Pete Ricketts, Ben Sasse’nin yerine Nebraska’nın bir sonraki Senatörü oldu

Anje

Global Mod
Global Mod
Bir Cumhuriyetçi olan eski Nebraska Valisi Pete Ricketts, Florida Üniversitesi Başkanı olmak için bu hafta istifa eden başka bir Cumhuriyetçi olan Ben Sasse’nin yerine Perşembe günü eyaletin bir sonraki senatörü seçildi.

Bay Ricketts, geçen yıl kampanyasının finansmanına yardım ettiği valilik ofisindeki halefi Jim Pillen tarafından Senato koltuğuna seçildi.

Bay Sasse’nin 2026’da sona erecek olan görev süresinin geri kalanı için koltuğu doldurmak üzere 2024’te özel bir seçim yapılacak. Bu, Bay Ricketts’in Senato’da kalması için 2024’teki özel seçimlerde ve ardından 2026’da tam bir dönem için tekrar aday olması gerektiği anlamına geliyor.

58 yaşındaki Bay Ricketts, 2015’ten bu aya kadar iki dönem vali olarak görev yaptı. Bay Sasse’nin geçen yıl istifa etmek istediğini açıklamasından sonra Senato koltuğuna aday olması bekleniyordu ve Cumhuriyetçi lider Kentucky’den Senatör Mitch McConnell’den hızla destek aldı.

Bay Ricketts, atanmasının duyurulmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, “Washington, DC’yi israf ve dolandırıcılıktan sorumlu tutmalı ve tıpkı burada Nebraska’da yaptığımız gibi, hükümeti daha çok bir şirket gibi yönettiğimizden emin olmalıyız,” dedi.

Ricketts ailesi, uzun süredir Nebraska siyasetinin kapalı dünyasının en güçlüleri arasında yer alıyor. Finansal hizmetler şirketi TD Ameritrade’in kurucusu ve eski CEO’su olan Bay Ricketts’in babası Joe Ricketts, ülke genelinde Cumhuriyetçi adaylar ve amaçlar için önemli bir bağışçıdır.

Pete Ricketts, geçen yılki zorlu Cumhuriyetçi valilik ön seçimlerinde en az 1,3 milyon dolar harcadı ve önde gelen iki rakibine saldırırken Bay Pills’e yardım etti. Bay Pillen, Trump destekli bir adaya ve nispeten ılımlı bir adaya karşı partinin adaylığını az farkla kazandı, ardından genel seçimlerde zafere ulaştı.

Perşembe günü, Nebraska Demokrat Parti lideri Jane Kleeb, Bay Pillen’ı açık Senato koltuğunu bir destekçiyi ödüllendirmek için kullanmakla suçlayan bir bildiri yayınladı.

Bayan Kleeb, “Vali Pillen, Pete Ricketts’i valilik koltuğunu satın alması için kendisine geri ödeme yapması için atadı,” dedi. “Bu, eyaletimizde gördüğümüz en bariz oyun başına ödeme sistemi ve gözlerimizin önünde oluyor.”

Bay Pillen’in sözcüsü, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bay Pillen, Nebraskalılardan Bay Sasse’nin yerini almakla ilgilenen başvurular istedi ve birçok adayı değerlendirdiğini söyledi.

The Nebraska Examiner’a göre, “Bu süreci inanılmaz derecede ciddiye aldık” dedi. “Benim için kriterler gerçekten çok basitti. Atanan kişi bizi halk olarak temsil etmelidir.”

Ancak Bay Ricketts’in isterse işi alacağına dair hiçbir şüphe yoktu.

Kasım ayı sonlarında Florida’da Cumhuriyetçi valilerin bir toplantısında, Bay Ricketts, “Ne olacağını göreceğiz” diyerek Senato koltuğuna olan ilgisini küçümsedi.

Üç hafta sonra randevu için başvurdu.

Rachel Shorey raporlamaya katkıda bulundu.