niye Kilo Veremiyorum?

İsmail

New member
şimdi herkesten çoğunlukla duyulan niye kilo veremiyorum yahut niye kilo alıyorum yakınmasının altında fazla ve yanlış besin seçimine bağlı olarak fazla kalori alımı birinci akla gelen niye olsa da aslında kilo almamızın sebebi yalnızca yedikerimizle ilişkili olmayıp, bedenin işleyişindeki aksaklıklar, metabolik birtakım sorunlar, uyku kalitesi, gerilim üzere birfazlaca etmen klio vermeye pürüz olabilir.

Bu niçinlerden en değerlisi hormonal dengesizliklerdir.

– İnsülin direnci kelam konusu ise insülin duyarsızlığı yahut yetersizliğine bağlı olarak beden açlık-tokluk ayarını uygun yapamaz ve kilo kaybı zorlaşır.

– Tiroid hormonlarınız gereğinden az çalışıyorsa, bazal metabolizma suratı yavaşlayarak kilo kaybı zorlaşır.

– Böbrek üstü bezleriniz fazla ölçüde kortizol üretiyorsa Cushing sendromu dediğimiz rahatsızlık ortaya çıkabilir ve beden kilo almaya daha yatkın hale gelebilir.

– Polikistik over hastalığı dediğimiz PCOS da insülin direncine misal tesir göstererek kilo kaybını zorlaştırır.

Kilo vermeye mani öbür değerli bir niye vitamin ve mineral eksiklikleridir.

• B12 vitamini, demir minerali, D vitamini ve omega- 3 bedendeki metabolik fonksiyonlarda kıymetli rol oynadıklarından dolayı eksikliklerinde metabolizma gerektiği üzere çalışamaz ve kilo kaybı zorlaşır.
Kullanılan kimi ilaçlar da kilo kaybını zorlaştırabilir.Bunlar; kortizon kümesi ilaçlar, antidepresanlar, tansiyon ilaçlarıdır.

Kilo üzerine tesiri olan başka kıymetli bir etken de uyku kalitesi ve müddetidir.Yetersiz yahut fazla uyumak ghrelin ve leptin dediğimiz açlık-tokluk hormanlarının salgılanma seviyesini bozarak kilo alımına niye olabilir.

Tüm bu hormonel ve metabolik sorunlar haricinde sıhhatsiz ve istikrarsız beslenme formu, hareketsiz bir ömür, yetersiz su içimi, fazla gerilime maruz kalmak da kilo almaya niye olabilir.

Hakikat ve sağlıklı bir kilo verme süreci için evvela kan analizleri ile hormonel bir sorun olup olmadığına bakılmalı, daha sonrasında bir diyetisyenden yardım alınarak şahsa özel beslenme programı oluşturulmalı ve olumlu tarafta kalıcı sağlıklı hayat değişikliğine gidilmelidir.