Naci Ünüvar’a vatandaşlık manisi

Bushra

New member
Ajax CEO’su Edwin van der Sar, İstanbul’daki şampiyonlar ligi kura çekimi daha sonrası yaptığı açıklamada Naci Ünüvar için ise “Naci, mükemmel tekniğe sahip bir oyuncu. Ajax akademisindeki fazlaca büyük bir yetenek. Umuyorum ki Türkiye’de müddet almak onun için âlâ olur” diye konuştu. Edwin van der Sar’ın bu açıklaması, Naci Ünüvar’ın Trabzonspor’a kiralık transferinin tamamlandığı formunda yorumlandı.

Ancak Hollanda Postası’na konuşan genç yetenek Trabzonspor formasını giymeyi hayli istediğini tek mahzurun ‘Türk vatandaşlığı” olduğunu söylemiş oldu.

Vatandaşlık pürüzüne takıldı

Trabzonspor, Naci Ünüvar’ı kiralık olarak takımına katma konusunda önemli uzaklık kat etmesine karşın, transferin gerçekleşmesi vatandaşlık pürüzüne takıldı. Genç futbolcu, Hollanda Postası’na yaptığı özel açıklamasında teklifi doğrularken, transferin çabucak hemen gerçekleşmemesinin tek niçininin Türk vatandaşlığı bulunmamasından kaynakklandığını söylemiş oldu. Aile, genç yeteneğin süratli bir biçimde Türk vatandaşı olması konusunda teşebbüslere başladı.

Ünüvar, süreç konusunda yaptığı açıklamasında “Evet, Trabzonspor’dan transfer tekili aldığım doğrudur. Ailem, bu hususta birkaç defa Trabzonspor ile görüşmeler yaptı. Transferim için aslında her şey tamam. Tek pürüz, benim şu anda Türk vatandaşı olmamam. Aslında ailemin Hollanda vatandaşlığı yanında Türk vatandaşlıkları da var. Ancak ailem beni doğumumdan daha sonra nüfusa kayıt ettirmemeiş. Biz de bu hususta biraz ihamakar davrandık. Artık de 19 yaşında olduğum için yetişkinler kümesine giriyor ve bir yabancının Türk vatandaşı olabilmesi için yapması gerektiklerini bende yapmam gerekiyor. Bu süreç de uzun vakit alacak üzere görünüyor. Ailem, Türk vatandaşlığını süratli bir biçimde alabilmem için kolları sıvamış durumda, lakin pek kolay görünmüyor. Şayet transfer devri sona ermedilk evvel Türk vatandaşı olabilirsem, bu biçimde Trabzonspor’a transferim gerçekleşebilir. Sayın Abdullah Avcı, beni grupta Türk stasüsünde oynatmak istiyor, yabancı statüsünde değil. Artık bekleyip nazaranceğiz. Umarım, Türk vatandaşlığını epeyce kısa müddet içerisinde alabilirim” sözlerini kullandı.