Osman Kavala: “Gezi’nin maddi muhtaçlıklarını karşıladığım tezi saçmalıktır”

DrEMEL

Global Mod
Global Mod
İstinaf mahkemesinin beraat kararlarını bozmasının akabinde bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir daha görülen Seyahat Parkı davasında karar çıkması bekleniyor. İş insanı Osman Kavala’nın tek tutuklu olduğu dava duruşmasında 17 sanık ve avukatları son defa temele ait mütalaaya karşı savunma yapıyor.

Duruşmaya Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katılan Osman Kavala, “Soyut münasebetlerle tutukluluğumun sürdürülmesi sebebiyle artık savunma yapmamaya karar vermiştim. Lakin davada karara gitmek tarafında bir irade olduğunu görüyorum. Alınacak karara tesir edeceğini düşünmesem de kamuoyuna hürmet gereği açıklamalar yapacağım” dedi.

T24’ün haberine nazaran Kavala, “AİHM sonucunın akabinde davanın süratle karara bağlanmasına karar verildi. öne sürülen nedeniz birleştirilen evraklar ayrıldı. İkinci iddianamenin kullanım müddeti bitmiş oldu. İkinci iddianame benim tutuklanmam için hazırlanmıştı. Seyahat protestoları kamuoyunun gözü önünde gerçekleştiğinden o periyot bu protestoların bir darbe teşebbüsü olduğuna yönelik komplo teorisi tutmadı, hükümet de bu komployu benimsemedi. Yoksa Başbakan kendisini devirmek isteyenlerle görüşür müydü? Keza George Soros da 2015’te Türkiye’ye geldiğinde hükümet yetkilileri ile görüşmüştü” kelamlarını ekledi.

Kavala savunmasında ayrıyeten şu sözlere yer verdi:

“Gezi’nin dışarıdan yönetildiğine dair kanıt gösterilemedi. 80 ile yayılan protestoları yönlendirdiğim savı akla uygun değildir, yalnızca poğaça ve eczaniçin alınmış maskelerle gittiğim Seyahat’in maddi muhtaçlıklarını karşıladığım tezi saçmalıktır. Türkiye’yi ziyaretinde vakfın çalışmalarını değerlendirdiği toplantılar haricinde Soros ile hiç bir irtibatım yok. Benim dışımda hiç bir vakıf üyesiyle konuşmuş olmaması, Soros’un sanıklar içinde olmaması, bu argümanları yazanların da savlara inanmadığını gösteriyor”

Savcı mütalaasında, Kavala ve Ayşe Mücella Yapan için TCK’nin 312. hususu uyarınca “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya yahut nazaranvlerini yapmasını kısmen yahut büsbütün engellemeye teşebbüs” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus talebinde bulunmuştu.

Diğer sanıklar Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Mine Özerden, Şerafettin Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi’nin ise “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım etme” hatasından 20’şer yıla kadar mahpusla cezalandırılması istenmişti.

NE OLMUŞTU?

Osman Kavala 18 Ekim 2017’de gözaltına alındı ve 1 Kasım 2017’de Seyahat olaylarını finanse etme suçlamasıyla tutuklandı.

Kavala hakkında verilen tahliye kararları yeni suçlamalarla bozuldu ve tutukluluğu devam ediyor.

17 sanıklı Seyahat Parkı davası 2021’de bir daha görülmeye başladı. O ortada 35 sanık hakkında beraat sonucu verilen Çarşı davası Yargıtay tarafınca bozulmuş ve Yargıtay, bozma sonucunda iki dava içinde türel temas olduğunu belirtmişti.

Ardından iki dava 30 Temmuz 2021’de birleştirildi lakin 21 Şubat 2022’de görülen duruşmada Çarşı davasının Seyahat Parkı davasından ayrılmasına karar verildi.

Avrupa Kurulu’nun siyasi organı Bakanlar Komitesi 30 Kasım-2 Aralık 2021 içinde yaptığı değerlendirmeler ve oylama kararında iş insanı Osman Kavala’yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına karşın özgür bırakmayan Türkiye aleyhine “ihlal prosedürü” başlatma sonucu aldı.

Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi, Şubat ayında “ihlal prosedürü” ile ilgili orta sonucu kabul etti.