Ön kelamını Aydın Örs’ün yazdığı kitapta Basketbol kültürü anlatıldı!

Anje

Global Mod
Global Mod
Türk basketbolunun efsane başantrenörü Aydın Örs’ün ön kelamını kaleme aldığı “Basketboldan Hayata 12 Dev Adım” kitabının muharriri Mehmet Aldanmaz, bu branşın temel kültürlerinin başta iş ve sanat dünyası olmak üzere bütün mesleklere örnek olduğunu söylemiş oldu.

Aydın Örs ve Çetin Yılmaz üzere Türk basketbolunun efsane başantrenörlerinin takviyesini alıp, A Ulusal Erkek Basketbol Ekibi’nin lakabı “12 Dev Adam”dan esinlenerek kitabını kaleme alan Mehmet Aldanmaz, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Ankara MTA’da basketbol oynayan lakin yaşadığı sakatlık niçiniyle erken yaşta faal spor hayatını sonlandıran Aldanmaz, iş dünyasında elde ettiği muvaffakiyetlerde basketbolda öğrendiği temel kültürlerin hissesinin büyük olduğunu lisana getirdi.

Kaleme aldığı kitabın öyküsünü anlatan Aldanmaz, şunları kaydetti:

“Kitabın kıssasını ’12 Dev Adam’dan yola çıkarak yazdım ve basketbolun bir koşturmaca sporu olmadığını, bir ideolojisinin olduğunu, aile, iş, okul ömründe da bu sporun ideolojisinin kullanılabileceğini anlatmak istedim. Basketbolun hayata kattığı 12 külçeşidini belirledim. Paylaşma, dayanışma, pes etmeme, eğitim, liderlik, koç, geri bildirim, vakit idaresi üzere belirlediğimiz özelliklerin içini bu kitapta doldurduk. Basketbol oynayıp da iş, sanat, bilim dünyasında yer alan insanların görüşlerini aldık.”

Basketbolun kadro sporu olduğuna dikkati çeken Aldanmaz, “her insanın uzun uzunluklu olduğu yerde bir kadronun galip gelmesi mümkün değil. Herkes kısa olursa da olmaz. Çok farklı kültürden gelen beşerler ekip oluşturuyor. Bu kadar farklı kültürden gelen insanların birebir maksada kitleniyor olmasının bir manası var. İş dünyasında da farklı kültürden insanların bir ortada olması manalı bir şey. Biz kitabı çıkartırken, çocuklarımıza, gençlerimize bu sporun sinerjisinin fazlaca kıymetli olduğunu anlattık. Liderlik kültürüne gelirsek; koç ve kaptanın âlâ bir önder şayet olmazsa ekibin dağılabileceğini anlattık.” diye konuştu.

Aydın Örs’e teşekkür

Mehmet Aldanmaz, kendisinde epeyce büyük emeği olan Aydın Örs’ün bu kitabı hazırlarken de kıymetli dayanak verdiğini lisana getirdi.

Aydın Örs’ün Türk basketbolunun en kıymetli isimlerinden biri olduğunu vurgulayan Aldanmaz, “Aydın hocamız kitabın ön kelamını yazarak beni hayli onurlandırdı. bu biçimde bir kitaba hayli muhtaçlık olduğunu, fazlaca uygun bir bahse temas ettiğimizi, hem de 12 Dev Adam’dan yola çıkmamızdan da fazlaca memnun olduğunu söylemiş oldu. Onun o hoş dileklerini aldığım için epey keyifli oldum. Çetin Yılmaz hocamız da bu kitapta var. Bu iki bedelden epey düzgün yaralanmalıyız. Aydın hocamızın federasyondaki misyonu gereği bu kitabı gençlerimize tavsiye ettiğini de düşünüyorum. Zira gençlere ulaşmamız lazım.” tabirlerini kullandı.

3×3 basketbola katkı

Mehmet Aldanmaz, Lokman Doktor Sıhhat Kümesi tarafınca düzenlenecek ve Türk Telekom’un da armağan sponsoru olacağı Tek Pota Lise Basketbol 3×3 Turnuvası’yla ilgili de bilgi verdi.

Aldanmaz, geçen yıl başlatılan projenin epey büyük ilgi gördüğünü, bu yıl da Ankara’da 8-29 Ekim tarihlerinde düzenleyeceklerini anlatarak, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bu projenin paydaşları var. Öncelikle Gençlik ve Spor Bakanlığı. Bakanlığımız projeyi duyar duymaz fazlaca keyifli oldu. Tüm Türkiye’ye de yaymamızı istediler lakin evvela Ankara’da yapıp bir temel oluşturmak istedik. Gereken tüm takviyesi vereceklerini söylemiş olduler. Bizim için bu ilgi hayli değerli, teşekkür ediyorum. Ankara Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğümüzün de onayını aldık. Onların onayı olmasa okulları işin içine sokamazdık. Maksadımız gençlerimizin, bilhassa pandemi daha sonrası, toplumsal hayata daha fazla katılmalarını sağlamak. Birinci maksadımız Ankara’daki liseler. Olağan ki bütün liselerin iştiraki mümkün değil. İştiraki bu yüzden kısıtlı sayıda tuttuk.”

Değerli sponsorların bu projeye takviye verdiğinin altını çizen Aldanmaz, “Hediye sponsorluğumuz da var. Biz bu tertip için hiç bir öğrenciden fiyat istemiyoruz. Türk Telekom bu işin sponsoru. Türk Telekom ikram sponsorumuz. Bilhassa basketbolu duyunca işin içine girmek istediler. Bu tertibin tamamını da Lokman Tabip Sıhhat Kümesi karşılıyor. Çocuklarımıza yurt dışı kaynaklı eserler vermektense ulusal besin eserlerimizle onlara dokunmak istedi. Atatürk Orman Çiftliği’nin süt, soda, ayran üzere eserleri de bu tertipte olacak.” diye konuştu.

Aldanmaz son olarak, bu projede yer alacak gençlere kıymetli bir fırsat sunduklarını lisana getirerek, “Burada oynayan gençlerimizi Türk Telekom Basketbol Grubu’nun antrenörleri de izliyor. Gençler burada kendilerini gösterirse, kulübün bünyesine de alınıyor. Ulaşılamamış, yeteneği keşfedilmeyi bekleyen gençleri de bu biçimdece ilgili bireylerle buluşturuyoruz. Federasyonun ilgili ünitesinden şahıslar de gelip izlediğinde, ‘Bu çocuk 3×3 basketbol için yetiştirilebilir.’ diyerek bünyesine katabilir. Ülkemize de bu biçimde bir katkımız olacak. Bu mevzuda grup olarak epey heyecanlıyız.” diyerek kelamlarını tamamladı.