Rapçi Murda’nın ‘uyuşturucuya özendirme’ kabahatinden 10 yıl mahpusu istendi

Irina

New member
Müziklerinde uyuşturucu kullanmasını özendirdiği teziyle evvelki gün Sabiha Gökçen Havalimanı’nda gözaltına alındıktan daha sonra isimli denetim koşuluyla hür bırakılan “Murda” ismiyle bilinen rap müzikçisi Başkan Doğan hakkındaki soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Savcılık, Doğan hakkındaki soruşturmayı tamamlayarak ‘Uyuşturucu husus kullandırmaya özendirmek’ kabahatinden 10 yıla kadar mahpus istemiyle iddianame düzenledi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, “Murda” olarak bilinen Hollanda asıllı müzikçi Lider Doğan’ın (37) “Duman”, “Pahalı” ve “Eh Baba” isimli müziklerinde yer alan kimi sözlerin uyuşturucu yahut uyarıcı unsur kullanmasını özendirdiği ileri sürüldü.

Soruşturma bitti

Savcılık tarafınca yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, “Duman”, “Pahalı” ve “Eh baba” isimli müziklerinde yer alan birtakım kelamların uyuşturucu yahut uyarıcı husus kullanmasını özendirdiği argümanıyla Türk Ceza Kanunu’nun 190/2 unsuru uyarınca ‘Uyuşturucu unsur kullandırmaya özendirmek’ kabahatinden 5 yıldan 10 yıla kadar mahpusunu talep etti. İddianame kabul edilirse Başkan Doğan, önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

Havalimanında gözaltına alınmıştı

Hollandalı müzikçi Murda, evvelki gün Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yurda giriş yaptıktan daha sonra hakkındaki yakalama sonucu uyarınca gözaltına alınmıştı. Savcılığa çıkarılan Başkan Doğan, yurt dışına çıkış yasağı konularak hür bırakılmıştı. Murda savcılığa verdiği sözünde, “İki tane ‘Duman’ isimli müziğim var. Türkiye’de söylemiş olduğim ‘Duman’ isimli müziğim, suçlamanın olduğu müziğim değil. ‘Pahalı’ ve ‘Eh Baba’ müzikleri da benim. Hollanda’da yetiştim. Oranın kültürüyle yetiştim. Orada bu unsurların kullanması hür. O yüzden burada bu biçimde olduğunu düşünmedim. Rap müzikleri sokak jargonuna yakındır. Ortada epeyce ince bir nüans vardır. Hiç kimseyi suça özendirmek niyetiyle söylenmiş değildir” demişti.

İtiraz etti

Öte yandan Lider Doğan’ın hakkında konulan yurtdışı yasağına karşı itirazda bulunduğu da öğrenildi.