Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi’ne 6 yeni eser

Ideast

New member
Kitabın 33, 61, 62, 75, 76 ve 77. kısımlarını tabir eden yeni eserler, 5 aylık çalışmanın sonunda tamamlandı. Pamuk, müzenin açılışının 10. yılı ötürüsıyla hazırlanan yapıtlara ait düzenlenen görüşmede, Masumiyet Müzesi’nin tıpkı isimli romanıyla ilgili olduğunu belirterek, “Müzede, romandaki kahramanların kullandığı eşyalar, fotoğraflar, hayaller ya da onların havasını gösteren şeyler sergileniyor” dedi.

AA’da yer alan habere göre; müzeyi kurmaya, 17-18 yıl evvel çabucak hemen romanı yazarken karar verdiğini lisana getiren Pamuk, kitaptaki her kısma özel bir eser hazırlandığına işaret etti.

“Bununla övünüyorum”

Pamuk, müzenin, daha sonrasında kurulan Masumiyet Vakfına bağlandığını anlatarak, “Müzemiz bilet fiyatlarıyla ayakta duruyor. Hatta kar ediyor. Bu karı cebime atmıyorum. Bu yıl olduğu üzere müzeyle, sanatsal işlerle ilgili yeni kutular yapıyoruz. Kutuların replikalarını yapıyoruz. Vakfımız kar ediyor. Masumiyet Müzesi açılana kadar cebimden para verdim fakat açıldıktan daha sonra hiç para koymadım. Bununla da övünüyorum” sözlerini kullandı.

Müzeyi 10 yılda 285 bin kişi ziyaret etti

Müzeyi 10 yılda 285 bin kişinin ziyaret ettiğini bildiren Pamuk, ziyaretçilerin yaklaşık yarısının yabancı olduğunu belirtti.

Kitaptaki fiyatsız biletin 36 bin kişi tarafınca kullanıldığını lisana getiren Pamuk, en sevdiği kitabının Masumiyet Müzesi olmadığını da söylemiş oldu.

“bir fazlaca ünlü geldi”

Müze açıldığından bu yana geçen 10 yılda dünyada da tanındığını anlatan Pamuk, “bir fazlaca ünlü geldi. 2014’te Avrupa Yılın Müzesi oldu. Bizden daha sonra Amsterdam’daki Rijks Müzesi birebir mükafatı aldı. Bizdilk evvelce Louvre Müzesi yaptığı renovasyondan dolayı ödül aldı. İkisi içinde ödül aldık. Çok erdem duyduk. Umberto Eco’dan Nobel Mükafatı almış Mo Yan’a kadar bir fazlaca kişi geldi. Önümüzdeki 10 gün ortasında bizden randevu aldı, dünyanın en ünlü sanatkarlarından Jeff Koons gelecek. Entelektüel dünyadan müzemize büyük bir ilgi var.”

Müzede yer alan eşyaların bulunduğu camekanlı kutulardan 40’ının replikasının yapıldığını belirten Pamuk, bunların Çin’de 5 yıl, 5 kent ve 5 müze gezdikten daha sonra buradaki müzelerden birinde daimi kalacağını bildirdi.