Paralimpik masa tenisçi, her alanda rol model!

Anje

Global Mod
Global Mod
Dünyaca ünlü paralimpik masa tenisçi Nesim Turan, başarılı spor mesleğinin yanı sıra faal toplumsal hayatı ve yardımseverliğiyle takdir topluyor.

Mesleğinde dünya şampiyonluklarının yanı sıra paralimpik oyunlarda bronz madalyası bulunan ve dünya şampiyonalarında masa tenisinde en çok madalya alan Türk atlet unvanlı Nesim Turan, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Annesine doğum öncesi verilen yanlış ilaç yüzünden dünyaya bedensel engelli olarak geldiğini belirten Nesim, eğitim ömrüne 7. sınıfa kadar doğum yeri Ağrı’da devam ettiğini söylemiş oldu. Ağrı’da kış kaidelerinin güçlü olduğuna işaret eden Nesim, “Ağrı’da 6 ay kar kalkmıyor. Olağan bir birey için bile ulaşım kuralları zorken, engelli bir birey için epeyce daha meşakkatli oluyor. İnternetten Ankara’da yatılı bir okulun olduğunu öğrendim. Ailemi zorla ikna ettim. Zira bana epeyce düşkünler. Toplumdan evvel tek başıma bir şeyler yapabildiğimi onlara göstermem gerekiyordu.” diye konuştu.

Ailesini ikna ettikten daha sonra eğitimi için Ankara’ya geldiğini söyleyen 29 yaşındaki paralimpik sportmen, masa tenisine başlamasını, “Doğan Çağlar Ortopedik Engelliler Yatılı Okulu’na kayıt yaptırdım. İkinci hafta İlhami ve Yusuf Kılınçkaya hocalarım okula geldi. O periyot mili ekibin altyapısını oluşturmak için yeni bir kuşağa muhtaçlık vardı, bizi seçtiler. Tesadüfen elime aldığım o raketi 16 yıldır bırakmadan devam ediyorum.” kelamlarıyla anlattı.

Avrupa, dünya şampiyonlukları, paralimpik oyunları madalyası üzere elde ettiği değerli muvaffakiyetleri anlatan Nesim, unutamadığı başarına ilişin ise şunları söylemiş oldu:

“İlk madalyamı 2010’da Güney Kore’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda üçüncü olarak aldım. Masa tenisine başladıktan 3 yıl daha sonra birinci madalyamı kazandım. Aslında bu, masa tenisine alışılmamış bir muvaffakiyettir. Olağanda masa tenisi hayli uzun vakit, emek gerektiren bir spor. 2014’te Türk masa tenisi tarihli birinci dünya şampiyonluğunu kazandım. Çin’in başşehri Pekin’de yapılan şampiyonada Asya ülkelerinin hegemonyasını yıktık. Bu, bana nasip oldu. 2018’de bir daha dünya şampiyonluğunu elde ettim. Bu da tarihte bir birinciydi. İki kere üst üste dünya şampiyonluğunu elde eden sportmen olarak bunun haklı gururunu yaşadım. Tokyo Paralimpik Oyunları’nda üçüncü oldum. En son İspanya’da elde ettiğim üçüncülükle de dünya şampiyonalarında en çok madalya alan Türk atlet unvanının sahibi oldum.”

Nesim Turan, mesleğinde yalnızca paralimpik oyunlar şampiyonluğunun eksik olduğuna işaret ederek, “Bir madalya içimde ukde. Daha doğrusu Abdullah Öztürk ile 2018 Dünya Şampiyonası ve 2019 Avrupa Şampiyonası’nda finalde karşılaştık. Türk spor tarihi açısından hayli kıymetli. Dünya şampiyonasında ben yendim, Avrupa şampiyonası’nda o yendi. En büyük maksadımız, 2024 Paris Paralimpik Oyunları’nda final oynamak. Koleksiyonuma o madalyayı hakikaten epey istiyorum.” tabirlerini kullandı.

“Hayatlarını sporla, sanatla güzelleştirebilirler”

Sporun hayatının değişmesinde fazlaca değerli rol oynadığının altını çizen Nesim, şunları kaydetti:

“Dünyaya farklı biçimde geliyorsunuz, onu kabullenmek aslına bakarsanız başlı başına beceri. Bunu kabullenmemde natürel ki sporun fazlaca büyük tesiri oldu. Spor yalnızca benim değil, epeyce sayıda grup arkadaşımın hayatının büsbütün değişmesine vesile oldu. İnsanların size o bakış açısı… Etrafımız, ‘Okuyup da ne yapacak’ diyecek kadar değişik bakış açılarına sahip beşerlerle doluydu. Aile konusunda epeyce şanslıydım. Onların her vakit dayanağı, dünyaya bakış açıları beni daima hoş yönlendirdi. Sporla tanıştıktan daha sonra öz itimadım arttı. Toplumla kaynaşma sürecinde de sporun epeyce büyük tesirleri oldu. Ayrıyeten spor yardımıyla dünyanın birfazlaca yerine gidiyorsunuz, muvaffakiyetler elde ediyorsunuz, yeni beşerler tanıyorsunuz. İşin kuvvetli kısımları benim için geldi, geçti ve bitti. Ben ömrün artık hoş taraflarına bakma taraftarıyım. İşin tırnak ortasında ajitasyon kısmında yer almayı kendime uygun bulunuyorum.”

İnsanları engelli-engelsiz diye ayırt etmediğini, birey olarak gördüğünü belirten Nesim, “Bana nazaran her insanın bir yeteneği vardır. Yeteneği olmasa bile aslına bakarsanız çalışma aşkı var ise biroldukca şeyi başarabiliyor. her insanın kesinlikle spor yahut sanat kısmıyla uğraşması taraftarıyım. Bu engelli bireylerde hayata iştirak açısından epeyce daha kıymet arz ediyor. Spor salonlarımız açık, kendine uygun bir branşı rahatlıkla bulabilir. Pürüz duruma nazaran epeyce rahatlıkla bir branş seçebilir ve hayatını sporla, sanatla hayli daha güzelleştirebilir.” halinde konuştu.

“3 Aralık’ta farkına varıyoruz, 4 Aralık’ta engelli park yerine park ediyoruz”

Toplumda engellilere bakış açısının toplumsal medyanın, kitle bağlantı araçlarının da tesiriyle olumlu istikamette değiştiğini söyleyen Nesim, lakin bunun kâfi olmadığını kaydetti.

Nesim, Türkiye’de 8 milyon engelli vatandaşın bulunduğuna dikkati çekerek, şu biçimde devam etti:

“Bu, nüfusun yüzde 10’una tekabül eden epeyce önemli bir sayı. İnsanların bakış açılarının bir anda büsbütün değişmesini beklemek gerçek olmaz. Maddelerle ilgili hiç bir sorunumuz yok lakin bunu toplumun kabullenmesi ve bakılırsavlilerin bunu idrak etmesi biraz vakit alacak üzere. Bunun için de aslına bakarsanız gayret etmek gerekiyor. Dünyaya esasen çaba ederek geliyorsanız, biraz daha çaba etmekte yarar var ki bir daha sonra gelecek jenerasyonlar için en azından daha hoş dünya, Türkiye bırakalım. “

Milli sportmen, engellilerin yaşadığı sıkıntılara ait soruyu ise şöyleki yanıtladı:

“Engellilerde en büyük sorun her vakit ulaşım olmuştur. Çözülüyor, çözülmeye çalışılıyor, kesinlikle uğraş, emek var lakin bilhassa burada lokal idarelere epey büyük iş düşüyor. Bunu toplumsal sorumluluk değil de insan olmanın gereği olarak düşünmek gerekiyor. Engellilerin ailelerine de epeyce büyük misyon düşüyor. Zira toplumun, Ayşe teyze, Ali amcanın ne söylemiş olduğini umursarsa çocuğunu topluma kazandırmak yerine kaybetmeyle karşı karşıya kalabiliyor. Bizim her şeydilk evvel bunu başarmamız lazım. Bana göre en büyük sorunlardan biri de 3 Aralık ile 10-16 Mayıs haftası, engelli vatandaşlarla ilgili farkındalık günü. 3 Aralık’ta farkına varıyoruz, 4 Aralık’ta AVM’ye gidip engelli park yerine park ediyoruz. bu biçimde farkında olacaksak bence hiç olmayalım. Çok yapmacık bir durum. 3 Aralık’ta yahut 10-16 Mayıs haftasında televizyonda gördüğü için down sendromlu bir yüzücünün başarılarıyla 3 Aralık’ta gurur duyuyor, 4 Aralık’ta unutuyor. Sokakta bir down sendromlu ya da otizmli bir arkadaşımızı gördüğünde farklı bakabiliyor. ‘Çocuğuma yaklaşma benim çocuğumun psikolojisi bozulur’ diyecek kadar aileler tanıdım. Lakin şuna fazlaca inanan bir beşerim, Anadolu’nun mayaları fazlaca sağlamdır. Anadolu paklık, saflık ve hoşluk demektir. Bu bilince vardığımızda eminim ki birfazlaca şey daha çarçabuk tamamlanmış olur.”

Kafe işletiyor, YouTube kanalında ünlü isimleri ağırlıyor

Nesim Turan, başarılı spor mesleğinin yanı sıra toplumsal yaşantısında da değerli bir nazaranv üstleniyor.

Bilhassa kendi ismine kurduğu YouTube kanalıyla dikkati çeken ulusal atlet, bu platformda Galatasaray Futbol Ekibi’nin Uruguaylı kalecisi Fernando Muslera başta olmak üzere birfazlaca ünlü ismi konuk etti.

Muhakkak bir noktaya gelmiş bilinen beşerler olarak topluma yarar sağlamaları gerektiğini savunan Nesim, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Dünya kendimizden ibaret değil. Bu hedefle YouTube kanalını açtık. Bu kanalın ticari ya da maddi bir korkusu olmayacak. Gereksinim sahibi insanlara, emniyetli kurumlara, SMA hastası çocuklara bağış yapmak için kurduğumuz bir kanal. Bu hedef uğrunda da fazlaca değerli beşerler ağırladık, ağırlamaya da devam ediyoruz. Şayet iş istediğimiz üzere giderse binler, tahminen yüz binlerce insanın hayatına dokunmuş oluruz. Muslera röportajı da epeyce özeldi benim için. Galatasaray benim fazlaca farklı. Ben engellilerin spor yapabildiğini Galatasaray yardımıyla öğrendim. Tekerlekli sandalye basketbol grubu o devir fazlaca başarılıydı ve ben koyu bir Galatasaraylı olduğum için her branşı takip ederdim. Galatasaray denilince akla birinci gelen isimlerin başında da Muslera var. Dünya şampiyonası finalleri oynadım, Avrupa şampiyonlarının finallerini oynadım fakat Florya’ya girerken heyecanlandığım kadar heyecan yaşamadım. Muslera’nın reaksiyonu de fazlaca hoştu. Muslera bu biçimde bir mesleğe sahip olduğumu duyar duymaz bana büyük bir hürmet duydu. ‘Aslında bizim sizlerle röportaj yapmamız lazım, hayatın belirli bir zorluk basamaklarından geçip, yetinmeyip madalyalar alıyorsunuz bir de üstüne toplumsal emeli olan bir iş yapıyorsunuz.’ dedi. Bu beni hayli memnun etmişti.”

Ailesiyle bir arada açtığı bir kafenin işletmesini de yaptığını aktaran Nesim, “İnsanlara yararımız dokunsun diye açılmış bir yer. Temel maksadı bu, ticari tasadan çok istihdam alanı sağlasın, küçük sevimli butik bir yerimiz olsun istedik. Spor salonu haricindeki vaktimin büyük kısmı burada geçiyor. 2020 Tokyo’da madalya aldıktan daha sonra ilgi alaka fazlaca arttı. Olağan tanınırlık da. Beşerler beni kafede görür görmez şaşırıyorlar ve olumlu reaksiyonlar veriyorlar.” tabirlerini kullandı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle bilhassa ailelere seslenen Nesim, kelamlarını şu biçimde tamamladı:

“Ben bu ülkeyi temsil eden ‘engelli’ bir sportmen değil, ulusal sporcuyum. İnce ayrıntılar epeyce değerli. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise lokal idarelerin, yöneticilerin, STK’ların olayın farkında olmaları hayli hoş, manalı. Ancak iş olağan ki toplumun kendisinde bitiyor. Toplumun bakış açısı yalnızca bir günlük mü yoksa 365 günü mü kapsayacak değerli olan bu. Uzuv kaybına afallamış üzere bakarsak, toplumun içine çıkacak engelli bir çocuk için travma oluşabiliyor. Bunu engellemenin en hoş yanı da bizler üzere insanların toplum önünde daha epeyce olup kendi farkındalığımızı toplumun tamamına göstermemizdir. Hayal kurmadan hiç bir şeyin olmayacağını insanların âlâ anlaması gerekiyor. Ben, yalnızca spor yapmakta esasen başarılıydım, öbür alanlara girişmemin temel gayesi bu aslına bakarsanız. Bu kafeye yüzlerce insan geliyor, onların 3 adedinin bile dünyaya bakış açısının değişmesini sağlayabilirsem benden memnunu olmaz.”