Okulun atıl alanı ringe dönüştürüldü, 2 öğrenci Avrupa’dan madalyayla döndü

Anje

Global Mod
Global Mod
Şırnak’ın Cizre ilçesinde Nurselen Yalgettekin (18) ve Pınar Benek (16), okullarının atıl alanının ringe dönüştürüldüğü yerde yaptıkları idmanlarla Avrupa’daki şampiyonlarda muvaffakiyet elde etti.

Cizre Fen Lisesi’nde 2 yıl evvel öğrencileri spora yönlendirmek maksadıyla taban katta atıl olan 75 metrekarelik alan boks için idman salonuna dönüştürüldü.

Ringde ağır bir tempoyla çalışan öğrencilerden Nurselen Yalgettekin, 3-9 Eylül 2021’de Elazığ’da düzenlenen Genç Bayanlar Türkiye Boks Şampiyonası’nda 48 kiloda Türkiye şampiyonu oldu, akabinde Karadağ’ın Budva kentinde yapılan Gençler Avrupa Boks Şampiyonası’nda ise 48 kiloda bronz madalya kazandı.

11. sınıf öğrencisi Pınar Benek de bu yıl 24 Temmuz-3 Ağustos’ta Kırıkkale’de gerçekleştirilen Yıldız Erkekler ve Bayanlar Türkiye Ferdi Boks Şampiyonası’nda 54 kiloda Türkiye birinciliği, ondan sonrasında İtalya’nın Montesilvano kentinde 27 Eylül-4 Ekim’de yapılan Avrupa Yıldızlar Boks Şampiyonası’nda İtalyan rakibini yenerek, üçüncülük elde etti.

Fen Lisesi Müdürü Behzat Moran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullarının akademik muvaffakiyetlerin yanı sıra sportif başarılarla da bölgede en epey tercih edilen okullar içinde yer aldığını söylemiş oldu.

Okullarında son senelerda Türkiye şampiyonları ve Avrupa dereceleri çıktığını aktaran Moran, “Bu muvaffakiyetleri artarak devam etme hedefindeyiz. Atletlerimizin ulusal forma giymeleri bizim için kıvanç kaynağı. Onlardan dünya ve olimpiyat şampiyonluğu bekliyoruz. Bu kapasitelerinin olduğunu biliyoruz.” diye konuştu.

– Rıdvan Budak: “Gelen muvaffakiyetler öteki öğrencilere de cüret veriyor”

Vücut eğitimi öğretmeni Rıdvan Budak da 2 yıl evvel yer katta atıl olan 75 metrekarelik alanı boks için idman yerine dönüştürdüklerini anımsatarak, okulda şu an 24 boks atletlerinin olduğunu söylemiş oldu.

Son 2 yılda okullarında bayanlarda iki şampiyon çıkardıklarını belirten Budak, “İnşallah bu başlangıç olur ve kaç şampiyonlar çıkartırız. Gayelerimiz içinde yalnızca Türkiye şampiyonluğu yok Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonlukları var. Bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” sözlerini kullandı.

Avrupa’dan madalya ile dönen atletlerin fazlaca hırslı olduğunu ve ağır çalıştıklarını lisana getiren Budak, şunları kaydetti:

“Nurselen ve Pınar bir arada çalıştılar, birbirlerine büyük takviye verdiler. Nurselen’in başarısı Pınar’a örnek oldu. O da ondan aldığı dayanakla Türkiye ve Avrupa dereceleri elde etti. Gelen muvaffakiyetler başka öğrencilere de yürek veriyor.”

– Nurselen: “Hedefim hem dünya hem olimpiyat şampiyonu olmak”

Nurselen Yalgettekin ise boksa 2018’de başladığını, Cizre Fen Lisesi’ni kazandıktan daha sonra antrenör Rıdvan Budak ile okul salonunda idman yaptıklarını belirtti.

Yalgettekin, “Elazığ’a gittiğimde epey umudum yoktu fakat hocam şampiyon olabileceğimi söylemiş oldu. Türkiye şampiyonu, daha sonra da Avrupa üçüncüsü oldum. Okulda oluşturulan ringde günde çift idman yapıyorum. Her atletin hayali olan olimpiyatlar için hazırlıklarımı sürdürüyorum. Umarım güzel bir derece elde ederek ülkemi temsil ederim. Gayem hem dünya hem olimpiyat şampiyonu olmak.” diye konuştu.

Bu yıl okuldan mezun olduğunu ve Hacettepe Üniversitesi Vücut Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Kısmını kazandığını fakat şampiyonalara hazırlanmak için kaydını dondurduğunu aktaran Yalgettekin, okulda idmanlarını sürdürdüğünü anlattı.

– Pınar: “Avrupa şampiyonluğunu önümüzdeki yıl kazanmak istiyorum”

Pınar Benek ise okulda antrenör Budak’ın yönlendirmesiyle boksa başladığını, geçen yıl yapılan çalışmaların karşılığını bu yıl Türkiye şampiyonu ve Avrupa üçüncüsü olarak aldığını lisana getirdi.

Okulda eğitiminin yanı sıra boks idmanlarını da günde 4 saat sürdürdüğünü aktaran Benek, “Bu yıl kaçırdığım Avrupa şampiyonluğunu önümüzdeki yıl kazanmak, akabinde olimpiyatlarda Türkiye’yi en uygun biçimde temsil etmek istiyorum. Türk bayrağını birinci olarak göndere çekme maksadıyla çalışıyorum.” sözlerini kullandı.

Öğrencilerden Sehyan Kapalıgöz de her iki atletin muvaffakiyetinin kendisine cüret verdiğini belirterek, onlar üzere muvaffakiyetler elde etmek istediğini söylemiş oldu.