanın en itibarlı yarışlarından biri. Dünyanın biroldukca ülkesinden yarışmacı katılıyor. Asya’dan Avrupa’ya geçiş yapılan tek yarış ve biz bugün Asya’dan Avrupa’ya yüzerek geçtik. Kulaçla geçtik. Bu itibarlı yarışta yer almak ve geçmiş olmak benim için hayli heyecan, gurur verici.”

– Eski Bakan Tüzmen’den “boğaz” değerlendirmesi

Yarışta kendi yaş kategorisinde üçüncülük elde eden eski bakan Kürşat Tüzmen ise 27 yarışa katıldığını ve daima derece elde ettiğini kaydederek, “İnsanlar gelsin burada yüzsünler biz sonuncu da olmaya razıyız. Bütün dünya buraya gelsin, sıkıntımız o.” sözlerini kullandı.

Tüzmen, boğazla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Burası dünyanın en kıymetli ticaret koridorlarından bir adedidir. Artık dünya tahıl krizi bu Türk boğazları yardımıyla çözülüyor. 100 sene evvel de dünya tahıl krizi vardı. İngilizlerin gelip Çanakkale boğazına dayanması dünya tahıl krizi niçiniyleydi. Biz boğazı kapatınca dünya tahıl alamadı. İngiliz ve Yunan tüccarlar yaya kaldı. O yüzden geldiler Çanakkale’ye dayandılar, biz de geçirmedik. Lakin artık görüyorum ki buradan akan her su, bizim ticaret akışımıza bir tesir yapıyor. Bunu daima düşünmek lazım. Sağ kulacınızı atıyorsunuz Avrupa, sol kulacınızı atıyorsunuz Asya. bu biçimde bir yer ve beni fazlaca keyifli ediyor.”

Yarışa katılanlardan Spor İstanbul Genel Müdürü İ.Renay Onur, yarışın İstanbul’u yaşamak isteyen her insanın yapması gereken etkinliklerden bir tanesi olduğuna dikkati çekerek, “Etkinliklerden birisi köprüyü koşarak geçmek başkası de boğazı yüzerek geçmek. Çok oturmuş bir tertip. Bizim de spor İstanbul olarak paydaşı olmaktan gurur duyduğumuz bir aktiflik. Pandemi daha sonrası seyircinin atlete yaklaşmasını özlemiştik.” diye konuştu.