Şampiyon güreşçi Yasemin Adar’ın yeni hedefi!

Anje

Global Mod
Global Mod
Türk bayan güreşinin öncüsü olan Yasemin Adar Yiğit, mesleğindeki ikinci dünya şampiyonluğuna Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da ulaştı. Bayanlar 76 kilo finalinde Mısırlı güreşçi Samar Hamza’yı 6-0 yenen Yasemin, kürsünün en üst basamağında yer aldı.

AVRUPA ŞAMPİYONLUĞUNA ULAŞTI

Yasemin, daha evvel Fransa’nın başşehri Paris’te 2017’de yapılan Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanmıştı. Dünya şampiyonu tek bayan Türk güreşçi olan Yasemin, bu yıl Macaristan’ın başşehri Budapeşte’de 5. Avrupa şampiyonluğuna ulaşmıştı.

Tokyo Olimpiyatları’nda üçüncülük kürsüsüne çıkan Yasemin, olimpiyatlarda madalya kazanan birinci Türk bayan güreşçi olarak tarihe geçmişti.

Yasemin Adar Yiğit yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da ikinci defa dünya şampiyonluğuna ulaştığı için epeyce memnun ve gururlu olduğunu söylemiş oldu.

“Bu gururu ülkeme yaşattığım için hayli sevinçliyim.” diyen Yasemin, “Türk hanımının gücünü her vakit en yeterli biçimde temsil etmeye çalışıyorum. Burada da Türk bayanının gücünü göstermeye çalıştım. Gerçekten de başarılı oldum. 2017 Paris’in akabinde ikinci kere dünya şampiyonu olmak beni fazlaca memnun etti.” tabirlerini kullandı.

“KADIN GÜREŞİ ÇOK ÂLÂ YERLERE GELECEK”

Bayan güreşinin yeterli bir ivme kazandığına işaret eden Yasemin, “Bu sene grup halinde Avrupa şampiyonu olmuştuk. İlerleyen vakit içinderda Türk bayan güreşi eminim ki epeyce yeterli yerlere gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk bayanlarına da bildiri gönderen ulusal güreşçi, “Türk hanımının isteyip de başaramayacağı hiç bir şey yok. Buna canıgönülden inanıyorum. Bir bayan kâfi ki istesin, başaramayacağı hiç bir şey yok. Biroldukça kere maalesef bayanlarımıza baht verilmiyor. Bu mevzuda epey külfet çekiyorlar lakin hiç bir biçimde yılmadan, asla pes etmeden çaba etmeye devam etsinler.” diye konuştu.

MOTİVASYON KAYNAĞINI AÇIKLADI

Biroldukca kıymetli muvaffakiyete imza atan Yasemin Adar Yiğit, motivasyon kaynağını, “Başarı beni epeyce memnun ediyor. Başardığımız vakit minderde bayrağımızla birlikte ‘zafer koşusu’ yapıyoruz. Bu koşu esnasında güya ayaklarım havadaymış, üstte süzülüyormuşum hissine kapılıyorum. O tutkuyu yine yeniden yaşamak istediğim için muvaffakiyetim geliyor. Bu sayede başarılı olduğumu düşünüyorum.” kelamlarıyla anlattı.

Olimpiyat madalyası kazanan tek Türk bayan güreşçisi olan Yasemin, yeni gayesiyle ilgili ise şunları söylemiş oldu:

“Biliyorsunuz, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda bir daha bir birincisi başarmıştım, tarih yazmıştım. Artık de 2024 Paris Olimpiyatları’nda bu başarımı altın madalyayla taçlandırmak istiyorum. Orada da İstiklal Marşımızı okutup, bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum. Hakikaten güçlü gayretler beni bekliyor, bunun farkındayım. Zira artık teknoloji çağındayız, herkes birbirini hayli güzel tanıyor ve tahlil yapabiliyor. O yüzden saniyeler, saliseler bizim için hayli değerli.”