Paralimpik oyunlarına katılmak için başladığı gülle atmada Türkiye şampiyonu oldu

Anje

Global Mod
Global Mod
Çanakkale’de geçirdiği trafik kazası niçiniyle 18 yıldır tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşayan ve 6 yıldır bilek güreşiyle uğraşan Ümit Burunlular, paralimpik oyunlarına katılmak için başladığı gülle atmadaki birinci turnuvasında Türkiye şampiyonluğunu elde etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü bünyesinde çalışmalarını sürdüren 47 yaşındaki Burunlular, 2004’teki kaza daha sonrası omurilik felci olup tekerlekli sandalyeye bağımlı hale geldi.

Bilek güreşiyle hayata tutunan başarılı sportmen, 2016’dan itibaren sürdürdüğü bu branşta 2018’de namağlup, sağ ve sol kolda Avrupa şampiyonluğunu, 2019’da da Romanya’da sağ ve sol kolda dünya şampiyonluğunu kazandı.

Gaye büyüten Burunlular, bilek güreşine paralimpik oyunlarında yer verilmemesi niçiniyle Kovid-19 salgınının birinci aylarında gülle atma sporuna merak sardı. İnternetten izlediği görüntülerle gülle atmanın inceliklerini öğrenen Burunlular, aslına bakarsanız kuvvetli olan kollarını daha da geliştirdi.

Burunlular yaklaşık 2 yıldır devam ettiği gülle atmada birinci sefer bir turnuva bu ay katıldı. Mersin’de 16-17 Nisan’da gerçekleştirilen Para Atletizm Türkiye Şampiyonası’nda birinci olan Burunlular, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’yi temsil etmek istiyor.

– Her şey fizik tedavide gelen iletiyle başladı

Ümit Burunlular, AA muhabirine, geçirdiği trafik kazasının akabinde 2 yıl fazlaca güçlü bir müddetç yaşadığını söylemiş oldu. hayatın devam ettiğini kendisi üzere engellilere gösterebilmek için azmini ortaya koyduğunu belirten Burunlular, şöyleki konuştu:

“Ankara’da, Bilkent’te fizik tedavide yatarken telefonumu bildiri geldi; ‘Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonunun düzenlemiş olduğu Keçiören’de Bilek Güreşi Şampiyonası’na tüm engelliler ve halkımız davetlidir’ diye. Bu iletiden dolayı heveslendim ve gitmek istedim. Zira engellisin, engelli sporlarına yakın olmak zorundasın ki ileride lazım olur niyetiyle baktım. Burada hoş beşerler olduğunu gördüm. Dünya şampiyonu, Avrupa şampiyonu olmuş engelliler var. Oradan bilek güreşine başlamış olduk lakin bilek güreşinin paralimpik spor kısmına alınmadığından dolayı olimpiyatlara gitme talihimizin olmadığını gördük.”

Bilek güreşinde 9 dünya, 7 Avrupa şampiyonluğunun bulunduğunu aktaran Burunlular, bu sayıları artırsa bile paralimpik oyunlarına katılamayacağını lisana getirdi.

Gülle atmanın kendisine uygun bir spor olduğu niyetiyle rotasını bu tarafa çevirdiğini anlatan Burunlular, epey sayıda görüntü izlediğini tabir etti.

Mersin’de hoş bir ortamda yarıştıklarını anlatan Burunlular, “F55 kategorisinde yarıştık. 6 sefer attırdılar. En uzun atılan baz alınarak 8,49 santimetre ile rekor kırıp Türkiye şampiyonu oldum. Nasip olursa önümüzdeki senelerda Avrupa ve dünya şampiyonaları gerçekleşirse onlara katılarak, 2024’te Paralimpik Oyunları’na katılmayı hedefliyorum. Tek isteğim o.” dedi.

Ümit Burunlular, 9-10 yıldır bu sporu yapan Bulgar gülle atmacının 12 metreye kadar çıkabildiği bilgisini verdi.

Gençlik ve Spor Müdürlüğünün kendisine bu dayanak olduğunu bildiren Burunlular, “Masalar yapılıyor, gülleler alınıyor. Önümüzde 2 yıl var, bu uzun bir süre. Bu müddette gayem 13 metre. 13 metre atarak evvel Bulgar rakibimi ve önümde kim rakip var ise hepsini geçerek olimpiyat şampiyonu olmak.” sözünü kullandı.