Okullarındaki yetenek taramasında seçildikleri judo ve kuraşta muvaffakiyete odaklandılar

Anje

Global Mod
Global Mod
Bilecik’te ortaokulun birinci yılında vücut eğitimi öğretmenleri tarafınca gerçekleştirilen yetenek taramasında kuraş branşına seçilen Haticenur Göktaş ve Fatihcan Erhan ile judoya yönlendirilen Mikail Zaloğlu, kısa müddette elde ettikleri milletlerarası başarılara yenilerini eklemek için çalışıyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığınca başarılı sportmenler yetiştirmek maksadıyla yürütülen “Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı” kapsamında 7 yıl evvel Bilecik’teki okullarda nazaranvlendirilen vücut eğitimi öğretmeni Serkan Can, Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Ortaokulunda tahsil nazarann Haticenur Göktaş ve Fatihcan Erhan ile Murat Hüdavendigar Ortaokulunun öğrencisi Mikail Zaloğlu’nun judo ve kuraş branşlarına yeteneklerinin olduğunu belirledi.

Judo antrenörü ve Bilecik Judo Vilayet Temsilcisi de olan Serkan Can tarafınca çalıştırılan 16 yaşındaki Göktaş ve 17 yaşındaki Erhan kuraş branşında, 16 yaşındaki Zaloğlu da judoda Türkiye şampiyonalarında elde ettikleri derecelerle ulusal kadroya seçildi.

Göktaş ve Erhan, geçen ay Yunanistan’ın Kozani kentinde yapılan Avrupa Kuraş Şampiyonası’nda, Zaloğlu da eylül ayında düzenlenen Ümitler Balkan Judo Şampiyonası’nda altın madalya kazandı.

Birinci kere katıldıkları memleketler arası turnuvalarda elde ettikleri başarılarla göz dolduran sportmenler, yurt haricinde Türk bayrağını bir daha göndere çektirmek için antrenörleri Serkan Can eşliğinde her gün 3’er saat çalışma yapıyor.

Başarılı sportmenlerin antrenörü Serkan Can, AA muhabirine, 2015 yılından beri ulusal atletler Haticenur Göktaş, Fatihcan Erhan ve Mikail Zaloğlu ile çalıştığını belirterek, kelam konusu mühletin akabinde çalışmaların meyvesini almaya başladıklarını söylemiş oldu.

Atletlerini Türkiye şampiyonalarına götürerek deneyim kazanmalarını sağladığını anlatan Can, şu biçimde konuştu:

“Katıldıkları karşılaşmalarda derece yapıp ulusal gruba seçildiler. Bu yıl atletlerim Avrupa ve Balkan şampiyonalarında başarılı oldu. 2023 ve 2024 senelerında değerli gayelerimiz var. İdmanlarımızı bu istikamette sürdürüyoruz. Çocuklarımızı bir düzey daha yükseltmek istiyoruz. Bilecik’ten olimpiyatlara sportmen göndermek istiyoruz.”

– “İstiklal Marşı’mızı okutmaya devam edeceğim”

İbn-i Sina Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi olan ulusal kuraşçı Haticenur Göktaş, 2015 yılında ortaokulda futbol maçında kalecilik yaparken dahil olduğu yetenek taramasında antrenörü Serkan Can tarafındın seçilip, kuraş sporuna başladığını anlattı.

Birinci sefer 2018’de katıldığı ve Karaman’da düzenlenen Okul Sporları Türkiye Şampiyonası’nda birinci olduğunu aktaran Göktaş, şunları kaydetti:

“Çok çalışmaya başladım ve uğraşlarım sonuç verdi. Kuraşta 2020 yılında Bilecik’te ve 2021’de de Elazığ’da Türkiye birinciliğim bulunuyor. Ulusal kadroya seçildikten daha sonra geçen ay Yunanistan’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’na katıldım ve şampiyon oldum. Benim için kıymetli olan Yunanistan’da bayrağımızı dalgalandırmak ve İstiklal Marşı’mızı okutmaktı. Bunu da başardım. Çok gururluyum ve memnunum. İnşallah İstiklal Marşı’mızı okutmaya devam edeceğim. Bunun için de epeyce ağır ve tempolu idmanlara devam ediyorum. Kuraş branşında yapılacak Avrupa ve dünya şampiyonalarına gidip bir daha birebir biçimde hoş derecelerle dönmek istiyorum.”

Pir Edebali Anadolu İmam Hatip Lisesi 12’nci sınıf öğrencisi olan ulusal kuraşçı Fatihcan Erhan ise 7 yıldır hem eğitimi tıpkı vakitte sporu bir ortada yürütmenin yaşattığı zorluğu lisana getirdi.

Yunanistan’daki Avrupa Şampiyonası’nın finalinde Makedon rakibini yenip altın madalyayı kazandığına değinen Erhan, “Ailem, konuttan bir Avrupa şampiyonu çıktığı için sevindi. Gurur duydular. Çalışmazsak muvaffakiyet gelmez. Çalışmadan muvaffakiyet gelmeyeceğine nazaran terlemek de gerekir. Terlemezseniz bu biçimde şampiyonluk elde edemezsiniz.” diye konuştu.

Bilecik İmtihan Kolejinde 11’inci sınıf öğrencisi olan ulusal judocu Mikail Zaloğlu da Türkiye’deki çeşitli derecelerinin yanı sıra Kocaeli’de gerçekleştirilen 2022 Ümitler Balkan Judo Şampiyonası’nda 90 kiloda Bulgar rakibini yenerek şampiyon olduğunu vurguladı.

Küçükken her çocuk üzere futbolcu olmayı istediğini aktaran Zaloğlu, şunları söylemiş oldu:

“Ancak judocu oldum. Ani bir kararla başlamış olduk. En sıkıntı spor branşlarından biri. Kuvvet için atletizm, yüzme üzere sporları da yapıyoruz. Başarılı olmak için zorlanmamız gerekiyor. Her gün 2-3 saat idman yapıyoruz. Gelecek yıl Portekiz’de düzenlenecek Avrupa Judo Şampiyonası’nda ve Hırvatistan’da gerçekleştirilecek Dünya Judo Şampiyonası’nda uzunluk göstermek için çalışıyorum. Mindere çıkarken aklıma yaptığımız idmanlar, çektiğimiz zorluklar geliyor. O anda başarılı olmam gerektiğini düşünüyorum.”