Pence, Trump'ın başkanlık seçimini desteklemeyeceğini açıkladı

Anje

Global Mod
Global Mod
Donald J. Trump'ın başkan yardımcısı Mike Pence, Cuma günü yaptığı açıklamada, Ron DeSantis, Vivek Ramaswamy ve Tim Scott dahil olmak üzere Bay Trump'ın diğer eski rakiplerinin yaptığı gibi, ağırlığını olası Cumhuriyetçi başkan adayının arkasına koymayacağını belirtti.

Eski başkanın partinin adaylığını kesinleştirmesinin ardından Bay Trump'ı destekleyip desteklemeyeceği sorulan Bay Pence, Fox News'te kendisini “vicdanıyla destekleyemeyeceğini” söyledi.

Martha MacCallum'a “The Story” programında “Bu yıl Donald Trump'ı desteklemeyeceğime şaşırmamak lazım” dedi.

Eski başkan yardımcısı, Kasım seçimlerinde Trump'a oy verip vermeyeceğini söylemedi ancak şu yanıtı verdi: “Asla Joe Biden'a oy vermem.” Ayrıca, üçüncü taraf veya bağımsız aday olarak başkanlığa aday olmayı da reddetti. o hala bir Cumhuriyetçi.

Trump kampanyası Cuma günü yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Cuma günü daha sonra yaptığı açıklamada Bay Pence, Bay Trump'la hizmet etmekten onur duyduğunu söyledi ancak Fox News'teki röportajındaki bazı eleştirilerini yineledi. “Maalesef son birkaç yılda eski başkanın muhafazakar gündemimizden uzaklaştığını gördüm” dedi.

Bay Pence, Cumhuriyetçilerin başkanlık adaylığı için aday olduğu beş aydan kısa süre içinde, Bay Trump'a şiddetle sadık kalan seçmenlerin desteğini kazanmakta zorlandı.

Trump-Pence yönetiminin ekonomi ve adli atamalar gibi alanlardaki sicilini kabul etmeye çalışırken, 6 Ocak 2021'de ABD Kongre Binası'na düzenlenen saldırı sırasındaki eylemlerinden dolayı Bay Trump'ı defalarca azarladı.

Bay Pence, Bay Trump'ın 2020 seçim sonuçlarının onaylanmasının engellenmesi talebine uymayı reddedince Bay Trump'ın ve destekçilerinden oluşan bir güruhun öfkesini çekti.

Fox News röportajında, “Başkanlık kampanyam sırasında, Başkan Trump ile benim aramda sadece 6 Ocak'ta yerine getirdiğim anayasal görevlerle ilgili farklılıklarımız değil, birçok konuda da derin farklılıklar olduğunu açıkça belirttim” dedi.

Bay Pence, Bay Trump'ın artık ulusal borcun azaltılmasına veya muhafazakarlar için önemli olan diğer konulara odaklanmamasından dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Röportajda, “Adaylığının seyrini takip ederken, ulusal borçla mücadele konusundaki kararlılığımızdan nasıl uzaklaştığını gördüm” dedi. “Onun, insan hayatının kutsallığına olan bağlılığından çekindiğini ve geçen hafta Çin'e baskı yaparak ve hükümetimizin ByteDance TikTok uygulamasını satmaya zorlama çabalarını destekleyerek bir U dönüşü yaptığını gördüm.”