Penelope Cruz: Çocuklarımın 16 yaşına kadar toplumsal medya kullanımı yasak

Irina

New member
Oyuncu Penelope Cruz, çocuklarının “yeterince büyümeden” telefon sahibi olmalarına müsaade vermeyeceğini ve en az 16 yaşına kadar toplumsal medyanın yasak olduğunu söylemiş oldu.

Penélope Cruz, çocuklarını ziyanlı çevrimiçi içerikten nasıl koruduğunu anlattı.

Aktör eşi Javier Bardem‘le bir arada 8 yaşında Luna isminde bir kızı ve 10 yaşında Leo isminde bir oğlu olan Cruz, cumartesi günü CBS Sunday Morning’den Rita Braver’a verdiği yeni röportajda, kendisinin de “sosyal medyayla tuhaf bir ilişkisi” bulunduğunu deklare etti.

“Şimdiki gençler için sahiden üzülüyorum”

Oyuncu, “Çok az ve fazlaca dikkatli kullanıyorum. Mantıklı olmayan ve bilhassa genç kuşakları etkileyen bir şey var. Şimdiki gençler için nitekim üzülüyorum. Neredeyse dünya onlar üzerinde bir cins deney yapıyormuş üzere. ‘Ah, 12 yaşındaki bir çocuğu bu kadar epeyce teknolojiye maruz bırakırsak ne olacak nazaranlim bakalım.”

47 yaşındaki Cruz, toplumsal medyada gençlerin “korunmasındaki eksikliği” ele alarak devam etti:

“Onlar için, hâlâ gelişme sürecindeki beyinler için, bunun kendilerini nasıl gördükleri üstündeki tesirleri, her şeyin nasıl zorbalıkla bağlantılı olduğu, bizim çocukluğumuzda olmayan birfazlaca şey için bir müdafaa yok.”

Oyuncu, çocuklarının “yeterince büyümeden” telefon sahibi olmalarına müsaade vermeyeceğini söylemiş oldu ve ekledi:

“En az 16 yaşına kadar toplumsal medya yok.”

Cruz, “Bunun akıl sıhhatini koruduğunu hakikaten görüyorum ancak güya bir azınlığın parçasıymışım üzere duruyorum” diye ekledi.

Oyuncu, kısıtlamalarının TV’yle sinemayı da kapsadığını ve “teknoloji konusunda zorlu” olduğunu da tabir ederek, “kimi vakit sinema yahut biraz çizgi sinema izleyebiliriz. Sinema izlemelerine nasıl müsaade vermeyeyim? Küçük bir kız çocuğu olduğum vakit içinderdan beri bunlar inanılmaz memnunluk dolu anlarımdı.” tabirlerini kullandı.